Erdődhegyen még folyamatosan szüretelnek a gazdák, bár nagy részük már leszedte az idei termést, tudtuk meg Nuszer György alpolgármestertől, aki szintén borászkodik. „Általában a nemes, oltott szőlőkkel már végzett mindenki, azok valamivel hamarabb érnek. A direkttermők nehezebben gyűjtik magukba a cukrot. Ennek ellenére az idei must cukorfoka jobb, mint a tavalyié. Aki az esős idő előtt leszedte, annak szerencséje volt, mert az utána szüretelőknek már csökkenő tendenciát mutatott a fokozójuk” – részletezte a tudnivalókat a borosgazda, aki szerint a cukorfok növekedését az is jól mutatja, hogy a darazsak is kimentek szüretelni a hegyre, és meg is tizedelték a szemeket, kiszurkálták a héjukat.
Nuszer arról is beszámolt, hogy parcellánként változó a hozam, viszont a szárazság miatt egészségesebb a szőlő, ám a dombtetőkön, a fiatalabb ültetések megsínylették a vízhiányt, az öregebbekkel viszont nincsenek különösebb gondok. Megállapítható, hogy az erdődi termés átlagban nézve jobb, mint a tavaly ilyenkor begyűjtött.
Túrterebesen is jó a termés
A túrterebesi szőlőhegyen is dolgoznak már, sőt, a gyümölcs nagy részét le is szüretelték. „Az idei termésen érezhető a nyári nagy szárazság hatása, de szerencsére a tőkék 80-90 százalékban nem sínylették meg a csapadékhiányt. Jól fejlődtek a fürtök, vannak olyanok, amelyek szeretik a meleget. Ilyen például a fehérboszőlő-fajták közül a fűszeres tramini, vagy a sauvignon blanc, a vörösekből pedig a pinot noir” – számolt be hírportálunknak Reizer Gergő, a Túrterebeshegyen található családi pincészet borásza.
Azon a vidéken vannak olyan dombtetők, ahol köves a talaj, és ott problémát okozott a kiszáradás, ott savanyú a must, és ritkább esetben el is haltak a tövek. Reizerék egyébként hat hektáron termesztenek szőlőt, ebből az első 2 két hektárt még 2006-2008-ban ültették, majd egy részét 2011-ben, és a legutóbb, újabb két hektárt, 2017-ben. „A szeptember megviccelte a borászokat, mert a szőlő nem gyűjtött sok cukrot, viszont arra elegendőt, hogy ne legyen okunk a panaszra. Egyébként mifelénk valamiért jobban érik a szőlő, mint a megye más vidékén. Lehet, hogy az itteni vulkanikus kőzet segíti a folyamatot” – tette hozzá a túrerebesi borász.
A túrterebesi szőlők a legtöbb éve magas cukrot hoznak, ezért próbálnak időben szüretelni az ottani gazdák, nehogy túlérjenek a szemek, és túl magas alkoholfokot produkáljon a kiforrott must. Nem hagyják 18-22 cukorfok fölé menni a szőlőt, az idei fehér például 19-21 fokos volt, a merlot mustja pedig 21. A szüret előtt jött hirtelen hideggel visszahúzódott a cukor is.
A túrerebesieket sem kerülte el a szeptember eleji esős időszak miatt támadó rothadás, már rögtön a szezon elején felütötte a fejét a tőkéken. Előbb a fehéreket támadta, de mostanra már a vörösben is megtalálható. Természetesen a szüretelő kezek kivágják a rossz részeket, a mustba csak a kifogástalan szemek kerülhetnek.
Behozta a növény lemaradást
A fürtök egyébiránt Reizer szerint egész jól fejlődtek a szezon folyamán, ám a vízhiány miatt nem nőttek a megszokott nagyságúakra. Az utolsó száz méteren viszont behozták a lemaradást, mostanra, a szüretre jók lettek. „Nagyon érdekes, hogy minden évben összeszedi magát a szőlő, úgy tartalékolja ez a növény az erőforrásait, hogy a termést jól be tudja érlelni. Tavaly például csak egész későn indult el, úgy május elején, ugyanis máskor már 2-3 héttel hamarabb szokott rügyezni, mégis ugyanakkor szüreteltünk, mint más években, Behozta a lemaradást a végére” – magyarázta riportalanyunk, aki a hozammal kapcsolatban elmondta, vannak tőkék, amelyek 1-2 kilót teremtek, de olyanok is akadnak szép számmal, amelyről 5-8 kilónyi gyümölcsöt sikerült levágniuk.
A munkaerőhiány idén nem okozott gondot Túrterebeshegyen, segítséggel boldogulnak a szüretkor, van elegendő szorgos kéz, de korábban már voltak olyan évek, amikor nem volt ilyen szerencsés a helyzet.
Végh Balázs