Szatmárnémeti

Munkavédelem kánikula idején

Kánikula idején biztosítani kell a megfelelő folyadékmennyiséget az alkalmazottak számára (Fotó: freepik.com)
2021.06.26 - 15:42
A kánikulai melegben a munkaadók kötelesek betartani néhány plusz munkavédelmi előírást, figyelmeztet közleményében a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM SM).

A 2001/436-os, illetve a 2000/580-as számú kormányhatározat értelmében magas hőmérséklet esetén, illetve viharok, villámlások esetén az építőtelepeken is óvintézkedéseket kell foganatosítaniuk a munkaadóknak a munkavállalók védelmében. A törvény értelmében, ha árnyékban 37 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletet mutat a hőmérő, vagy nagyon magas a levegő páratartalma, akkor a munkaadóknak óvintézkedéseket kell bevezetniük.

Az ITM felhívja a figyelmet arra, hogy az Országos Meteorológiai Intézet által közölt hőmérsékleti és a páratartalomra vonatkozó adatokat veszik alapul. Kánikula idején a munkaadóknak csökkenteniük kell a fizikai munkát végző alkalmazottaik munkaritmusát, váltakozva kell ülő-, álló-, illetve mozgást igénylő feladatokat adniuk nekik, és amennyiben zárt helyen történik a munkavégzés, a helyiség szellőztetéséről is gondoskodniuk kell. Váltásonként fejenként 2–4 liter friss ásványvizet kell az alkalmazottak rendelkezésére bocsátani, és megfelelő munkavédelmi felszerelésről is gondoskodniuk kell, továbbá időközönként frissítő zuhanyra is lehetőséget kell biztosítani.

Abban az esetben, ha a munkaadók a felsorolt követelményeket nem tudják biztosítani alkalmazottaik számára, akkor az érdekvédelmi képviselőkkel egyeztetve alternatív megoldásokat kell kitalálniuk, például csökkenteni kell nappali időszakban a munkaórák számát, vagy a kánikula idejére be kell szüntetni a tevékenységet. A munkaidő csökkentését és a kollektív munkabeszüntetést abban az esetben lehet eszközölni, ha az extrém hőmérséklet legalább két napig tart. Annak érdekében, hogy a magas hőmérséklet miatti betegségeket megelőzzék, a munkaadók kötelesek az alkalmazáskor és időszakosan orvosi vizsgálatra küldeni alkalmazottaikat, hogy meghatározhassák, ha valakinek ellenjavallott a magas hőmérsékleten való munkavégzés, és lehetőség szerint más munkakörben kell foglalkoztatni azokat, akiknek nem ajánlott a magas hőmérsékleten történő munkavégzés. A munkabiztonsági előírások be nem tartása 1500–2000 lej közötti pénzbírsággal szankcionálható, emlékeztet az ITM.

Viharos, villámokkal kísért rossz idő esetén nincs előírás arra nézve, hogy be kellene szüntetni a szabad ég alatt, a magasban végzett munkát, az viszont kötelező, hogy a magas állvány, illetve a daru kosaras emelőkarja a megfelelő módon legyen rögzítve, az adott fizikai behatást eltűrő állapotban kell lenniük a kisegítő szerkezeteknek. Csak olyan elektromos berendezést lehet munkatelepeken használni, amelyet rendszeresen ellenőriznek és karbantartanak. Ha olyan idő közelít, amelyiknek vélhetően nem fognak tudni ellenállni a szerelékek, gépek, akkor az állványokat további kapcsokkal kell rögzíteni, a borulásveszélyes markológépeket, emelődarukat alaphelyzetbe kell hozni, a toronydarukat visszabontani. Az ITM SM arra inti a munkaadókat, hogy tartsák be az előírásokat alkalmazottaik testi épsége és egészsége megőrzése érdekében.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Jövő héten jön az enyhülés

Lehet, hogy még egy kis esőt is kapunk!
Belföld

Nyakunkon a sivatagi por

Most nem a Szahara felől érkezik a kánikulai szennyeződés.
Szatmár megye

Fokozódik a kánikula, minden olvad

Másodfokúból elsőfokúba vált a nagy hőség miatti meteorológiai figyelmeztetés.