Szatmárnémeti

Ne féljünk a népszámostól!

Fotó: observatornews.ro
2022.06.10 - 11:14
Csak arra alkalmas emberek járják számlálóbiztosként a megyét, senkinek nem kell attól tartania, hogy rossz célokra lesznek felhasználva a megadott adatai. Legyenek megértők, a munkájukat végzik.

Május közepe óta a „házalós” fázisa zajlik a romániai népszámlálásnak; aki nem töltötte ki a kérdőívet online, vagy nem ment be a május közepi dátum előtt valamelyik összeírópontba, annak most jött el az ideje „megszámlálódni”. A biztosoktól nem kell félni semmilyen tekintetben, intelligens, kiképzett, megbízható emberekről van szó, akik nagyrészt ráadásul épp a megszámláltak környezetéből valók.

Túlterhelt szerver

Malőrök persze vannak, mert számoltak be olvasóink olyasmiről, hogy olyat is meg akartak számolni a biztosok, akiket online már önkezűleg összeírt a család. Altfatter Tamás szatmári alprefektus elmondta, hogy volt időszak — főleg az online összeírás idején —, amikor a rendszer nem bírta a rengeteg felvezetett adatot, és nem validált valakit a feltöltöttek közül. Ezért nem jelenik meg ilyen személyek neve a rendszerben, ezért kéri most a házhoz menő biztos. Ha mégis érvényes az online összeírás, a számlálóbiztosi táblagépen megjelenik, hogy nem kartotékolandók az illető adatai. A számlálóbiztosok táblagépe mobiltelefonos SIM-kártyával, a mobilhálózaton keresztül kapcsolódik az internetre, így éri el a statisztikai hivatal recenziós adatbázisát. Az eddigi tapasztalatok szerint nem volt gond az adatforgalommal, mutatott rá Altfatter, megfelelő az elérés a megye minden településén.

Biztosak a biztosok

Vannak lakosok, akik bizalmatlanok a számlálóbiztosokkal szemben, ami némileg érthető is, hiszen volt már példa magukat ügynöknek, számlásnak kiadó szélhámosokra, a negatív tapasztalatok miatt az emberek tartózkodók azokkal szemben, akik adatokat kérnek tőlük, bebocsátást kérnek házba, udvarra. Ovidiu Grigorescu, a Szatmár Megyei Statisztikai Igazgatóság igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, hogy a népszámlálási adatszolgáltatás mindenki számára kötelező, hiszen ez egy közérdekű munka, messzemenő következtetéseket fognak a begyűjtött adatokból levonni a statisztikusok, rengeteg államigazgatási és közpolitikai folyamat függ majd attól, hogy hol hányan és hogyan élnek. Nem lesz adatszivárgás, hangsúlyozta a szakember, mert akiből számlálóbiztos lett, azt tesztelték, az eredményeit kiértékelték, és ki is képezték. A személyiségi jogok sem sérülnek, hiszen a népszámlálási adatgyűjtés kivételt képez a személyes adatokat szabályozó törvény alól (GDPR), és a megadott személyi számmal sem fog egyik biztos sem semmilyen visszaélést elkövetni.

Igazolvány

Az igazi számlálóbiztos bemutatkozik, és vagy a nyakában hordja a biztosi igazolványát, vagy kérés nélkül is bemutatja a megkeresett személynek, majd elmondja, miért jött, s ha kell, a személyi igazolványával is tudja magát igazolni, annak is nála kell lennie. Magyarok lakta vidéken minden számlálóbiztos tud magyarul is. A népszámláló biztos igazolványa színes, kék-sárga-piros fejléce van. Írja rajta, hogy a népszámlálási bizottság adta ki, és hogy melyik megyében került kiállításra. Név, keresztnév, beosztás következik, majd a biztos személyi igazolványának a száma. Az igazolvány bal oldalán ott a számlálóbiztos fotója, a fotó mellett pedig az igazolvány kibocsátásának dátuma és az igazolvány száma. Legalul az igazolvány érvényességi ideje szerepel, a kibocsátó hatóság illetékesének az aláírásával.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

109 ezer szatmárinak magyar az anyanyelve

A Szatmár megyei lakosok 36,9 százalékának magyar az anyanyelve – ez derült ki azoknak a válaszaiból, akik a népszámláláskor nem mulasztották el, hogy válaszoljanak az anyanyelvre vonatkozó kérdésre.
Mi újság?

Hétfőn jár le a határidő

Július 18. és 25. között iratkozhatnak be a pótérettségire azok a diákok, akik részt szeretnének venni az idei vizsgák őszi szakaszán.
Mi újság?

Meghosszabbított népszámlálási határidő

Pár nappal ismét meghosszabbították, így július 31-én éjfélkor ér véget a népszámlálás — Szatmár megyében 90,10 százalékos a lekérdezettség, ami országos szinten nem is rossz arány, viszont a prefektus mozgósítást szorgalmaz az utolsó métereken.