Belföld

Ne semmisítsék meg a fel nem használt gyógyszereket!

Fotó: MTI
2021.01.25 - 17:20
Az érvényes szavatossági idővel rendelkező, különleges tárolást nem igénylő, fel nem használt gyógyszereket ne semmisítsék meg, hanem adják tovább egy olyan betegnek, akinek szüksége van rá — kéri a minisztériumot a romániai Betegek Országos Szövetsége.

A romániai Betegek Országos Szövetsége szerint szabályozni kellene a lakosság által fel nem használt, érvényes és különleges tárolási feltételeket nem igénylő gyógyszerek visszaváltásának eljárását. A szövetség arra kéri az Egészségügyi Minisztériumot, hogy tegyen sürgős lépéseket a helyzet szabályozására annak érdekében, hogy megakadályozza a gyógyszerpazarlást, ugyanakkor támogassa az erőforrások hatékony felhasználását, hogy minden beteg hozzáférjen a szükséges kezeléshez.

„Eddig több olyan jelzés érkezett a páciensektől, hozzátartozóktól, hogy nagyon drága, a rosszindulatú daganatos megbetegedések kezelésére használt gyógyszereik maradtak odahaza készleten, a szavatossági idejük nem járt le, ugyanakkor különleges tárolási feltételeket sem igényelnek, mégsem tudták leadni azokat a kezelőorvosnak vagy a gyógyszertáraknak, hogy más betegek felhasználhassák őket” — írja közleményében a Betegek Országos Szövetsége. Egy példát is felhozott, hogy még jobban szemléltesse kérése jogosságát: egy hozzátartozó abban kérte a segítségét, hogy visszaszolgáltathasson egy, az emlőrák kezelésére használt készítményt, amelyből három teljes dobozzal is megmaradt — egy ilyen doboz gyógyszer ára pedig meghaladja a 11 300 lejt. A pácienstől megmaradt készítmény szavatossága még nem járt le, különleges tárolásra nem szorult, ám mégsem tudta visszaadni a kezelőorvosnak vagy visszavinni a gyógyszertárba, mivel az veszélyes hulladéknak minősült, így megsemmisítés lett volna a sorsa, ha egyáltalán visszaveszik a patikában. A gyógyszertárak ugyanis még a lejárt szavatosságú, veszélyes hulladéknak minősülő készítményeket sem szívesen veszik vissza, mivel a hulladék megsemmisítésére szakosodott cégek rendkívül magas árat kérnek a tabletták elviteléért és megsemmisítéséért, a patikáknak pedig önköltségen kell vállalniuk ezt. A lakosság által bevitt készítmények megsemmisítésére pedig nem kapnak finanszírozást senkitől. A gyógyszertárakat, bár át kellene venniük, és égetőkbe vinniük a lakosságnál felgyűlt, fölöslegessé vált orvosságokat, nem lehet kényszeríteni erre, mivel erre nincs törvényes keret, így a lejárt szavatosságú készítmények helyzete is megoldatlan, a még érvényes szavatosságú, különleges tárolást nem igénylő gyógyszerekére pedig semmilyen előírás nincs.

A Betegek Országos Szövetsége ezért felszólítja az Egészségügyi Minisztériumot, hogy sürgősen járjon el ezeknek a helyzeteknek a szabályozása érdekében, a gyógyszerek pazarlásának megszüntetéséért az egészségügyi rendszerben, az erőforrások hatékony felhasználásáért, hogy minden beteg számára biztosítani lehessen a kezeléshez való hozzáférést — zárja közleményét a szövetség.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A kórházban kell leadni a lejárt gyógyszereket!

A szatmáriak két helyszínen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház két épületében adhatják le ezeket.
Belföld

Több nyugdíjas részesül gyógyszerár-támogatásban

Január 1-jétől 1608 lejre nő a 90 százalékos gyógyszerár-támogatásra vonatkozó nyugdíjhatár.
Belföld

Hazai gyógyszerek tűnhetnek el a gyógyszerpiacról

A magas árak miatt eltűnhet az országban gyártott gyógyszerek egy része – a PRIMER szerint a drágulás a gyógyszeriparban felhasznált anyagok és alapanyagok minden kategóriájára kiterjed.