Az E-Consult Egyesület szatmárnémeti csapata keddre denevérodú-építő műhelyt szervezett a nagykárolyi kastélyparkba. A lelkes fiatalok nagy számban vettek részt a rendezvényen, amelyen megismerkedhettek a denevérek jelentőségével és életmódjával, olyan technikákat sajátíthattak el, amik ezeknek a különleges állatoknak a védelmét szolgálják, sőt, a gyakorlatban is kipróbálhatták a megszerzett ismereteket. A kézügyességük kipróbálása mellett bőven jutott idő a játékra és a kreativitásra is, hiszen az egyesület munkatársai közösségi játékok formájában mutatták be a denevérek világát, a résztvevők pedig festéssel díszítették az itt készített mesterséges odúkat.
Az akcióra a BAT 4 MAN elnevezésű, határokon átnyúló projekt keretében került sor. A projektet a szatmárnémeti E-Consult Egyesület vezeti, partnerei az Ökológiai és Vallástudományi Intézet (Ukrajna), a Szlovák Denevérvédelmi Társaság, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A kutatást a Magyar-Szlovák-Román-Ukrán Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014–2020 finanszírozza (www.huskroua-cbc.net) 449 635 euróval, amelyből az EU támogatása 404 671 euró. A projekt a partnerek hatékony, határokon átnyúló együttműködése révén szolgálja a program céljait és célkitűzéseit, támogatva a közös természeti értékek megőrzését és fenntartható használatát a határokon átnyúló térségben.
Fontos tudni, hogy a denevérek védelme kiemelkedően fontos, hiszen rovarfogyasztásukon keresztül kulcsszerepet játszanak az ökológiai rendszerek egészséges működésében. Ez hívta életre a BAT 4 MAN projektet, amelyben Magyarország, Szlovákia, Románia és Ukrajna közösen vesz részt. A szakemberek a projekt első felében sikeresen tanulmányozták a határ menti területen lévő épületekben élő denevéreket, és partnereikkel együtt közös adatbázist hoztak létre ezekről a védett állatokról. „Szakértőink több száz épületet vizsgáltak meg a négy ország településein, és feljegyezték az ezekben az épületekben tanyázó denevérkolóniák főbb jellemzőit, valamint az őket veszélyeztető tényezőket. Ez több okból is nagyon fontos: egyrészt bármilyen kutatás vagy védelmi intézkedés lehetetlen a populáció pontos ismerete nélkül, másrészt, mivel a denevéreket fenyegető veszélyek nem ismernek határokat, a védelem és a kutatás csak nemzetközi együttműködéssel lehet sikeres” — áll a BAT 4 MAN projektről készült közleményben.
A következőkben azt vizsgálják meg, hogyan hatnak a denevérekre a klimatikus tényezők és az olyan antropogén hatások, mint például az épületek díszmegvilágítása. A partnerek már beszerezték és beüzemelték a vizsgálathoz szükséges műszereket. A projektcsapat tagjai a terepi adatgyűjtés mellett tájékoztatták a helyi lakosságot a denevérek fontosságáról, miközben megismerhették az épületfenntartók véleményét is. „Ezen védett állatok és az emberek együttélésének megkönnyítése érdekében kollégáink elkezdték a padlások megtisztítását, ahol a denevérkolóniák alatt nagy mennyiségű guanó halmozódott fel. Eddig 32 épület padlását tisztítottuk meg (11 Szlovákiában, 9 Magyarországon, 9 Ukrajnában, 3 pedig Romániában található). Partnereink más konkrét természetvédelmi beavatkozásokat is végeztek az épülettulajdonosokkal együttműködve, például új bejárati nyílásokat alakítottak ki a denevérek számára. A nemzetközi együttműködésnek köszönhetően sikerült egy modern és interaktív munkafüzetet készítenünk, mely négy nyelven (ukrán, román, szlovák, magyar) segít a gyerekeknek közelebb kerülni a denevérekhez, miközben játékos módon ismerkedhetnek ezekkel a rendkívüli élőlényekkel. A magyar partner által nyomtatott füzeteket februárban vehették át a partnerek. A négy ország közötti együttműködés másik eredménye egy hordozható kiállítás koncepciója, amely a nagyközönség tájékoztatását és szemléletformálását szolgálja. Bár a járványhelyzet miatt sok rendezvényünket el kellett halasztanunk, kollégáink eddig közel 1000 embert vontak be különböző környezeti nevelési tevékenységekbe” — írja közleményében a projektcsapat.
A projekt honlapja (https://bat4man.ecoedu.ro/), amely folyamatosan frissül mind a négy partnerországból származó információkkal, sok értékes információval szolgál az érdeklődők számára. A projektről és a denevérekről további információk érhetők el a partnerek weboldalain, például egy turisztikai térkép a denevérek kedvelőinek a szlovák partner weboldalán. Emellett egy népszerű Facebook-oldal (https://www.facebook.com/batfourman) tájékoztatja a nyilvánosságot a projekt tevékenységeiről és a tervezett rendezvényekről. Az egész elmúlt évet alapvetően a világjárvány és az ellene hozott védekezési intézkedések határozták meg, de összességében elmondható, hogy a felmerülő problémák ellenére a projekt jól halad, és a projektidőszak végére el fogják érni a kitűzött céljaikat. A szervezők az elkövetkező időszakban széles körű szemléletformáló kampányt fognak folytatni: tájékoztató táblákat helyeznek ki, környezeti nevelést végeznek a fiatalok körében, és tájékoztatják a helyi közösségeket a denevérek jelentőségéről. Közben folytatják a konkrét természetvédelmi intézkedéseket, például 50–50 új denevérodú telepítését mind a négy országban. További információk: dr. Sike Tamás elnök, E-Consult Egyesület ([email protected]).
SZFÚ