Szatmár megye

Munkaügyi górcső alatt a szolgáltatóipar

2018 és 2022 első féléve között 533 balesetet regisztráltak éttermek és egyéb vendéglátóipari tevékenységek területén (Fotó: getty images)
2023.02.09 - 09:57
Az elmúlt három évben 659-en szenvedtek munkabalesetet a turizmus és a kereskedelem területén tevékenységet folytató munkáltatóknál — idén átfogó ellenőrzési kampányt hirdet ezen ágazatokban a munkaügyi felügyelőség.

2023-ban a munkaügyi felügyelőség a területi munkaügyi felügyelőségeken keresztül ellenőrzéseket tart a munkahelyi biztonság és egészségvédelem érdekében a közétkeztetés, a turizmus és a kereskedelem területén tevékenységet folytató munkáltatóknál — magyarán az éttermekben, bárokban, kávézókban, gyorséttermekben, vendéglátóipari tevékenységeknél, szállodákban, motelekben, panziókban, lakókocsiparkokban és kempingeknél.

Nem véletlenül került górcső alá ez a szolgáltatási terület, ugyanis a romániai munkavállalók jelentős része ezekben az ágazatokban dolgozik: átlagosan 89 100-an szállodákban, 142 600-an pedig éttermekben.
Az e gazdasági területeken dolgozók munkáját több tényező is befolyásolja, ilyen például a munka szezonális jellege. Mint ismert, sok idénymunkást foglalkoztatnak ebben az ágazatban, akiknek nincs idejük alkalmazkodni ehhez a tevékenységhez, vagy alaposan beletanulni, ezért nem tudnak kellőképpen teljesíteni. Emellett ott vannak azok a fiatal munkavállalók, akik nem szoktak hozzá a munkához, és még nem fejlesztették ki a szükséges készségeket. Fennálló tényező továbbá az alacsonyan képzett munkaerő foglalkoztatásának instabilitása, a munkaerő-fluktuáció, illetve az hogy a munkaerőhiányt más nemzetiségű munkavállalók alkalmazásával pótolják.

Fontos odafigyelni a biztonságra

A szálloda- és vendéglátóipari ágazatban dolgozók munkahelyi biztonságára és egészségére a munkáltatóknak állandó figyelmet kell(ene) fordítaniuk, mivel ezek a munkavállalók a munkahelyi balesetek és sérülések egész sor kockázatának vannak kitéve.
Országos szinten a 2018 és 2022 első féléve között sok munkahelyi balesetet regisztráltak ezen ágazatokban — közülük 126 baleset (köztük egy halálos baleset és egy foglalkozási megbetegedés) szállodák és egyéb szálláshelyeken történt, 533 balesetet (köztük öt halálos baleset és négy foglalkozási megbetegedés) pedig éttermek és egyéb vendéglátóipari egységben regisztráltak.
Ugyanebben az időszakban Szatmár megyében három munkabaleset történt, mindhárom az éttermek és egyéb vendéglátóipari tevékenységek területén, s a három közül egy halálos kimenetelű volt —  egy bárosnőt brutális kegyetlenséggel gyilkoltak meg munkahelyén 2018 márciusában.

A felvilágosítás a cél

Az országos kampány célja, hogy felhívja a munkavállalók és a munkáltatók figyelmét arra, hogy a munkahelyeken alkalmazni és tiszteletben kell tartani a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi jogszabályokat.
Az akció 2023 I-III. negyedévében zajlik, és célja a meglévő kockázatok kiküszöbölése vagy csökkentése, a munkaeszközök azonosítása, különösen az ISCIR hatálya alá tartozóké (felvonók, melegvíz-előállító berendezések, egyéb berendezések, amelyek működés közben kockázatot jelenthetnek a munkavállalókra nézve), továbbá annak ellenőrzése, hogy a munkavállalókat hogyan képezték ki és azok hogyan értették meg az adott utasításokat. Fontos szempont továbbá a munkavállalók egészségi állapotának figyelemmel kísérése, és adott esetben annak ellenőrzése, hogy a korábbi ellenőrzések során elrendelt intézkedéseket hogyan tartották be az érintettek.

Szabó Beatrix

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nincs vendég a teraszokon

Nem történt meg a remélt „Covid-kitörés” a vendéglátóiparban. Egy hete szabadabb az élet az éttermekben, kávézókban, de közel sem állt helyre a régi rend, még mindig alig van forgalmuk.
Belföld

L. Orban: Állami támogatási rendszert dolgozunk ki a vendéglátóipar megsegítése érdekében

Állami támogatási rendszert dolgoz ki a kormány a vendéglátóipar és a privát kulturális szektor megsegítésére - nyilatkozta vasárnap este a B1 televíziócsatorna műsorában Ludovic Orban.