Összetett környezetvédelmi projektet folytatott le magyar, szerb és ukrán partnerekkel, illetve 11 Szatmár megyei iskola diákjaival és pedagógusaival Az élet fája egyesület.
A vizes élőhelyekről, hulladék-kezelésről és -gazdálkodásról, illetve újrahasznosításról szóló projekt záróeseményeként egy tudásszint-felmérő versenyt szerveztek, ennek győztes csapata egy négynapos, témába vágó, szolnoki táborozáson vett részt, a többi 10 iskola csapatai pedig egy egynapos, vásárosnaményi kiránduláson.
A szolnoki tábort a projekt magyar partnerei, a PET KUPA Egyesület és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Termelők Szövetsége szervezte. A résztvevő szatmári, krasznabélteki csapat a magyarországi, szerbiai és ukrajnai csapatokkal együtt a négy nap alatt különösen ötletes és kreatív környezetvédelmi tevékenységekben szocializálódhatott, mint például: a Tisza-part és a Tisza folyó zöldítési akciói és az összegyűjtött hulladék szelektálása, PET hulladékból tárgyak készítése műhelyekben, szemináriumok különböző környezetvédelmi témákban, és sok más interaktív tevékenység, amelyekkel csapatban dolgozva, komoly hozzáadott értékkel gazdagodva távozhattak.
A többi tíz szatmári iskola számára szervezett, július másodikán megejtett vásárosnaményi kirándulást Az Élet fája egyesület szervezte a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság támogatásával. Ezen 65 diák vett részt koordináló tanáraik kíséretében. A házigazdákat Luidort Antal, a magyarországi intézmény vízügyi szakembere képviselte, a diákokat Az élet fája egyesület részéről Békéssy Erzsébet és Békéssy László kísérte.
A résztvevők különösen vonzó programokat élvezhettek: hajókirándulás a Tiszán, amelynek során megcsodálhatták a Szamos és a Tisza összefolyásának egyedülálló panorámáját, sok információt kaptak arról is, hogyan kezeli az intézmény a Tiszába a Magyarországtól hegymenetben lévő országokból érkező hulladékot, amit Luidort Antal szakreferensként mutatott be.
Megtekintették a négy kontinens ökoszisztémáit vadásztrófeák által interaktívan bemutató vadászati és természetvédelmi kiállítást, amit Bogdan Zsolt nagy szakmai hozzáértéssel prezentált. A fiatalok megismerkedtek a vadászterületek fenntartható kezelésének fogalmával is.
Ellátogattak a Vásárosnaményi Turisztikai Információs Központba, ahol a tesztek kitöltésével új ismereteket szereztek a környezetről, a természetről, a biológiai sokféleségről és az ökoturizmusról.
A legjobbak társasjátékokat, turisztikai kalauzokat stb. kaptak. Mindezek után még a vásárosnaményi szabadtéri uszodában is maradt idő egy szép, nyári kikapcsolódásra.
A kirándulás végén Békéssy Erzsébet, Az élet fája egyesület elnöke egy kis visszatekintést tartott a projektről, annak hozadékáról és az elért eredményekről, megköszönve minden résztvevőnek, hogy hozzájárultak a projekt sikeréhez, és oklevelet adott át azoknak a pedagógusoknak, akik szívvel-lélekkel és nagy szakmai hozzáértéssel voltak az egyesület mellett, és segítettek a fiatalok szívébe és lelkiismeretébe ültetni a környezetvédelem fontosságát.
„ A projekt egy sikeres környezetvédelmi projektnek bizonyult, ezért a következő tanévben a megye más iskoláinak bevonásával folytatódni fog. Csak együtt lehetünk a szükséges változás egy fenntartható jövő megteremtésében!” – összegzett Békéssy.
Princz Csaba
(Fotók: Az élet fája egyesület)