Mi újság?

Mindenhol zeng a meteorológusbotrány

150 éves működésük alatt még soha nem voltak ilyen politikai nyomásgyakorlás alatt, mint most, a tűzijáték miatt Fotó: MTI
2022.08.24 - 13:00
Bejárta a világsajtót az OMSZ két vezetője, dr. Radics Kornélia és Horváth Gyula elbocsátásának híre, a BBC, a Bild és a Le Figaro is „erről beszél” — az OMSZ állítja: jelentős nyomásgyakorlás alatt álltak a tűzijáték miatt, s emlékeztet a 2006-os tragédiára is.

Az osztrák, a német, a francia, a brit, de még az új-zélandi médiában is megjelent, hogy menesztették a magyarországi Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) két vezetőjét az augusztus 20-ai tűzijáték elhalasztása nyomán. Dr. Radics Kornélia elnököt és Horváth Gyula szakmai elnökhelyettest a szervezet irányítási jogát gyakorló Palkovics László technológiai és ipari miniszter mentette fel azonnali hatállyal hétfőn este. Mint ismeretes, az OMSZ szombaton, augusztus 20-án olyan időjárás-előrejelzést adott, amely alapján a nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs szűk nyolc órával a tervezett, 21 órás kezdés előtt az amúgy csak „Európa legnagyobb tűzijátékaként” emlegetett tűzijáték elhalasztásáról döntött — arról azonban semmilyen nyilvános formában elérhető információ nem áll rendelkezésre, hogy pontosan kik hozták meg ezt a végső döntést. Annyit tudni, hogy a testület ülésein részt vesznek az „érintett szervek” képviselői. Az MTI tavalyi közlése alapján annyi biztos, hogy egy tag az OMSZ-t is képviseli. Az osztrák Die Presse megemlítette, hogy Palkovics nem fűzött indoklást az elbocsátások bejelentéséhez, és felidézte azt is, hogy az OMSZ előrejelzésében az szerepelt: 75–80 százalékos a valószínűsége annak, hogy vihar lesz Budapesten szombat este, de nem alakult ki zivatar. Arra is kitértek az osztrákok, hogy „a kormányhoz közeli média” ezután azzal vádolta meg a meteorológiai szervezetet, hogy téves előrejelzéseket szolgáltatott, és emiatt halasztották el a hagyományos látványosságot — de emlékeztetett arra is, hogy 16 éve öt ember meghalt és több mint 300 megsérült, amikor a budapesti tűzijáték idején vihar alakult ki, a nézők pedig pánikba esve menekültek. 

Beszámolt az OMSZ vezetőinek menesztéséről a német Bild, Franciaországban a Le Figaro, Nagy-Britanniában pedig többek között a BBC és a Guardian honlapja is. Az előbbi magyarországi tudósítójának, Nick Thorpe-nak a cikkét közölte, aki részletesen beszámolt a menesztések előzményeiről és arról, hogy a kormányközeli médiában őket ért támadások után a meteorológusok megmagyarázták, hogy mi alapján vonták le a következtetéseiket, és azt is jelezték, hogy „az akkori eredmények közül a legkevésbé valószínű történt meg”. A magyarországi menesztésekről még az új-zélandiak is értesülhettek, a BBC és a Guardian cikkét ugyanis az ottani, Stuff című oldal is leszemlézte.

A politikum az időjárást is irányítaná

Nyomásgyakorlásról írnak az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetői abban az állásfoglalásukban, amelyet kedden tettek közzé a szervezet Facebook-oldalán. Mint fogalmaznak: az Országos Meteorológiai Szolgálat integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében két lépést tartanak szükségesnek. Az egyik, hogy egy független vizsgálóbizottság világítsa át az operatív törzs idén augusztus 20-hoz köthető tevékenységét, döntéshozatalait, kapcsolattartási módszereit — ezen átvilágítás eredményeit pedig hozzák nyilvánosságra, és azok alapján fejlesszék a döntéshozatali mechanizmusokat. Azt is kérik, hogy szintén egy független vizsgálóbizottság végezze el az augusztus 20-ra vonatkozó meteorológiai prognózisok szakmai kiértékelését, és ezt a kiértékelést szintén hozzák nyilvánosságra, és a vizsgálat idejére vonják vissza dr. Radics Kornélia és Horváth Gyula felmentését. „A tűzijáték időpontjára és helyszínére vonatkozó prognózisokat is legjobb szakmai tudásunk alapján készítettük: az események időpontjához közeledve a rendelkezésünkre álló információk és adatok alapján támogattuk a legjobb döntés meghozatalát. Azonban az Operatív Törzzsel folytatott kapcsolattartási folyamat során olyan elvárások és nyomásgyakorlás merült fel augusztus 19-től kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig, ami nagymértékben rátelepedett előrejelzéseink kiadására, kommunikációjára, és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot. Határozott álláspontunk, hogy az OMSZ kollégái a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották, és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek.

Az augusztus 21-től kezdve az OMSZ-ra nehezedő, több tárgyi csúsztatást és téves információt is tartalmazó, rosszhiszemű médiamegjelenéseket teljes mértékben méltatlannak tartjuk szolgálatunkkal, kollégáinkkal, valamint a teljes meteorológus szakmával szemben, mint ahogy azt is, hogy a döntéshozatallal kapcsolatos felelősséget kizárólag az OMSZ-re hárítják át. Szinte ezzel egyidőben történt az OMSZ elnökének, dr. Radics Kornéliának és szakmai elnökhelyettesének, Horváth Gyulának a felmentése, amit — egyéb indoklás híján — a médiahírek alapján az augusztus 20-i eseményekkel hozunk összefüggésbe. Ezt elfogadhatatlannak, alaptalannak és az Operatív Törzs kollektív felelősségének téves áthárításának tartjuk.

A fent leírtak összességében olyan súlyú politikai nyomásgyakorlást jelentenek az OMSZ-ben folyó több mint 150 éves munkára nézve, melyben a továbbiakban nem tudjuk — kormánytisztviselői eskünkhöz hűen — befolyásolásmentesen, szakmai tudásunk javát nyújtani” — írják.

Mindezekkel párhuzamosan a magyarországi médiában és közösségi médiában is egyre erősebbek azok a hangok, melyek szerint az ünnepi tűzijátékot egyszerűen „el kellett halasztani”, mert Orbán Viktor miniszterelnök nem tartózkodott az országban. Hírösszefoglaló

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Adrian Cozmának már az iskola sem szent

Utcára tenne sok száz óvodást és sok ezer diákot a parlamenti képviselő csak azért, hogy elérje: Szatmárnémetiben a város ne bérbe vett, történelmi magyar egyházi tulajdonban lévő épületekben működtesse az oktatást.
Belföld

Bejegyezték a Ludovic Orban vezette Jobboldal Ereje politikai pártot

A bukaresti törvényszék jóváhagyta a Jobboldal Ereje politikai párt bejegyzését - jelentették be csütörtökön az alakulat vezetői.
Belföld

Iohannis: megtaláljuk a legmegfelelőbb megoldásokat a jelenlegi politikai válságra

Az államfő szerint Románia továbbra is stabil ország, és sikerülni fog megoldást találni a jelenlegi politikai válságra.