Belföld

Online vásárlás: csak nagyon figyelmesen!

Fotó: shopraise.com
2021.11.08 - 12:36
Ne szédítsenek el a fekete pénteki vagy karácsony előtti akciós árak, nézzünk utána, mennyi is az annyi, és tartsuk be az online vásárlás aranyszabályait — a kiberbűnözők sem ülnek a babérjaikon.

Elég belépni a világhálóra, máris jobbnál jobb ajánlatok, reklámok serege jön szembe velünk, függetlenül attól, hogy a közösségi oldalakon bóklászunk, hírportálon olvasnánk a legfrissebb eseményekről, vagy célirányosan rákerestünk valamire. Elcsábulni pedig könnyű, még akkor is, ha „épp csak megnézem” önáltató-nyugtató gondolattal kattintunk egy-egy termékre, reklámra, amit aztán vásárlás is követ — azzal pedig, hogy az emberek egyre többet használják az online szolgáltatásokat, és egyre többször vásárolnak webshopokban, online, nagyot nőtt a kiberbűnözők mozgástere. Nem volt ez másként eddig sem, de a járványhelyzet csak ráerősített erre, hiszen még inkább előtérbe került az online rendelés, kiszállítás, nem készpénzes fizetés, ráadásul az évnek ebben a szakában, a fekete pénteki vásárlási lázban, az év végi ünnepekre-ajándékozásra készülődve az online vásárlások száma még inkább megsokszorozódik — s annak ellenére, hogy olyan új technológiák teszik biztonságosabbá az online vásárlást, mint a „Biztonságos ügyfélhitelesítés” vagy a „Kétfaktoros autentikáció”, a kiberbűnözők még mindig találnak módot arra, hogy az online vásárlók pénzét megszerezzék. Éppen ezért fogtak össze tavaly 16 ország bűnüldöző szervei, s indították el első alkalommal, idén pedig másodjára az E-commerce nemzetközi akciót, amelynek célja az online csalások, illetve az ezt megelőző illegális kártyaadatszerzések lehetőségének visszaszorítása, amely — közvetve vagy közvetlenül — a vásárlókat, a kereskedőket, a csomagküldő szolgálatokat és a pénzintézeteket egyformán sújtja. Persze az online csalók sem pihennek a babérjaikon, ők is haladnak a korral, módszereik pedig egyre kifinomultabbak, s bár egyre többjük a bankokkal kapcsolatos mobilapplikációk körül „matat”, amivel aztán illegális fizetéseket és vásárlásokat végeznek, a régi, klasszikus átverések sem mentek ki a divatból.

Az online vásárlás aranyszabályait mindenki ismeri, de sajnos sokan meg is feledkeznek róluk, pedig érdemes szem előtt tartani őket: vásároljon megbízható forrásból (webshopból); ellenőrizze a véleményeket és értékeléseket a kereskedőről, termékről; gondolja át kétszer, mielőtt fizet; ellenőrizze, hogy a vásárlás nem jár-e ismétlődő díjfizetéssel; ne küldjön pénzt ismeretlen személynek; ne küldje el bankkártyaadatait e-mailben vagy lefotózva — elvileg ezt az alapvető aranyszabályt mindenki tudja, és mégis rengetegen járnak pórul —; ha nem vásárol, ne adja meg a kártyaadatait; ellenőrizze a weboldal fizetési biztonságát; győződjön meg az adatátvitel biztonságáról, és mentse el az összes, online vásárláshoz kapcsolódó dokumentumot (fölösleges dolognak, értelmetlen „plusz munkának” tűnhet, pedig távolról sem az!).

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Helyi érték

A fogyasztás pszichológiája — az vagy, amit fogyasztasz (I.)

A Szatmári Friss Újság Beszélgetések testről és lélekről sorozatának legutóbbi témája a fogyasztás pszichológiája volt. A szatmárnémeti Mézesházban megrendezett kerekasztal-beszélgetésen a témában jártas szakemberek és meghívottak mondták el véleményüket.
Szatmárnémeti

Jelenléti oktatás, néhány kivétellel

Fizikai jelenléttel zajlik jövő héten az oktatás, kivételt csak azok az oktatási intézmények képeznek, ahol SARS-CoV-2-fertőzés miatt online oktatásra kényszerülnek az osztályok — közölte Andrei Baciu egészségügyi államtitkár.
Belföld

Március elsejétől csak a Privát Virtuális Téren keresztül benyújtott adófizetői dokumentumokat veszi figyelembe az adóhatóság

A gazdasági tevékenységet folytató adófizetők március elsejétől csak a Privát Virtuális Téren (SVP) keresztül nyújthatnak be kérelmeket, okmányokat és bármilyen más iratot az Országos Adóhatósághoz (ANAF).