A legutóbbi jelentések szerint 27 000 tanulót és 7000-nél több tanügyi alkalmazottat tartanak számon jelenleg az aktív koronavírus-fertőzöttek körében — jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Ez a tanulók kevesebb mint 1 százalékát és a tanügyi alkalmazottak kevesebb mint 3 százalékát jelenti — mutatott rá. Kifejtette, hogy nincs szükség annak a szabálynak a felülvizsgálatára, amely szerint az osztályok akkor térnek át online oktatásra, ha három koronavírus-fertőzést igazolnak a közösségben. A miniszter Franciaország példáját hozta fel, ahol akkor sem térnek át digitális tanrendre, „ha hét, nyolc vagy tíz diák fertőződik meg” ugyanabban az osztályban. Romániában több tényezővel — például az átoltottság — kapcsolatos megfontolások alapján úgy döntöttek, hogy ez mégis szükséges intézkedés, különösen, mivel a járványgóc kialakulásának meghatározása pontosan három eset előfordulására vonatkozik — magyarázta a miniszter.
„Tehát a román jogszabályok szerint, ha három eset van ugyanabban az osztályban, akkor az már járványgócnak minősül, és akkor természetes, hogy fel kell függeszteni a tevékenységet. Ebben állapodtunk meg az egészségügyi minisztériummal, tehát fenntartjuk ezt a szabályt” — szögezte le.
A tárcavezető kihangsúlyozta, hogy a csütörtöki nap a referencianap arra vonatkozóan, hogy a következő héten milyen formában fog zajlani az oktatás a különböző iskolákban, nyomatékosítva, hogy ez a Covid-betegeknek elkülönített kórházi ágyak kihasználtsági szintjétől függ, és nem az adott településen regisztrált fertőzöttségi rátától, írja az Agerpres. Amennyiben valamelyik megyében eléri a 75 százalékot a Covid-osztályok telítettsége, minden, az illető megye területén található oktatási intézménynek át kell térnie az online tanításra. Akkor térhetnek vissza ismét a jelenléti oktatáshoz, amikor ez a mutató 70 százalékra csökken — magyarázta Sorin Cîmpeanu.
A tegnapi adatok szerint egyetlen megyében sem fognak online rendszerben tanulni jövő héten a diákok, mivel sehol nem haladta meg a 75 százalékot a Covid-osztályok telítettsége. A legrosszabbul Vaslui (67,73%) és Kolozs (65,4%) megye áll, országos átlagban 45,19 százalék a telítettség. A hivatalosan közzétett adatok szerint Szatmár megyében a Covid-betegeknek elkülönített ágyak 46,66 százaléka foglalt.
„Akik megbetegednek, azoknak sajnos elkülönítésben kell maradniuk. A többiek iskolába járnak. A romániai gyerekek keservesen megfizették azokat az időszakokat, amikor az egész tanügyi rendszer online oktatásra kényszerült, és az emiatt keletkezett veszteség szinte bepótolhatatlan. Emiatt hívom fel folyamatosan a figyelmet az egészségügyi szabályok tiszteletben tartásának, az iskola és óvoda által rendelkezésre bocsátott koronavírustesztek felelősségteljes elvégzésének és az eredmény jelentésének fontosságára” — fűzte hozzá a miniszter.
További teszteket osztanak ki
További 18,5 millió nyáltesztet osztanak ki az oktatási intézményeknek — jelentette be Cîmpeanu. „Vannak tehát tesztek. Számítunk a felelősségérzetre a tesztek elvégzésével és az eredmény jelentésének pontosságával kapcsolatban. Egyértelmű javulást tapasztaltunk a tesztelési folyamatban és a teszteredmények jelentésében” — szögezte le a miniszter. Kiemelte, hogy ezek a nyáltesztek 66%-os pontosságúak, figyelembe véve, hogy a jelentett 3000 pozitív teszteredményből 2000-et erősített meg PCR-vizsgálat. Megemlítette ugyanakkor, hogy nincs tudomása arról, hogy esetleg le fognak mondani a nyáltesztek használatáról az oktatási intézményekben. Véleménye szerint ez értelmetlen lenne, figyelembe véve, hogy maguk a tanulók és a szüleik kérték az orr- vagy garatváladékot vizsgáló antigéngyorstesztek helyett a nem invazív nyáltesztek bevezetését. Emlékeztetett, hogy előbbiekből több mint egymilliót bocsátottak az iskolák és óvodák rendelkezésére, de ennek a mennyiségnek mindössze a 2 százalékát használták fel végül.