Mindenki megtanulhatta, hogy a gyereket nem szabad iskolába, óvodába engedni, ha köhög, vagy tüsszent, és a szülőknek sem kell minden alkalommal az óvodai csoport vagy az osztály ajtajáig kísérniük a gyereküket. Mindenki — a főnökök is — megtanulhatta, hogy nem kell dolgoztatni azt, aki beteg, üljön otthon, aki nincs jól! A munkáltatók megtanulhatták azt is, hogy aki olyan munkát végez, annak nem kell feltétlenül bemennie dolgozni, ha jól van, ha nincs, össze lehet hangolni egy-egy munkacsoport munkáját úgy is, hogy az emberek otthonról dolgoznak. A Covid-járványnak köszönhető, hogy szokás lett fertőtlenítővel várni a vevőket a boltok ajtajában, remélem, ez szokás marad akkor is, ha elmúlik ez a veszély. Alaposan és gyakran, szappannal kezet mosni mindig is kellene, nem csak akkor, amikor járvány van, gondolom, senki semmilyen betegséget nem szeretne elkapni, úgyhogy ha szokás maradna a bolti kézfertőtlenítés, az nagyon jó lenne.
Megtanultuk, hogy a Földön nincsenek távolságok, órák alatt el lehet jutni a golyóbis egyik feléről a másikra, tehát ami Kínában történik, az nem sokáig marad csak Kínában. Megtanultuk, hogy ami internet és online, az nem ördögtől való, amitől a híveket és a nebulókat óvtuk, az szerves része lett az életnek. Megtanult internetezni, chatelni, videokonferenciázni az is, akinek a járványig esze ágában sem volt. Megtanultuk, hogy szentelt víz nélkül is lehet a templom ajtajában keresztet vetni, és az Istent tisztelni otthonról is lehet, ha zárva tart a templom.
A Covid miatt ismerhettünk meg új embertípusokat, például azt, amelyik butának, félősnek tartja azokat, akik beoltatták magukat, ugyanakkor bátornak és agyafúrtnak azokat, akik nem. Olyanokat, akik nem tettek semmit azért, hogy csökkenjen a veszély, de mégsem tisztelik azokat, akik igen, hanem inkább lenézően kezelik az ahhoz a bizonyos „másik” csoporthoz tartozókat. Olyan ez, mint amikor török vész idején a falu fele elrejtőzik a hegyekben, majd amikor a falu másik fele elkergeti a törököt, előjönnek: na ugye, hogy elmentek?!
Princz Csaba