Egészség

Minden mozgás számít!

Fotó: divany.hu
2020.12.08 - 14:07
Minden mozgás számít! — a mozgásszegény életmód és az elégtelen fizikai aktivitás veszélyeire hívja fel a figyelmet a WHO.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új, globális, fizikai aktivitásra vonatkozó ajánlása a testmozgás egészségre gyakorolt hatásainak és a mozgásszegény életmód káros hatásainak legújabb kutatásain alapul. Az új irányelvek kihangsúlyozzák az aktivitás fontosságát minden élethelyzetben lévő ember számára, és felhívják a figyelmet, hogy a mozgás bármilyen formája — például a lépcsőzés és a házimunka is — jelentőséggel bír. Kiemelt fontossággal bír a jelenlegi világjárvány idején a WHO frissen közzétett globális fizikai aktivitási ajánlása, amely többek között a mozgásszegény életmód és az elégtelen fizikai aktivitás veszélyeire hívja fel a figyelmet. Az irányelvek egyik legfontosabb mottója így hangzik: Minden mozgás számít!

Világszerte minden 4. felnőtt nem eléggé aktív. Azon a személyek, akik nem eléggé aktívak fizikailag, 20–30 százalékkal magasabb elhalálozási kockázattal rendelkeznek azokkal szemben, akik eléggé aktívak. A világ serdülőkorú népességének 80 százaléka nem eléggé aktív fizikai szempontból. Az Európai Bizottság legújabb, sportról és fizikai tevékenységről szóló, 2018 márciusában közzétett Eurobarométer-felmérése azt mutatja, hogy az európaiak 50 százaléka végez gyakorlatokat vagy vesz részt sportjátékokban.

Romániában folyamatosan növekszik azon személyek hányada, akik azt nyilatkozzák, hogy soha nem sportolnak vagy végeznek fizikai tevékenységet, ez a 2010-es évi 49 százalékról a 2014-es évre 60 százalékra, 2018-ra pedig 63 százalékra nőtt. A fizikai tevékenység növelése az egész társadalmat, valamint egy kulturális megközelítést is érint, és következésképpen együttes erőfeszítést igényel különböző területeken és tantárgyakban.

A COVID-19-járvány az otthon ülés mértékének növekedését okozza, ezért nagyon fontos, hogy minden korú ember minél aktívabb legyen. A rendszeres fizikai tevékenység csökkentheti a szívbetegségek, agyi érkatasztrófa, 2-es típusú cukorbetegség és különböző ráktípusok kockázatát — mindegyik betegség képes lévén növelni az új SARS-CoV-2 koronavírussal szembeni érzékenységet. A rendszeres fizikai tevékenység a családokkal és barátokkal való kapcsolattartás egyik módja. Ugyanakkor csökkenti a depresszió, a kognitív hanyatlás kockázatát, és késlelteti a demencia megjelenését.

Mit és mennyit?

A WHO ajánlása szerint felnőttek esetében heti 150–300 perc fizikai aktivitás hozzájárul az egészségmegőrzéshez. Gyerekek esetében napi legalább 60 perc közepes vagy nagy intenzitású testmozgás szükséges az egészséges fizikai és mentális fejlődéshez. 
Minden életkorban fontos, hogy heti legalább 2 napon erősítő edzéseket is végezzünk. Emellett gyermekkorban heti legalább 3 alkalommal nagy intenzitású mozgás is szükséges az egészséges fejlődéshez. 

A WHO arra is felhívta a figyelmet, hogy a testmozgás kiemelt jelentőségű speciális élethelyzetekben, mint például az állapotos vagy gyermekágyas édesanyáknak, a rákbetegségből felépülőknek és krónikus betegségből gyógyulni vágyóknak. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a rendszeres módon és megfelelő mennyiségben végzett fizikai tevékenység javítja az izom-, valamint a szív- és légzőrendszeri funkciókat, a csontok egészségét, csökkenti a magas vérnyomás, a koszorúér-betegségek, az agyi érkatasztrófa, a cukorbetegség, a különböző ráktípusok — beleértve a mellrák és végbélrák — és a depresszió kockázatát, csökkenti az esések, illetve a törések kockázatát, és alapvető fontosságú az energetikai egyensúly és testsúly felügyelete tekintetében. A fizikai gyakorlatokon kívül bármilyen más, szabadidőben végzett fizikai tevékenység, különböző helyekre és helyekről való szállítás egy személy munkája részeként kedvező hatással van az egészségre.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Mozgásra fel!” a Boldog Scheffler János Központtal

Három turnusban szervez nyári sporttevékenységeket „Mozgásra fel!” címmel a Boldog Scheffler János Központ.
Belföld

Virsli, amelyiknek csak a 10 százaléka hús

Nem találtak olyan, a nagykereskedelemben forgalmazott sertésvirslit, amely nem tartalmazna legkevesebb két adalékanyagot. Emellett olyan is akad, amelyiknek mindössze a 10 százaléka hús. Az InfoCons fogyasztóvédelmi szervezet újabb vizsgálatot végzett.
Belföld

A sport és wellness keveset fizet

Minden év végén a sport és a sportolás előtérbe kerül a romániai lakosság körében, sokan újévi fogadalomként jelentik ki, hogy januártól elkezdenek sportolni, egészségesebben étkezni.