Szatmárnémeti

Országos viszonylatban Szatmár erős közepes

Fotó: Sógor Beáta
2021.07.15 - 09:55
Az érettségi óvások utáni végleges eredményei alapján elmondhatjuk, hogy a Szatmár megyei diákok országos viszonylatban jól szerepeltek, hiszen a vizsgázók sikerességi aránya és jegyátlaga alapján is a 16. helyen állunk, derül ki egy átfogó elemzésből.

Az érettségi vizsga végleges eredményei közel egy hete ismeretesek, de még mindig komoly felháborodást kelt, hogy mennyire lepontozták a szatmári diákokat az első javítás során. Bár a végén a legtöbben örültek, hogy a dolgozatok újrajavítása után jobb eredményeket értek el, mégis értetlenül állnak a dolgozatokat javító tanárok szubjektív minősítése előtt. A végleges eredmények ismeretében elmondható, hogy a legtöbb óvás indokolt volt, a dolgozatok újrajavítása után jelentősen nőtt mind az átmenési arány, mind a jegyátlag. A bacplus.ro portál a végleges adatokat elemezve készített egy átfogó képet az idei érettségiről. Szatmár megye országos viszonylatban a 16. helyet foglalja el a rangsorban, melyben a sikerességi arányt és az átlagot vették figyelembe. Megyénkben az 1995 érettségire jelentkező fiatal 67,9 százalékának sikerült mindenből megírnia az 5-öst és elérni a 6-os jegyátlagot, és a sikeresen érettségizők átlaga a megyében 6,80. Az elemzésből kiderül, hogy a legjobban a Kolozs megyei érettségizők szerepeltek, a sikerességi arány ott 79,2%, az átlag pedig 7,49. Szatmár megyében a kötelező tantárgyak közül magyar nyelv és irodalomból volt a legmagasabb az átmenési arány (reál szakon 92,8%, humán szakon 98,4%), amit a német nyelv és irodalom (93,5%), matematika (matek-infó szakon 81,5%, pedagógia szakon 87,5%) követ, történelemből 67,8%, míg román nyelv és irodalomból 57,6% volt az átmenési arány. A választott tantárgyak közül a szerves kémia (pedagógia szakon), az informatika (SN Pascal) és a szervetlen kémia (technológia szakon) tantárgyakból vizsgázó diákok esetében 100%-os volt a sikerességi arány. De a legtöbb szaknak megfelelő választott tárgyból 80–90 százalékos volt az átmenési arány, kevésbé állattanból és növénytanból, ahol a 235 vizsgázónak csak a 33,6 százaléka hozta az elvárásoknak megfelelő teljesítményt.

Az összesítésből, mely az érettségi jegyátlagát és a sikerességi arányt is figyelembe veszi, kiderül, hogy megyénkben a legjobb eredményt a Mihai Eminescu Főgimnázium (98,2%-os sikerességi arány, 8,43-as átlag, 169 érettségiző) diákjai érték el, majd a Ioan Slavici Főgimnázium (97,3%-os sikerességi arány, 8,26-os átlag, 183 érettségiző), a Johann Ettinger Német Líceum (93,5%-os sikerességi arány, 8,03-as átlag, 46 érettségiző), a Nagykárolyi Elméleti Líceum (94,3%-os sikerességi arány, 7,95-ös átlag, 158 érettségiző), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium (84,8%-os sikerességi arány, 7,77-es átlag, 138 érettségiző), a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum (80,9%-os sikerességi arány, 7,535-as átlag, 47 érettségiző), a Doamna Stanca Főgimnázium (87,6%-os sikerességi arány, 7,52-es átlag, 177 érettségiző), a Szatmárnémeti Református Gimnázium (56,1%-os sikerességi arány, 6,96-os átlag, 66 érettségiző), az Avasfelsőfalui Elméleti Líceum (68,9%-os sikerességi arány, 6,73-as átlag, 103 érettségiző) és az Aurel Popp Művészeti Líceum (73,8%-os sikerességi arány, 6,73-as átlag, 66 érettségiző) követi.

Jobbak lettek a nagykárolyi eredmények

Megérte fellebbezni az érettségi eredményeinek kifüggesztését követően, hiszen a maturandusok jegyei, ezáltal az érettségi sikerességi aránya is javult Nagykárolyban.

A végső eredmények nyilvánosságra hozatalát követően megerősítést nyert, hogy a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákjai szerepeltek a legjobban az idei érettségi időszakában. A tanintézmény 158 érettségi vizsgára beiratkozott diákja közül 149-nek sikerült vennie az akadályt, így az átmenési arány 94,3 százalékosra emelkedett, a korábbi 86,7 százalékról.

A Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum diákjai is javítottak: az érettségire beiratkozott 46 tanuló közül 10-nek sikerült leérettségiznie. A fellebbezést követően további nyolc diák érte el az átmenéshez szükséges jegyet, így a tanintézményben sikeresen vizsgázó diákok aránya elérte a 39,13 százalékot.

A Iuliu Maniu Szakképző Líceumban 61 tanuló jelentkezett az érettségire, közülük pedig 26-nak sikerült is elérnie az átmenéshez szükséges átlagot. A fellebbezést követően ez a szám nem változott, így a sikerességi arány 42,62 százalék maradt.

A Simion Bărnuţiu Szakképző Líceumban sem változott a fellebbezést követően a sikerességi ráta: a tíz beiratkozott vizsgázó közül kettőnek sikerült elérnie a megfelelő jegyet, így az iskola érettségizői 20 százalékos eredményt produkáltak.

Sógor Beáta

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nincs tízes az érettségin Szatmár megyében

Megvannak az eredmények: idén nem sikerült 10-esre érettségiznie egy Szatmár megyei végzősnek sem, bár ahhoz közeli átlagból több is akad.
Belföld

A magyar nyelv- és irodalom írásbelivel zárul az érettségi

Ma délelőtt anyanyelvből vizsgáznak azok az érettségizők, akik valamelyik nemzeti kisebbség nyelvén tanultak a középiskolában.
Szatmárnémeti

Kevesen hiányoztak a román érettségiről

Komolyan vették a Szatmár megyei fiatalok az érettségi első írásbeli vizsgáját, a román nyelv- és irodalom megmérettetést – kevesen hiányoztak az első írásbeliről.