Szatmárnémeti

Nehézfémszennyezés a Szamoson

2021.02.19 - 07:25

Szerdán kora délután a Nemzetközi Riasztó Rendszeren (PIAC) keresztül értesítették a román hatóságok Magyarországot, pontosabban az Országos Vízügyi Főigazgatóságot (OVF), hogy Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost. Mint kiderült, a szerdai jelentős csapadékmennyiség következtében megáradt patakok és folyók elárasztották a Nagybánya közelében lévő Miszbánya térségében található Câmpurele bánya bezárt tárnáit, s emiatt jelentős mennyiségű tisztítatlan bányavíz ömlött a Láposbánya patakba, onnan a Lápos folyóba, onnan pedig a Szamosba. Az emberi egészség, illetve a vizek és a természeti környezet megóvása érdekében az érintett magyarországi vízügyi igazgatóságok a területükhöz tartozó szakaszon értesítették a vízhasználókat a várható szennyezésről, ugyanakkor a folyó mentén lévő zsilipeket és csatornákat azonnal lezárták, emellett a gátőrök a Szamos teljes szakaszán állandó és fokozott figyelőszolgálatot látnak el. Itthon a Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság munkatársai vettek vízmintát a helyszínen, míg Csengernél csütörtökön kora hajnalban (ekkorra ért oda a szennyeződés), a magyarországi szakemberek, s megállapításuk szerint a szennyezés szerencsére nem tartalmaz cianidot, viszont az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja határérték feletti — a két, illetve négy órával későbbi mintavételi eredmények alapján pedig a szennyezés jelentősen, határérték közeli, illetve alatti értékre csökkent.
„A Szamoson és a Tiszán a mintavételezés folyamatos, nyomon követjük a szennyezéscsóva hosszát és levonulását, elemezzük a sebességét, valamint a hígulását a Tisza- és Bodrog-befolyásoknál, a laboratóriumi eredmények segítségével pedig ellenőrizzük a terhelés mértékét. Az előrejelzések alapján a szennyezés a Szamosból a Tiszán Vásárosnaményba feltehetően csütörtökön kora délután, míg Tokajba, illetve Tiszalökre február 20-án, szombaton érkezik. Azzal számolunk, hogy a Bodrog magas vízhozama miatt a hígulás mértéke Tiszalöknél már olyan mértékű lesz, hogy a szennyezés megszűnik, az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed” — fogalmazott közleményében az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Pásztor Sándor, a környezetvédelmi miniszter vízügyi tanácsadója tegnap délután úgy nyilatkozott: nem okozott halpusztulást a Lápos folyóba, majd a Szamosba jutott, nehézfémmel szennyezett bányavíz. Mint kifejtette, bár a bányából továbbra is folyik a víz, de már csak másodpercenkénti 0,3–0,4 köbméteres hozammal, és már jóval tisztább, mint a kezdeti órákban volt. A vízügyi szakember szerint szerencsés körülmény, hogy árhullám vonul le a Szamoson, melynek vízhozama meghaladja a 200 köbmétert másodpercenként, ezért a bányavíz hamar feloldódik, s elmondása szerint ilyen esetekben a bányát nem lehet eldugaszolni, hogy megakadályozzák a kiömlést, a karbantartónak olyan munkálatokat kellett volna elvégeznie, amelyek felfogják, leülepítik a kiömlő vizet. A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság csütörtök délutáni közleménye szerint a romániai szakemberek folyamatosan figyelemmel követik a helyzetet, a folyószennyezésért felelős céget megbírságolják a történtek miatt, és a vállalatnak a beavatkozási költségeket is fedeznie kell. Ugyanakkor a vízügyi igazgatóság azt is közölte: a bezárt bányák és a meddőhányók állandó vízügyi kockázatot jelentenek a térségben, és a hatóság folyamatosan figyelmezteti az illetékeseket a veszélyekre — úgy tűnik, nem sok sikerrel.

Szabó Kinga Mária

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Zöld élmény – Fedezd fel a Szamos mentét

Madárdalos séta a Szamos partján, természetvédelmi területen.
Szatmár megye

Nem csak a kevés eső miatt van kevés víz a Szamosban

A szakemberek szerint csapadékhiánynál összetettebb dolog okozza a folyókban a kisvízszintet.
Szatmár megye

Melegebb, szennyezettebb és fojtogatóbb a Szamos

Jövőre fog kiderülni, milyen következményei vannak az idei kisvízszintnek.