Nagykároly

Modern hulladékgazdálkodás Nagykárolyban

Olyan, új típusú hulladékszigetek lehetnek majd Nagykárolyban is, amelyek Brassóban már működnek (Fotó: brasovmetropolitan.ro)
2022.09.24 - 10:11
Országos viszonylatban is az elsők között szerelhetnek fel újfajta szeméttárolókat Nagykárolyban. A pénteken megszavazott projekt összköltségvetése közel 3,4 millió lej.

Az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) jóvoltából a közeljövőben modern hulladéktároló konténereket szerelnek majd fel Nagykároly több pontján is. A digitális hulladékszigetekhez csak speciális kártyával lehet majd hozzáférni, és minden felhasználó követni tudja majd a leadott szemét mennyiségét. A városi tanács pénteki, online megtartott rendkívüli ülésén döntött arról, hogy csatlakozik a környezetvédelmi szaktárca azon programjához, amely értelmében olyan tárolókat építenek ki, amelyek esetében a lakosság külön konténerekbe dobhatja be a biológiailag lebomló, papír-, műanyag-, üveg- vagy fémhulladékot.
A programban részt vevő háztartások saját, személyre szóló elektronikus chipkártyát kapnak majd, ezzel nyithatják a hulladéktároló ajtajait, és ennek használata alapján az intelligens rendszer rögzíti, hogy ki, mikor és mennyi mennyiségű szemetet helyezett el a konténerekben. Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter korábbi bukaresti sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy azoknak az önkormányzatoknak, amelyek belépnek ebbe a programba, egyik legfontosabb feladatuk lesz felkészíteni a lakosságot az okoskonténereknek használatára.

hirek/2022/szeptember/szemet-nk-2.jpg

A nagykárolyi önkormányzat várhatóan huszonnyolc ilyen szigetet telepíthet majd a város több pontjára. A számítások alapján egy ilyen létesítmény a környékén élő 200 családot tudja majd kiszolgálni. 
Az előzetes adatok szerint ezekből huszonhárom föld feletti, öt pedig a talajszint alatti lesz, és egyenként öt különálló konténert fog tartalmazni. Az elhelyezésüktől azt kell tudni, hogy ötöt építenek majd fel a Vitéz Mihai 2, hetet a Vitéz Mihai 1, tizenegyet az Eliberării negyedekben, egy földalattit az ortodox katedrális mellé, egyet a központi tízemeletes tömbház közelébe, hármat pedig a Republicii negyedbe fognak telepíteni.
Amennyiben a projekt nyertes lesz, a városnak kell állnia a rendszer fenntartási költségeit legalább öt évig. Az eszközöket a helyi hulladékgazdálkodó vállalat fogja kezelni.

Végh Balázs
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nem kezeljük jól a szemetet!

Kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság (EB) Románia, Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország és Ausztria ellen a hulladékokról szóló irányelv átültetésének hiányosságai miatt.
Szatmárnémeti

Nem lesz ingyenes zöldhulladék-elszállítási akció

Érvényben marad a 2021-ben életbe léptetett szabály, nincs már ingyenesen kínált, zöldhulladék-elszállítás Szatmárnémetiben és nem is lesz. Vagy komposztálni kell, önerőből elvinni, vagy pénzért elvitetni.
Belföld

Szeméthegyek alatt fuldoklik Máramaros – vészhelyzetet hirdettek

Vészhelyzetet hirdetett a Nicolae Ciucă miniszterelnök által vezetett országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) a hulladékválsággal küzdő Máramaros megye területén – sajtóinformációk szerint a szemétválság hátterében a nagybányai polgármester kavarta „kürtőskalács etnikai botrány” áll.