Nyitnának a manikűrösök, fodrászok

2020.04.24 - 09:00

Aláírásgyűjtésbe kezdtek az interneten borbélyműhely-, fodrászat- és szépségszalon-üzemeltetők, illetve az ezekben a szakmákban dolgozók (bit.ly/zkpjed5): el szeretnék érni, hogy mielőbb folytatódhasson ez a fajta szolgáltatás. Nemcsak a szakmában dolgozók segítségét kérik, hanem azokét is, akik már régóta várják, hogy szakemberekre bízhassák személyes higiéniájukat.

A szépségműhelyek március 17. óta vannak bezárva, a dolgozók meg ülnek otthon, s bár igaz, hogy nemcsak az alkalmazottak, hanem az egyéni vállalkozók is megkapták a szükségállapot idejére járó 75 százalékos bérpótlékot, de ez nagyon alatta van annak az összegnek, amit addig termeltek, míg dolgoztak. Elégedetlenek az ügyfelek is, akik eddig ahhoz voltak szokva, hogy valamelyik szalont keresték fel, ha kicsit rendbe akarták hozni magukat, most viszont otthon, egyénileg próbálnak csinosítani magukon.

Nincs otthonról dolgozás sem

Most, hogy az államfő bejelentette, hogy május 16-tól lazítanak a tiltásokon, a szépítőiparban dolgozók azt remélik, ők lehetnek az elsők, akik nyithatnak és újrakezdhetik az üzemet. Végezhető úgy a munka, hogy bizonyos elővigyázatosság mellett a nullára legyen csökkenthető a fertőzés veszélye, mondta el lapunknak egy manikűrös egyéni vállalkozó, főleg, mert nem csoportos tevékenységről van szó. A kis szolgáltatók eddig is időpont-egyeztetés alapján dolgoztak, egyszerre csak egy ügyfél volt a helyiségben, a kézfertőtlenítés után fogadott ügyfél és a maszkban, kesztyűben dolgozó manikűrös ténye kizárhat minden problémát. Ráadásul az is jellemző a szakmában, hogy ismerősökkel foglalkoznak, tehát tudják, kinek van külföldön dolgozó családtagja, vagy ki dolgozik maga veszélyeztetett helyen, s őket amúgy sem fogadnák. Nem jelenség az sem, hogy sutyiban, otthon fogadnák az ügyfeleket a szépségszalonosok; aki érti, hogy miről szól a karantén, az nem fogja annak a veszélynek kitenni magát otthon, aminek akkor tette volna ki magát, ha a szalonban dolgozik.

Férfisors

A férfiak valamivel könnyebb helyzetben vannak mint a nők. A borotválást már évek óta csak nagyon kevesen bízzák borbélyra, de aki így is tett, könnyen megoldhatja otthon is. Főleg hajvágásra jártak az erősebb nem tagjai borbélyhoz, most kevesebb a divatosra vágott, alakított frizura, szükségmegoldásként a tüsire nyírt és Covid-19-es modellnek keresztelt frizura a jellemző ezen a tavaszon, vagy épp a loboncosabbra hagyott férfiüstök. A szakállak sem úgy alakítódnak, mint addig, míg dolgozott a borbély; otthon ollóval vagy nyírógéppel kapnak gondozottabb formát az arcszőrzetek.

Nagy lesz az igény

A személyes higiéniával foglalkozóknak jellemzően van némi tartalékuk, tehát a legszükségesebbeknek nem látják hiányát, vannak főbérlők, akik felére csökkentették a helybért a bérlők otthon rostokolásának idejére, közüzemi költségeik pedig a leállás idején gyakorlatilag nincsenek a szépségműhelyeknek. Nem kell attól tartaniuk tehát az embereknek, hogy a nyitási engedély után is zárva találják eddig látogatott szalonjukat a két hónapos leállás miatti csőd következtében. Probléma lesz viszont az időpontkérés, már most is telefonálnak, mivel sokan szeretnének elsők lenni, amikor nyitnak a szalonok.
 

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Egészségügyi minisztérium: 3100 koronavírusos megbetegedést jelentettek az elmúlt 24 órában

A legutóbbi tájékoztatás óta 3100 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, több mint 27 ezer teszt eredményének feldolgozása nyomán; 383-an újrafertőződött betegek — közölte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Belföld

Alexandru Rafila: a koronavírusos megbetegedések 95 százalékát az omikron-variáns okozza

Az elvégzett génszekvenálások alapján a Covid-megbetegedések 95 százalékát a koronavírus omikron-variánsa okozza — mondta hétfői sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.