Szatmárnémeti

Örökzöld mű vagy élő karácsonyfa?

Fotó: marthastewart.com
2020.12.07 - 16:34
Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület szatmárnémeti osztályának tagját arról kérdeztük, hogy miképpen válasszunk karácsonyfát úgy, hogy közben a környezetet is védjük.

Tény, hogy a karácsony egyik elmaradhatatlan része a karácsonyfa, annak vásárlása és díszítése. Az emberek e tekintetben két nagy táborra oszthatók: az elsőbe azok tartoznak, akik a műanyagból készült fa mellett teszik le a voksukat, arra hivatkozva, hogy az minden évben felhasználható; a másik táborba azok kerülnek, akik évről évre az élő fenyőfákat választják. Környezetvédelmi szempontból nagyon nem mindegy, milyen fát választunk karácsonyra, hogy közben a természetet is megvédjük.

A témával kapcsolatban Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület szatmárnémeti osztályának tagját kérdeztük.

A szakember véleménye szerint a műfenyő egyáltalán nem alkalmas környezetvédelmi szempontból. „A műanyag fenyőfát egyáltalán nem ajánlom. Mint azt tudjuk, a műanyagot, amiből ezeket a fákat is készítik, kőolajból állítják elő. A túlzott kőolaj-kitermelés már önmagában is komoly ökológiai probléma, ami mellé társul a műanyag előállításának folyamata is, ami szintén rendkívül szennyező. A többség csak a kész termékeket látja a boltokban, nem gondolva arra, hogy az alatt az idő alatt, amíg előállítják azokat, mennyi káros hatás éri a természetet. Amennyiben mégis műfenyő mellett döntenénk, nagyon fontos, hogy a megfelelő módon távolítsuk el, miután már nem szeretnénk azt használni. Fontos, hogy ne a szemetesbe dobjuk, hanem hasznosítsuk újra. Évente temérdek mennyiségben kerülnek a szemétbe műfenyők, ami a környezetszennyezés egyik formája” — mutatott rá Márk-Nagy János.

A szakember azok számára is szolgált pár jó tanáccsal, akik az élő fákat részesítik előnyben, s emellett pár karácsonyfa-alternatívát is javasolt. „Ha élő fenyőfát szeretnénk vásárolni, javasolnám, hogy azt az otthonunkhoz legközelebbi helyről tegyük. Minél közelebb, annál jobb, hiszen ezáltal csökkenthető a szállítás alatt kibocsátott széndioxid mennyisége. Ami az alternatívákat illeti, a legfőbb szempont az emberek kreativitása. Nyugodtan felhasználhatunk ágakat, gallyakat, amelyeket saját ízlésünk szerint díszíthetünk. Emellett kidekorálhatjuk a kinti fákat is, sőt, akár cserepes fenyőt is vásárolhatunk. Ez utóbbit azonban nagyon körültekintőn kell gondoznunk ahhoz, hogy sokáig megmaradjon” — összegzett Márk Nagy János.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Kétszáz lej a kétméteres fenyőfa

Zsugorhálózzák, tartóba faragják, még haza is szállítják!
Szatmár megye

Kezdődnek a fenyővásárok

Szatmárnémetiben, Nagykárolyban és Tasnádon is készülnek az ünnepi szezonra a piacok, jövő héttől már mindhárom városban lehet karácsonyfának való fenyőket vásárolni a piacokon.
Vidék

Titkolt szemétlerakatot számoltak fel

Sajnos még mindig az ártérbe hordják a szemetet a cégek, de az emberek is.