Szatmárnémeti

Nemkívánatos érintések — a rendőrség országos kampánya

Fotó: Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség
2022.02.19 - 07:34
A Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség munkatársai a 2021 decembere és 2022 májusa közötti időszakban Nemkívánatos érintések címmel a kiskorúak elleni szexuális zaklatások megelőzését célzó országos kampány keretében végeznek felvilágosító tevékenységet.

A kampány fő célja, hogy növelje a gyermekek, a szülők és a lakosság tájékozottságát az ilyen típusú visszaélések megelőzése és leküzdése érdekében, illetve szeretnék, ha minél többen tudomást szereznének a szexuális zaklatás negatív hatásairól. Abból az előfeltevésből indulnak ki, hogy a szexuális zaklatás a fizikai és pszichológiai bántalmazás bizonyos elemeit tartalmazza, és a kiskorúakkal szembeni rossz bánásmód egy speciális kategóriája. A kampány eddigi részében a rendőrség munkatársai találkoztak az Ana és a Maria családi típusú házak lakóival, az Alter Ego Multifunkcionális Központ védenceivel, illetve a megye öt iskolájának diákjaival.

A kampány során a megelőzési program részeként tájékoztatták a kiskorúakat a szexuális zaklatás felismeréséről, de arról is, hogy a témában való tájékozódáshoz milyen források állnak rendelkezésükre, hova fordulhatnak segítségért stb. Ezenkívül elmeséltek néhány konkrét esetet, amelyeket a Gyermekek Telefonja Egyesület dolgozott fel. A rendőrök figyelembe véve a gyermekek életkori sajátosságait hasznos tanácsokkal, információkkal látták el őket. Kihangsúlyozták többek között, hogy különbséget kell tenni a jó és rossz érintések, a megengedettek és a meg nem engedettek között, fontos, hogy senki nem érintheti meg a másikat annak beleegyezése nélkül. Az üzenetek között szerepelt továbbá az, hogy mindent, ami velük történik, el kell mondaniuk a szülőknek, egy felnőttnek, akiben megbíznak, fontos, tudniuk, érezniük kell, hogy bármiről beszélhetnek szüleikkel. Az lenne a legjobb, hogy amikor a gyermek olyan élethelyzetbe kerül, hogy nem tudja eldönteni, egy viselkedés megengedett vagy nem, mesélje el szüleinek, kérjen bátran segítséget. Rendkívül fontos persze az is, hogy a szülők szenteljenek időt gyermekeikre, alakítsanak ki bizalmi kapcsolatot, hogy merjenek bármiről beszélni velük, s baj esetén legyen kire támaszkodniuk.

A szexuális bántalmazás áldozatai a 116.111-es, ingyenesen hívható telefonszámon kérhetnek segítséget a Gyermekek Telefonja Egyesület munkatársaitól, írhatnak üzenetet a v[email protected] e-mail-címre vagy a www.116111.ro online platformra.

A rendőrségi közleményben kihangsúlyozzák, hogy azt szeretnék, ha a kiskorúak biztonságban lennének, ezért amennyiben szexuális bántalmazás gyanúja áll fenn, a szülők, pedagógusok mellett bátran lehet tárcsázni a 112-es egységes segélyhívó számot, és azon keresztül rendőri segítséget kérni. A hatóságokba vetett bizalomban, a tőlük vagy nonprofit egyesületektől kért segítségben rejlik a megoldás kulcsa, nem pedig az önbíráskodásban.

A közleményből kiderül, hogy a felvilágosító kampány folytatódik, a cél, hogy minél több személyhez eljusson a kampány üzenete.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Házkutatást tartanak a szatmárnémeti közlekedésrendészeten

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vizsgálódik hét Máramaros és Szatmár megyei helyszínen.
Belföld

Szexuális zaklatással vádolnak egy egyetemi tanárt

Országos visszhangot keltett Romániában egy szexuális zaklatással vádolt egyetemi tanár, Alfred Bulai ügye.
Belföld

Előzetesben a gyereket gázoló gyerek

A fiatalt gondatlan emberöléssel, gondatlan testi sértéssel, a baleset helyszínének elhagyásával és jogosítvány nélküli vezetéssel gyanúsítják.