Alig támadta betegség idén a szőlőt, a száraz időnek köszönhetően vegyi inputot keveset kellett a szőlőre felvinni. Van hely, ahol tökéletes állapotban érlelik gyümölcsüket a tőkék, máshol meglátszik a fürtök fejlődésén a vízhiány, de általánosságban véve jó állapotban vannak a tőkék, lesz elég szőlőjük a gazdáknak, és finom lesz az idei bor. Ám amit nyertek a szőlészetek a réven, elveszítik a vámon: egészségesebb a szőlő, de nagy a léhiány.
Gyengébb aroma
Vasile Vâlcu, a Triterra pincészet borásza összegzése szerint látszik az aszály negatív hatása a termésen, betegségek nem vetették ugyan vissza a hozamot vagy a fürtképzési folyamatot, de a szemek gyengén fejlettek, kellett volna a több nedvesség. Ennek ellenére a megszokott mennyiséget fogják adni a tövek ebben az aszályos évben is, a bor ereje is meglesz, de sok fajta nem fogja a megszokott aromáját adni, torzítja az eredményt, hogy ennyire száraz volt a nyár. Változhat a helyzet, ha a következő időszakban véget ér a nyári szárazság, és csapadékosabb idő jön, egészségesebbek lehetnek a szemek, felfejlődhetnek aromájukat illetően a szőlők.
Van, ahol már szüretelnek
Bár képesek lennének nagyobb hozamot produkálni a szatmári ültetvények, de a hektáronkénti tíz tonnánál többet nem engednek a növényeknek, mert a szabadjára engedett hozam esetén nem lenne meg a kellő minőség. A túltermesztés miatt nem szeretik a szatmári szőlősgazdák azokat a szőlőket, amelyeket eladásra termesztenek, mert ott csak a mennyiségre figyel a gazda. Ha nem ő készíti belőle a bort, nem igazán tartja szem előtt a minőséget, nem figyel a minőség-mennyiség aranyszabályára. Magyarországon, Somogy megyében tegnap már szüretelték a világ legkorábban érő, Békéscsabán nemesített szőlőjét, a csabagyöngyét, Szatmár megyében is korai szüretre számítanak a gazdák, a muskotályt már augusztus végén szüretelhetik, nagyon úgy áll, hogy akkorra olyan lesz az állapota.
Jó lesz a vörös
Mike Csaba, a Dealurile Halmi szövetkezet elnöke szerint a halmihegyi szőlőknek és gazdáknak a vulkanikus, jó vízmegtartó képességű talajjal van szerencséjük, a megyének azon a vidékén ennek a földtani adottságnak köszönhetően idén jó lesz a szőlőtermés és üde a bor. „Jónak ígérkezik a mennyiség, a minőséget még meglátjuk, de most még korai beszélni róla, ilyen év, mint az idei, nem volt nagyon régóta, nem tudjuk, mire számíthatunk” — fogalmazott Mike. Amit nagyobb eséllyel meg mernek a gazdák előlegezni, az a vörösbor minősége, Halmihegyről idén nagyon jó fog lejönni.
Költségek
A költségek sajnos a szőlészetekben is nőttek, kisebb mértékben a napszám, nagyobb mértékben az üzemanyag és a gépészet üzemeltetési költsége. Egynapi munkáért már 150 lejt vagy 15 lejes órabért fizetnek az alkalmi munkásoknak, de ezen a téren nem is a fizetnivalóval van a baj, hanem azzal, hogy nem nagyon van kinek. Nincs már úgy elérhető napszámos, mint a korábbi években, inkább időseket látni a sorok között, mint fiatalt, bár a hetvenéves néni jobb tempóban dolgozik, mint sok harmincas sorstársa.
Princz Csaba