A tegnap bejelentett határidő-kitolás nyomán a mai és még kilenc nap van hátra a 2022-es népszámlálás és lakásösszeírás befejezéséig. A határidő előtt Szatmár megyében a megkérdezettek aránya elérte a 90,10 százalékot, írja egy összegzésében a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal.
Ezzel az aránnyal a megye országos szinten a 28. helyen áll a 42-ből. Az országos átlag 87,40 százalék.
Radu Roca prefektus nem elégedett a 90 százalékos hatékonysággal, mozgósítást kér mind a megyei statisztikai igazgatóságtól, mind azon települések polgármestereitől, ahol nem kielégítő eredményt jegyeztek fel eddig. Szatmárnémeti már cselekedett, a megyeszékhelyen megduplázták a fix összeírópontok számát, így jelenleg tíz olyan helyen lehet adatot szolgáltatni, ahol segítséget is kapnak ehhez az emberek.
A prefektus a lakosságot is kéri: „Értsék meg, hogy a felülvizsgálati eljárás kötelező, és az elutasításért pénzbírság lesz kiszabva. Nem kívánunk abba a helyzetbe kerülni, hogy éljünk a bírságolás lehetőségével, ezért kérek mindenkit, akit még nem keresett meg recenzor, hogy vegye fel a kapcsolatot a községi számlálóbiztosokkal, érdeklődjön a községházán, vagy menjen be a legközelebbi városba, ahol ilyen fix összeírópontok működnek. Mindannyiunk érdeke egy korrekt, a valós demográfiai állapotokat tükröző statisztika megszületése, hogy valós számok alapján lehessen kialakítani az ország közpolitikáját a következő tíz évre.”
Sok kiskorút nem regisztráltak önkitöltéskor
Sok kiskorút nem regisztráltak az interneten válaszolók, többek között ezért is hosszabbították meg még egy újabb héttel a népszámlálás személyes lekérdezéses szakaszát; az Országos Statisztikai Intézet döntésének értelmében július 31-ig tart a lakossági összeírás.
„A kampány során többször éltünk a fociból vett hasonlatokkal. A mostani helyzetre azt mondhatjuk, hogy ez a hosszabbítás hosszabbítása. Azt reméljük, hogy a ráadással a romániai magyar közösség szempontjából sikeres eredménnyel zárjuk majd a »mérkőzést«” — mondta el Barna Gergő, a nepszamlalas.ro kampánykoordinátora.
A szociológus hozzátette, hogy az utolsó száz méteren elsősorban arra törekednek, hogy a kritikus helyzetben lévő „magyar” városokban, községekben meggyőzzék a lakosságot a népszámlálásban való részvételről, illetve továbbra is felhívják a lakosság figyelmét a lekérdezés-válaszadásban jelentkező leggyakoribb hibákra, problémákra, illetve azok megoldásaira.
„A legnagyobb probléma, hogy sok városban még mindig több körzet nincs lefedve számlálóbiztossal, vagy a számláló olyan lassan halad, hogy nem tudja végigjárni a szektorát” — magyarázta a kampánykoordinátor. Ezért azt kérik, hogy akik még nem válaszoltak a népszámlálási kérdőívre, azok most már ne várják otthon a számlálóbiztost, hanem látogassanak el a legközelebbi települési összeírópontra, ahol a számlálóbiztos rögzíti majd az adatokat.
Azoktól pedig, akiket otthonukban keres fel a számlálóbiztos, azt kérik, fogadják őt bizalommal, még akkor is, ha már részt vettek az önkitöltéses szakaszban. Ilyen esetben a kérdezőbiztossal együtt, a dovrec.insse.ro oldalon ellenőrizzék a kitöltött kérdőívek érvényességét. Ha van a sikeres önkitöltésről igazolásuk, akkor nem szükséges újból válaszolni a személyi kérdőívre, azonban megtörténhet, hogy a lakásra és az épületre vonatkozó adatok hiányosak, azokat pótolni kell.
A nepszamlalas.ro szerkesztői arra is felhívják a figyelmet, hogy akik ritkán vagy keveset tartózkodnak otthon, ők az ajtóban vagy a postaládában hagyott kopogtatócédula segítségével vegyék fel a kapcsolatot a számlálóbiztossal, és telefonon tisztázzák a helyzetüket, egyeztessenek találkozót a válaszadás érdekében.
Egy másik gyakran előforduló hiba, hogy sok esetben az internetes önkitöltés alkalmával nem regisztrálták a háztartás minden tagját, jellemzően a kiskorúak maradtak ki. A dovrec.insse.ro oldalon érdemes újból ellenőrizni külön-külön minden családtag személyi számát, hogy senki se maradjon megszámolatlanul, aki az adott háztartásban élt 2021. december 1-jén.
Nem utolsósorban pedig arra is vigyázni kell, akár otthon, akár az összeíróponton válaszolunk — és ezt mindenképpen ellenőrizzük is —, hogy minden családtagnak helyesen legyen beírva az etnikuma, az anyanyelve és a felekezeti hovatartozása.
Princz Csaba