A hamisított dokumentumok feketekereskedelme azt követően szökött virágba, hogy a világ számos kormánya kötelezte egyrészt a légitársaságokat, hogy csak negatív teszteredmény felmutatásával engedjék fel az utasokat a járatokra, másrészt szinte mindenhol 72 óránál nem régebbi, negatív teszt felmutatásával lehet beutazni, mentesülni a kéthetes házi elkülönítés alól — a rendelkezések eredményeként pedig a hamis tesztek elárasztották az internetet, de árusítják őket a reptereken és állomásokon is.
„Ameddig érvényben maradnak az utazási korlátozások, nagyon valószínű, hogy a hamisított igazolások készítése és értékesítése virágozni fog, és Európa-szerte bőven vannak olyan csoportosulások, illetve magánszemélyek, akik egyre nagyobb mennyiségben készítik, kínálják eladásra a hamisítványokat” — mutat rá az Europol közleménye. A hivatal hangsúlyozza azt is: a tagállamoknak résen kell lenniük, mivel a korszerű technológiák, jó minőségű nyomtatók, különböző programok révén „nagyon jó minőségű hamisítványokat” lehet előállítani.
Negatív koronavírusteszt-eredményt igazoló hamisított dokumentumokat jelentettek Hollandiából, Franciaországból, Spanyolországból és Nagy-Britanniából is, ugyanakkor nagyon sokan bele is buktak már az új bizniszbe. A lutoni repülőtéren a minap letartóztattak egy férfit, aki az EU-ból érkezők számára árult hamis teszteredményeket, de a párizsi Charles de Gaulle légikikötőben is őrizetbe vettek egy olyan csoportot, amelynek tagjai hamisított igazolásokat árultak 150–300 euró közötti összegért. Spanyolországban januárban bukott le egy nő, aki a gyanú szerint az interneten értékesített hamisított negatív teszteredményeket, a párizsi tarifánál jelentősen olcsóbban, alig 40 euróért, míg Hollandiában a WhatsAppon és Snapchaten is léteztek olyan fiókok, amelyekről hamisított negatív PCR-teszt-eredményeket kínáltak eladásra (valódi orvosok aláírását hamisítva rá ezekre), 50–60 euróért.
Szabó Kinga Mária