Belföld

Négy ország együttműködése a denevérek védelméért

2020.04.22 - 15:30

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), illetve a szervezeten belül működő MME Emlősvédelmi Szakosztály egy március elsején indított, négy országot tömörítő, határon átívelő együttműködési akció keretében igyekszik eloszlatni ezeket a tévhiteket.

A denevér nem tartozik az emberek kedvenc állatai közé. A nálunk élő fajok a tévhitekkel ellentétben nem veszélyesek. Fokozott védelmüket az indokolja, hogy rovarfogyasztásuk révén nagyban hozzájárulnak az ökológiai rendszerek egészséges és kiegyensúlyozott működéséhez. A BAT4MAN projektet vezető E-Consult egyesület elnöke, Sike Tamás a következő gondolatokat osztotta meg szerkesztőségünkkel: „A szatmárnémeti egyesület irányítja a négy országban zajló projekt lebonyolítását, az egyesületünkön keresztül zajlik a finanszírozás és az elszámolás. A projektben részt vevő partnerek a következők: az Ökológiai és Regionális Tudományok Intézete (Ukrajna), a Szlovák Denevérvédelmi Társaság és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.”

A projektet a Magyar-Szlovák-Román-Ukrán Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014–2020 finanszírozza 449 635 euróval, amelyből az EU támogatása 404 671 euró.

A projekt keretében megvalósuló tevékenységek által a denevérek országhatárokon átnyúló, összehangolt védelme, a lakosság szemléletformálása és egy fenntartható környezethasználat kialakítása valósul meg a határ menti területeken. Az elkövetkező két év feladatai: a sérülékeny denevérpopulációk felmérése, a veszélyeztetett szálláshelyek gyakorlati védelme és új búvóhelyek létesítése, szem előtt tartva a kulturális értékek megóvását és az állat-ember konfliktusok lehetőségének csökkentését. A projekt nagy hangsúlyt fektet az ismeretterjesztésre: eszközei között kiadványok, tájékoztató táblák, vándorkiállítás és film készítése, valamint az online térben való megjelenés szerepel. A szemléletformálás célcsoportja, a denevérek által lakott épületek kezelői, lakosok, civil szervezetek, egyházi személyek és szervezetek szakmailag hiteles információt kapnak a denevérek szerepéről és jelentőségéről annak érdekében, hogy megértsék, mekkora veszteséget jelent az állományok csökkenése, a denevérfajok eltűnése. Az érdeklődők a védelmi munkába is bekapcsolódhatnak a figyelemfelkeltő, gyakorlati jellegű tevékenységek, például denevérodúk készítésével egybekötött akciók során.

Kallós András

fotó: Boldogh Sándor

Ajánljuk még a témában:

Belföld

BAT4MAN projekt: Kétszáz denevérodú kihelyezve

Két évvel ezelőtt indult denevérvédelmi projekt zárult le a napokban. Ezt a szatmárnémeti E-Consult menedzselte, négy ország öko-egyesületei vettek részt benne, az épületlakó denevérek voltak a fókuszban.
Vidék

A denevérekről Kaplonyban

Denevérekről mesélt Kaplonyban, a községháza előtti diófa alatt az E-Consult Egyesület környezeti nevelője a helyi diákoknak.
Belföld

Négy ország a denevérek védelméért

A 2020. március 1-jén indult BAT 4 MAN projekt célja a denevérek országhatárokon is átnyúló, összehangolt védelme, a lakosság szemléletformálása, és fenntartható környezethasználat kialakítása Magyarországon, Szlovákiában, Romániában és Ukrajnában.