Szatmárnémeti

„Olyanok leszünk, mint megkopott legendák…” — rendkívüli irodalomóra

2021.12.03 - 13:26

Tegnap délben a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban rendkívüli irodalomóra zajlott „Olyanok leszünk, mint megkopott legendák…” —
Magyar irodalom és kultúra Szatmárnémetiben és környékén címmel. A program a magyarországi Külgazdasági és Külügyminisztérium által meghirdetett Vendégoktatók a magyar kultúráért 2021 pályázat keretében valósult meg. A diákok a rendkívüli irodalomóra során vetítéssel színesített irodalmi, művelődéstörténeti beszélgetésen vehettek részt a magyar irodalmi élet Szatmárhoz és a régióhoz kötődő jelentős egyéniségeiről. A két elődadó, dr. Boka László József Attila-díjas irodalomtörténész, a budapesti Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a Partiumi Keresztény Egyetem docense és dr. Antal Balázs irodalomtörténész, költő, a Nyíregyházi Egyetem adjunktusa, a Partiumi Keresztény Egyetem óraadója felváltva meséltek, mondtak érdekes történeteket a Szatmárhoz valamilyen módon köthető költőkről, írókról, ugyanakkor az érettségi előtt álló diákok kérdezhettek is, ha valamilyen kiegészítő információra volt szükségük. Az előadás során legelőször Kölcsey Ferencről esett szó, s természetesen a Himnuszról, mely a magyar irodalom legismertebb megzenésített költeménye. Kölcsey a verset egy népdal dallamára írta, s ő már nem élhette meg, hogy a ma ismert, Erkel Ferenc által írt dallammal hallhassa élete fő művét. Kiderült, hogy Kölcsey ismerte Kazinczy Ferencet, akivel közesen nyelvújítási folyamatot indítottak el. Említést tettek Gvadányi Józsefről, aki A peleskei nótárius című munkájával emlékezett a Nagypeleskén töltött időszakára.
Ady Endrével önmagában is több tanórán át lehetne foglalkozni, akinek életében Léda, majd Csinszka játszott főszerepet. Alkotásai, munkássága nemcsak költészetében nyilvánult meg, hanem különböző kulturális lapokban végzett tevékenységében is. Adyval jó barátságban állt Kaffka Margit, aki azon kevés női írók közé tartozott, akikkel bizalmas levelezést folytatott. Itt megjegyezték, hogy Kaffka olyan pandémiában halt meg, a spanyolnáthában, amilyenhez a mostani járvány hasonlítható. Abban az időben is viseltek maszkot az emberek, és fertőtlenítő folyadékkal gargalizáltak. Dsida Jenő kapcsán az előadók azt ajánlották, hogy az adventi időszakban olvassuk el a Tízparancsolat című töredékverset, illetve a költő adventi verseit. Páskándi Gézáról és Szilágyi Domokosról is esett szó, hiszen mindketten színes egyéniségei a magyar irodalom Szatmárhoz köthető alkotóinak. A kortárs irodalmárok közül Kovács András Ferenc költő munkásságára is figyelmet fordítottak az előadók, akiről elmondták, hogy fantasztikus nyelvzsonglőr és számtalan játékos alkotói álnéven közölt.
Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője elmondta, hogy örülnek, hogy ők lehetnek azok, akiknél elkezdődik az előadás-sorozat. A főgimnáziumban többször szerveztek már rendhagyó irodalomórát, de külön öröm az, hogy most a hazai, partiumi, kortárs magyar irodalomról is szó esett, hisz erről az irodalomórákon nagyon kevés említés történik. Az irodalomóráról felvétel is készült, amit több helyszínen levetítenek majd a diákoknak.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Még várják a leendő asszisztensek jelentkezését

Meghosszabbították a jelentkezést a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium egészségügyi posztliceális osztályaiba.
Szatmárnémeti

Ismét indul asszisztensképzés a Kölcseyben

Az egész régióból várják a jelentkezőket a magyar tannyelvű általános asszisztensi és gyógyszerészasszistensi posztlíceumba.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.