A gép tehát ideiglenesen képes életben tartani azokat, akiknél ezek a létfontosságú szervek önmaguktól képtelenek lennének ellátni a feladatukat.
Rodica Lohan, a szatmári egészségügyi intézmény szóvivőjének közleménye szerint, az ECMO-berendezés segítségével a kórház intenzív terápiás osztályára beutalt, súlyos állapotban lévő betegek extra esélyt kapnak a gyógyulásra. Nem gyógyító terápia, csupán időt kínál a súlyos állapotok kezelésére, ezáltal növelve a gyógyulás lehetőségét.
A műtüdő-berendezés egy rendkívül drága készülék, a fogyóeszközei is nagyon sokba kerülnek, ugyanakkor a működtetése külön orvosi csoportot igényel, hiszen a használatához speciális felkészülés szükséges. A szóvivő szerint a szatmári intenzív terápiás osztály szakemberei már rendelkeznek a berendezés alkalmazásához szükséges tudással, szakképesítéssel.
Mint írja, a sürgősségi kórház az intenzív terápiás osztály kérésére vásárolta meg az ECMO-berendezést az intézmény számára az Egészségügyi Minisztérium által 2023-ban kiutalt alapból. A műtüdőt már sikeresen használták is a szatmári szakemberek: első ízben egy 49 éves női páciens esetében, akit kórelőzmények nélküli akut légzési distressz szindrómával vettek fel az osztályra.
"A mesterséges tüdő egy eszköz azon betegek megmentésére, akik súlyos tüdőkárosodásban szenvednek, az állapotuk kritikus, nem szállíthatóak át más kórházba, egyetemi központba. Az ECMO megléte és használata jelentős minőségi ugrást jelent a szatmári kórház által nyújtott egészségügyi szolgáltatások terén, esélyt nyújtva a rendkívül súlyos állapotban lévő betegeknek a túlélésre" – összegezte a kórház közleménye.
Bumbuluţ Krisztina