Belföld

Munkaerőpiac a Covid-19 utáni világban

2020.08.12 - 15:50

A kutatók találgatják, hogy hogyan fog megváltozni a világ a Covid-19-pandémia után, többségük azonban egyetért abban, hogy a munkahelyek nem lesznek olyanok, mint korábban, írják egy érdekes összeállításukban az Európai Foglalkoztatási Hálózat (EURES) munkatársai.

A koronavírus terjedése ugyan lassulhat, de a távmunka egyre népszerűbbé válik. Mivel egyre több iroda teszi lehetővé alkalmazottai számára, hogy otthonról dolgozzanak, elengedhetetlenné válnak a jó vezetői készségek. A csoportvezetőknek és a vezetőknek képeseknek kell lenniük arra, hogy inspirálják és motiválják kollégáikat, és ösztönözzék a távolból történő együttműködést. Emellett a haknigazdaság, az egyszeri feladatokra vagy projektekre szerződők halmazának növekedésével a munkacsoportok összetétele egyre változékonyabb, ezért minden érintett fél részéről kezdeményezőkészségre és proaktivitásra van szükség.

Érzelmi intelligencia

Az érzelmi intelligencia a saját és mások érzelmeinek felismerésére és megértésére való képesség. Számos összetevője van, például a tudatosság, a külső benyomásokra való érzékenység és a szabályozás, de alapvetően az empátia, a befolyás és az együttműködés révén történő vezetést jelenti. A Covid-19 utáni világ tele lehet bizonytalansággal és kihívásokkal, és a vállalatoknak érzelmileg intelligens vezetőkre lesz szükségük ahhoz, hogy segítsenek munkavállalóiknak eligazodni a jelenlegi nehéz időkben.

Technológiai készségek

Tapasztalhattuk, hogy az olyan technológiák, mint a robotika, a kibővített valóság, a dolgok internete, azaz a világhálóra csatlakoztatott háztartási gépek és autók világa és a mesterséges intelligencia hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a vállalkozások ellenállóbbá váljanak a jövőbeli világjárványok hatásaival szemben. A jövőben nélkülözhetetlenek lesznek az olyan szakemberek, akik képesek segíteni a vállalatoknak e technológiák kiaknázásában. A gyáraktól a jogi cégekig a munkaerőpiacon egyre nagyobb szükség lesz a megfelelő technológiai készségekkel rendelkező munkavállalókra.

Digitális és kódolási készségek

A Covid-19-válság megmutatta, hogy a jelentős digitális jelenléttel rendelkező vállalkozások kevésbé vannak kitéve a gazdasági visszaeséseknek és a világjárványoknak. Ezért a digitális marketing, a webfejlesztés, a webtervezés és a kódolás területén jártas személyek felbecsülhetetlen értékű segítséget nyújthatnak a vállalkozásoknak abban, hogy nehéz időkben is a felszínen maradjanak. Mivel egyre több vállalkozás válik digitális alapúvá, számtalan lehetőség kínálkozhat a digitális készségek munkahelyi alkalmazására.

Alkalmazkodóképesség

A kijárási korlátozások számos váratlan változást hoztak az életünkbe. A munkavégzés módja kétségtelenül meg fog változni, és azok a munkavállalók, akik gyorsan tudnak alkalmazkodni a változásokhoz, nagy értéket fognak képviselni munkáltatóik számára. Az alkalmazkodóképesség nem csupán a munkaköri feladatok megváltozásának elfogadásáról szól, hanem új készségek folyamatos elsajátításáról és a meglévő készségek naprakésszé tételéről, hogy továbbra is versenyképesek legyünk a munkaerőpiacon.

Kreativitás és innováció

A koronavírus-járvány idején tapasztaltuk a kreativitás és az innováció fontosságát. Azok a vállalkozások, amelyeknek volt lehetőségük online szolgáltatásokat nyújtani vagy azokra áttérni, példaképként szolgáltak sokak számára. A koronavírus utáni világban alapvető fontosságú lesz az emberi kreativitás.

Adatműveltség

Azok a vállalatok, amelyek értenek az üzleti trendekhez, jobban fel vannak készülve a váratlan helyzetekre. Ehhez azonban a vállalkozásoknak adatműveltséggel rendelkező szakemberekre van szükségük, akik értelmezni tudják az információkat, és erre alapozva megoldásokat tudnak javasolni. Ezért az adatműveltséggel rendelkező személyek értékesebbek lesznek a munkáltatók számára, mint valaha.

Kritikus gondolkodás

Mivel az álhírek és a félretájékoztatás elárasztotta az internetet, a vállalatoknak kritikai gondolkodásra kell támaszkodniuk ahhoz, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak. Nagy lesz a kereslet a médiaműveltség és a különböző forrásokból származó információk objektív értékelésének képessége iránt.

Princz Csaba

Fotó: Sugano Laboratory

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Szatmári áldozata is van az influenzának

Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Szatmár megye

Növekszik a megbetegedések száma

Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.
Szatmár megye

Sok a beteg gyerek Szatmár megyében

Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.