A legutóbbi népszámlálás adatai szerint Kaplonynak több mint háromezer lakosa volt, mára körülbelül kétezer-ötszázra csökkent a lakosság száma, de Nagykároly környékén így is a legnépesebb település — tájékoztat a polgármester. A lakosság több mint nyolcvan százaléka római katolikus, van két római katolikus templom, ezeket a ferences rend működteti több mint tíz éve. A második világháború után elűzték a ferenceseket, jelenleg öt ferences szerzetes él a kolostorban, vasárnaponként öt-hat alkalommal tartanak szentmisét, s a hívek nagy számban vesznek részt az alkalmakon. A református egyházközségnek körülbelül kétszáz tagja van, ez is életképes közösség. Van egy román ajkú görögkatolikus közösség is, amelynek nincs állandó parókusa.
Nagykároly felől közelítettük meg a települést. A vasúti átjárónál szakemberek mérőműszerekkel és jegyzetlapokkal a kezükben végzik a dolgukat. Több éve kérik a kaplonyiak, hogy a Nagykároly és Kaplony között lévő két vasúti átkelőnél legyen félsorompós, jelzéses átkelő — magyarázza a polgármester, hozzátéve, hogy ezt hamarosan sikerül elkészíteni.
Megálltunk néhány percre, hogy szót váltsunk a kivitelező cég ott megjelent képviselőivel, akik elmondták, hogy most végzik a felméréseket, a konkrét munkálatok július végén kezdődnek el, akkor lezárják az utat, és csak Kálmánd irányából lehet majd hétvégeken megközelíteni Kaplonyt, amíg tartanak majd a munkálatok.
A falu központjába érkezve a polgármester elmondta, hogy az idei költségvetésből már végeztek térkövezéseket a tavasz folyamán. A közeljövőben parkolókat szeretnének kialakítani a temetőnél. A tartalékalapból fogják finanszírozni a Magyar utca újraaszfaltozását, ennek a közbeszerzése meg van hirdetve. Gyereknapra elkészült a játszótér, hamarosan elkezdődik a községháza mögött lévő műhely épületének felújítása, mely a helyi önkéntes tűzoltók számára lesz átadva. Az utóbbi harminc évben a helyi tanácsok nem költöttek az önkéntes tűzoltóságra, itt az ideje a mulasztások bepótolásának. Az elmúlt évben beszerezték a szükséges eszközöket, védőruhákat stb., ezeket védett helyen tudják majd tárolni, ha elkészül a létesítmény. A községvezetés legnagyobb terve az új polgármesteri hivatal felépítése, aminek az előkészületei már folyamatban vannak.
Csökken a mezőgazdászok száma
A település szélén, túl a Krasznán helyezkedik el a Rés fivérek farmja. Rés Ervin és Rés Balázs a farm udvarán végezték a dolgukat, amikor megérkeztünk. Elmondták, hogy már a nagyszüleik is mezőgazdasággal és állattartással foglalkoztak, ezt folytatta az édesapjuk is, 2015-ben pedig ők vették át a gazdaságot.
Jelenleg nyolcvan-nyolcvanöt hektár szántóföldet és nyolcvanhét hektár kaszálót művelnek meg. A kaszáló egy részén legeltetnek, a másik részén pedig száraz takarmányt állítanak elő. Jelenleg kilencvenkét szarvasmarha van a gazdaságban, ezek között vannak borjak és fejőstehenek. A tej nagyobb részét az Unicarm vásárolja fel, körülbelül az egyharmadát a településen felállított tejautomatában értékesítik. Az Unicarm literenként 1,27 lej plusz áfát fizet a tejért, ehhez jönnek még az állami támogatások. A húst is az Unicarm vásárolja fel, néha kisebb vágóhidakra szállítják, ha azok valamivel többet ígérnek. Amikor az Unicarmhoz szállítanak vágásra szánt állatot, nem lehet bemenni a cég területére. Mindamellett, hogy ők szabják meg az árakat, nem lehet megnézni még azt sem, hogy mennyit mutat a mérleg. A mérést akkor végzik, amikor az állat le van nyúzva, és kiszedik a fel nem használható belsőségeket. A fiatalabb, minőségileg első osztályú hús kilójáért adnak nyolc-kilenc lejt. Ahhoz, hogy az állomány teljes maradjon, nagyon fontos, hogy az üszőborjakat megtartsák. Csak az idős és a problémás állatokat viszik a vágóhídra. Igyekeznek, hogy minél fiatalabb legyen az állomány, mert a fiatal tehenek több tejet termelnek, mint az idősebbek, s a fiatal tehén teje nem csak mennyiségileg több, hanem minőségileg is jobb. Kaplonyban már csak a Rés fivérek foglalkoznak állattartással, van még két-három kisebb gazda, akik tartanak három-négy darab szarvasmarhát, de mások abbahagyták, mert sok a munka az állattartással, kevés állat pedig nem hoz hasznot. Két gondozó és egy traktorista van alkalmazásban, ennyien látják el a feladatokat a két tulajdonos mellett. Egymást váltja két éjjeliőr, akik egy kis nyugdíj-kiegészítés fejében töltik az éjszakát a farmon, mert az állatokat nem lehet egyedül hagyni.
A mezőgazdasággal azért nem akar már senki sem foglalkozni, mert itt kora reggeltől késő estig helyt kell állni. Résék igyekeznek maguk előállítani a szükséges takarmányt. Nagy mennyiségű silót állítanak elő kukoricából és zöld takarmányokból, lucernát szárítanak, árpát, tritikálét termesztenek, a szemes takarmányokból állítják elő a különböző keverékeket. Nyári időszakban, ha jó az időjárás, szinte elegendő az a táplálék, amit az állatok a legelőn elfogyasztanak. Amikor már nem elegendő a legelőn összeszedett táplálék, akkor is fontos, hogy kimenjenek az állatok a szabadba, ilyenkor viszont reggel és este kapnak takarmányt az istállóban is.
A Rés fivérek elmondták, hogy a karantén idején nem voltak különösebb nehézségeik, sőt, amikor az emberek otthon voltak, sokkal több tej fogyott a tejautomatából. Óriási szerencse volt, hogy Kaplonyban kevés ember fertőződött meg, ugyanis ha egy bizonyos szintet elért volna a fertőzöttség, a felvásárló nem szállította volna el a tejet. Az is előny, hogy kevés ember dolgozik a farmon, így kicsi volt az esélye a megfertőzésnek. Ami szintén előny volt, hogy az APIA-val és más intézményekkel lehetett online ügyintézést végezni, ami jól működött, nem igazán érthető, hogy ezek az ügyintézések máskor miért nem lehetségesek. A Rés fivérek keresik a pályázati forrásokat és annak a lehetőségét, hogy belépjenek egy egyesületbe. Szükségük lenne egy szárítóra, és fel szeretnék újítani a gépparkot…
Zöldségtermesztés
Csizmár Antal Tamás öt ár területen fóliasátorban, negyvenöt ár területen pedig a szabadban foglalkozik zöldségtermesztéssel. A leggyakrabban korai krumplit, salátát, retket, újhagymát, korai karalábét, petrezselymet és murkot termeszt. A szabad termesztésnél pedig a negyvenöt ár vissza van vetve második vetésre, ekkor karfiolt, padlizsánt, zellert és sárga paprikát ültet. A retek és a újhagyma után már el vannak ültetve a zellerpalánták. Ebben a szezonban ötezer fej salátát,valamint négyezer köteg újhagymát és retket adott át Szatmárnémetiben a felvásárlóknak. A fóliákban általában paradicsomot és uborkát termeszt a korai retek után. Az uborka után lehet tenni még egyszer uborkát. Április végére kerül eladásra a retek, március elején már piacra kerülnek azok a termékek, melyek a fűtött fóliában teremnek. Csizmár megmutatta a sátorfóliákat. A salátát fátyolfólia alatt termeszti, ez átengedi a vizet, alatta viszont négy-öt fokkal melegebb van, mint a szabadban. Csizmár fontosnak tartja, hogy ő maga nevelje a palántákat, mert számára így garantált a minőség. Minden évben körülbelül tízezer tápkockás palántát állít elő: ötfajta paradicsomot, paprikát, karalábét stb.
Családi vállalkozás ez a foglalkozás: a felesége és a gyerek mellett van egy nagynéni is, aki néha segít. Ebből igyekeznek megfelelő jövedelemhez jutni, ezért igyekeznek a legjobban tenni a dolgukat.
A COVID-időszak mondhatni segített — magyarázta Csizmár —, nem lehetett kimenni, viszont lehetett dolgozni a kertben. A terméket lehetett piacra szállítani. Öt évig rendszeresen ott volt személyesen a piacon, de erre jelenleg nincs ideje. Csizmár Antal Tamás szerint a mezőgazdaságot, a zöldségtermesztést csak azok végzik hosszú távon, akik szeretik. Olyan tevékenység ez, ami lehet jövedelmező — bár azért nagyon meg kell dolgozni —, megtörténhet viszont az is, hogy valamilyen természeti csapás vagy éppen a piac alakulása miatt egyik napról a másikra minden összeomlik.
Lesz utánpótlás az iskolában
Az iskolához érkezve Török Tamás igazgató kísér végig az intézmény folyosóján, és közben felvázolja az aktuális helyzetet. A kaplonyi Fényi István Általános Iskolában jelen pillanatban 168 magyar tagozatos diák van, és 102 gyerek az óvodában. Az óvodában négy csoport van, ebből három magyar, egy pedig német tagozatos. Mind a négy csoport hosszított programmal működik.
Nincs probléma az utánpótlással, hiszen az utóbbi két-három évben évente huszonöt-harminc gyerek születik. Kivétel volt a 2020-as év, amikor kilenc gyerek született, de az idei évre ismét nagyobb születési szám várható. A következő öt évben nem lesznek beiskolázási problémák, az óvodában pedig öt csoportot is ki lehetne alakítani. A következő tanévben tizennyolc gyerek lesz az előkészítő osztályban. Jelenleg zajlik az óvodások beíratása a következő tanévre. Összevont osztályok nincsenek, a tantermek is elegendők, ugyanis a kilenc évvel korábban történt iskolabővítéskor arra számítottak, hogy megmaradnak a párhuzamos osztályok.
Ami a tanintézmények állapotát illeti, 2016-ban elkészült az iskolaépületek külső felújításának a terve, de akkor nem kaptak finanszírozást, pedig mindkét épületnek szüksége van a külső felújításra. Az óvodaépület tetőszerkezete jó állapotban van, az iskolaépületnél időszerűvé és szükségessé vált a zsindely cseréje. Az óvodaépületben ki van cserélve a villamos hálózat, ez maga után von egy festést, és modernizálni kell a fűtésrendszert is. A biztonság megerősítése végett mindkét épületet ellátták megfigyelőkamerákkal, mindkét épületben van riasztórendszer, s a közeljövőben beszerelik a füstjelző rendszert is. A tanintézmények felújítási tervét a polgármesteri hivatal aktualizálta, és megvan rá az esély, hogy előteremtsék a finanszírozást.
Az iskola vezetősége jó kapcsolatot ápol az önkormányzattal. Az iskolaigazgató megbeszélést folytatott a helyi tanács tagjaival, részletesen beszámolt az elmúlt év tevékenységeiről, és ismertette a megvalósításra váró terveket. Az elmúlt évben tervben volt az iskola sportpályájának a felújítása, ám ez nem valósult meg, de ígéret van rá, hogy készül egy átfogóbb terv, és az egész udvar átalakul majd az igényeknek megfelelően. A megye négy ovifocipályája közül egy Kaplonyban van, az óvoda hátsó udvarán. Az óvoda játszóterének a felújításához 4,2 millió forint támogatásra tettek le pályázatot a Bethlen Gábor Alapítványhoz, várják az eredményhirdetést.
Szükség lenne még az iskolában egy új fizika-kémia laboratóriumra, valamint informatikai felszerelésekre (digitális táblák, laptopok, kamerák stb.), sorolja az iskolaigazgató, és azt sem rejti véka alá, hogy nem tartja jól kidolgozott módszernek az online oktatást. Az online oktatás a jelenléti oktatáshoz hasonlít, egy alacsonyabb szinten. Aki akar, és odafigyel, az ér el eredményeket, de aki az iskolában is félvállról veszi a tanulást, az otthon még kevésbé figyel oda, állapítja meg, azt is elismerve, hogy több mint egy hónapos késéssel érkeztek meg az online oktatáshoz szükséges eszközök. Próbáltak segíteni azokon a diákokon, akik számára nem volt biztosított a hozzáférés a rendszerhez, de nem lehetett hatékonnyá tenni az oktatást. Ugyanúgy, mint nagyon sok településen, Kaplonyban is vannak szülők, akik városra viszik a gyerekeiket óvodába és iskolába, de nem ez a jellemző.
Elek György
Fotók: A szerző felvételei