A verseny elsődleges célja a kulturált párlat- és pálinkafogyasztás népszerűsítése Erdélyben, különös figyelemmel az évszázados hagyományokra és a jelenkor minőségi követelményeire — olvasható a szervezők közleményében. A verseny nevezői olyan részletes visszajelzést kapnak az általuk nevezett minták érzékszervi tulajdonságairól, amelyet a bírálatban kiemelt nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező minősítők készítenek el. További feladat az üzleti kategória marketingeszközökkel való támogatása, kereskedelmi lehetőségeinek növelése, valamint az egyéni kategóriában a minőségi előállítás szándékának erősítése.
A magyar párlat- és pálinkakészítők üzleti és egyéni kategóriában is versenybe szállhatnak az arany minősítésért. Az üzleti kategóriában a párlatot és/vagy pálinkát előállító és/vagy forgalmazó üzleti vállalkozások jelentkezését várják, az egyéni kategóriában pedig a párlatot előállító magánfőző vagy bérfőzdében előállíttató magánszemélyek nevezhetnek.
A versenyen csak azokat a párlatokat és pálinkákat fogadják el mintának, amelyek megfelelnek a szükséges előírásoknak. A Partiumi Falugazdász Hálózat összegyűjti a Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros megyei mintákat. Az üzleti vagy egyéni kategóriában indulni szándékozók bővebb információkért, valamint a minták átvételéért Szatmár megyében Fodor Istvánt (0728.331.953) kereshetik.
A rendezvény nevezési határideje június 11., déli 12 óra, a nevezett minták érzékszervi minősítése pedig június 18–19-én zajlik majd. A versenyszabályzatról a vetélkedő weboldalán, a https://akovita.ro/ oldalon tájékozódhatnak, de bővebb felvilágosítást telefonon is kérhetnek a Partiumi Falugazdász Hálózat munkatársaitól. SZFÚ