Szatmárnémeti

Önvizsgálat és rendszeres szűrés

Fotó: L33 Medical
2021.10.02 - 10:17
Ajánlott évente egy alkalommal emlőrákszűrésen részt venni. Ennek a legegyszerűbb, és sugárterheléssel nem járó módja az ultrahangos vizsgálat. Nagy szükség lenne rá, hiszen az emlőrák vált a leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegséggé a világon.

Október elsején, az emlőrák elleni küzdelem világnapján a betegség korai felismerésére hívták fel a lakosság figyelmét a különböző szervezetek és az egészségügyi szakemberek. A mellrák elleni küzdelem jelképe egy rózsaszín szalag, amelyet 1991-ben használtak először, és amelyet a Susan G. Komen Alapítvány adott ki. A szalag a reményt és a szolidaritást szimbolizálja. Az emlőrák a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos betegség a nőknél, leginkább az 50–65 év közötti korosztálynál alakulhat ki, de a fiatalabb nőket is érinti.
Annak érdekében, hogy a betegség időben felismerhető legyen, a hölgyeknek is tenniük kell: az egészséges életmód mellett figyelmet kell fordítaniuk az önvizsgálatra, és érdemes rendszeres szűrésen részt venniük.
Dr. Andó Katalin radiológus és ultrahang szakos főorvos több ízben kihangsúlyozta már lapunknak, hogy az emlők ultrahangos vizsgálata minden hölgynek ajánlott évente egyszer. Az emlőultrahang ugyanis sugárterheléssel nem járó, fájdalommentes vizsgálat. A vizsgálat az emlők szöveti és szerkezeti elváltozásainak — például ciszta, daganat — a kimutatására alkalmas. Ez egy egészségbarát, gyors vizsgálat, amit nem lenne szabad hanyagolni — emelte ki a doktornő. Negyvenéves kor alatt általában elegendő a tapintásos és az ultrahangos vizsgálat, majd ezek alapján a radiológus szakorvos dönti el, hogy szükség van-e mammográfiára.

Nem járunk szűrésre

Az Eurostat statisztikája szerint az 50–69 év közötti romániai nők 0,2 százaléka szokott részt venni emlőrákszűrésen, ez a legalacsonyabb arány az Európai Unióban. Ezzel szemben nagyon sok országban az említett korosztály háromnegyede eljár éves szűrésre: Dániában 82,1 százalék ez az arány, Finnországban 81,9 százalék, Hollandiában 78,2 százalék, Nagy-Britanniában pedig 75,1 százalék. A romániai nőkénél jóval magasabb aránnyal, de a lista végén szerepel még Bulgária (20,6 százalékkal) és Szlovákia (30,7 százalékkal).
A romániai nők nem járnak szűrésre, pedig tavaly a mellrák vezető helyen volt a rosszindulatú daganatos megbetegedések között. A 2020-as esztendőben 12 ezer új esetet vettek nyilvántartásba Romániában, ugyanakkor 3900 elhalálozáshoz is vezetett hazánkban az emlőrák, így a harmadik legtöbb halálesetet okozó rosszindulatú daganatos megbetegedés volt. Szatmár megyében évről évre legkevesebb 100–120 újabb esetet diagnosztizálnak. A szakemberek szerint hatalmas problémát jelent, hogy a rákszűrésnek nincs nagy gyakorlata, a nők pedig sok esetben csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor a betegség már előrehaladott stádiumban van.

Mire kell figyelni?

A közegészségügyi intézet egészségnevelési irodája által kiadott tájékoztató szerint a mellrák kiszűrése érdekében a hölgyeknek is érdemes önvizsgálatot végezniük. Leírásuk szerint a hónalj mélyedésénél kell kezdeni a tapintásos önvizsgálatot, lefelé haladva az emlő irányába. Összezárt ujjal a kéz egész alsó felületét használják a tapintáshoz, ne csak az ujjbegyeket. Az ujjakat körkörösen mozgatva egy spirál nyomán kell haladni. Gyengéden, de határozottan kell kitapintani bármilyen csomót vagy tömörületet, vigyázva, hogy egyetlen terület se maradjon ki. 
Arra kell nagyon odafigyelni, hogy ne legyenek a környező szövetektől elütő tapintású vagy el nem múló duzzanatok, csomók vagy göbök az emlőben vagy hónaljban. „Amennyiben a vizsgálat során eddig nem észlelt csomót, tömörülést tapintana, akár a mellben, akár a hónaljárokban, illetve bármilyen egyéb elváltozást fedezne fel, forduljon családorvosához vagy nőgyógyász kezelőorvosához!” — tanácsolják a közegészségügyiek.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Mellrákszűrés: ingyenes vizsgálat Nagykárolyban

Januártól kezdődően a Nagykárolyi Városi Kórházban ingyenes mellekográfiás és mammográfiás vizsgálatra jelentkezhetnek a nagykárolyi, illetve a nagykárolyi kórház vonzáskörzetébe tartozó települések hölgy lakosai.
Egészség

Mellrák: a szűrés az első lépés a gyógyulás felé

A korai felismerés és kezelés után jó eséllyel gyógyítható a mellrák, a romániai nők mégsem vizsgáltatják meg magukat. Egy EU-s projekt keretében a következő egy évben a megye 20 családorvosi kabinetjéhez tartozó pácienseken végeznek majd szűrővizsgálatokat.
Nagykároly

A mellrák megelőzésére hívják fel a figyelmet

A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal és a Nagykárolyi Városi Kórház együttműködése révén valósul meg az a Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014–2020-as kiírására készített projekt, mely „A daganatos megbetegedések megelőzése négy ország négy kórházában” (Prevention of cancer in four hospitals across four countries) címet viseli.