Napjainkban az egyik legnépszerűbb kikapcsolódási forma kicsik és nagyok körében egyaránt a videojáték. A gyermekek megfelelő nevelés és odafigyelés nélkül könnyedén eltévednek a virtuális világban, másrészt nem szabad olyan videojátékokkal játszaniuk, amelyek témáját az életkoruknál fogva félreértelmezhetik. A videojáték egy nagyon nagy gyűjtőfogalom. Technikailag minden olyan játék ide tartozik, ami (digitális) képernyővel működik. Az évek során a digitális fejlődéssel párhuzamosan fejlődtek a videojátékok is. Ha a ma létező összes játékot be szeretnénk kategorizálni, akkor akár 30-féle kategóriáról is szót ejthetnénk.
Az akciójátékok közé tartoznak azok a jellemzően gyors játékmenetű játékok, amik gyakran próbára teszik a játékosok reflexeit és kudarctűrő képességét, sőt, az idegeit is. Ide tartoznak például a Counter Strike- és Call of Duty-féle lövöldözős játékok, valamint a Street Fighter- és Mortal Kombat-féle verekedős játékok. Többnyire ez a játékcsoport tartalmazza a legtöbb vért és agressziót. Az összes videojáték-műfaj közül ez dolgozik leginkább az adrenalinnal. Átlagban az akciójátékok vannak ellátva a legtöbb figyelmeztető jelzéssel, többek között azzal is, hogy milyen korosztálytól ajánlatos játszani velük. Az enyhébb akciójátékokat is csupán 12 éves kortól ajánlják.
Sok gyermek kedvencei közé tartoznak a szimulátor típusú játékok, ezek tartalmazzák a legkevesebb vért és erőszakot. Általában realisztikusan igyekeznek szimulálni különböző járművek irányítását: autó-, repülőgép-, de létezik vonat- és favágó szimulátor játék is. A legnépszerűbb ezek közül az autóverseny-szimulátor alcsoport, amelynek leghíresebb franchise-a a Need for Speed sorozat, a legegyedibb és legösszetettebb változat pedig a Sims-sorozat, amit az életszimulátor kategóriába sorolhatnánk.
A gyermekek, illetve a fiatalok körében a sport típusú videojátékok is igen népszerűek. Ha valaki a foci szerelmese, akkor a FIFA-játékokban játszhat kedvenc csapatával és bújhat kedvenc játékosa bőrébe, ha viszont a kosárlabda a szíve csücske, akkor az NBA-sorozat példányai közül válogathat. De a gördeszkázás, a baseball vagy éppen a golfozás kedvelői is megtalálhatják a saját videojátékukat. Viszont ezzel a kategóriával is óvatosan kell bánni. A gyermekeknek nem szabad elfeledniük, hogy a sportvideojátékok semmiféleképpen nem helyettesíthetik a valódi mozgást, illetve annak örömét.
A szakemberek bátran ajánlják a különböző stratégiai játékokat. Ezekben a játékokban gyakran kell egész kis birodalmakat irányítani és különféle emberi erőforrásokkal gazdálkodni, miközben ugyanezt teszi a másik oldalon „ülő” játékos is, legyen az gép vagy ember.
A gyermekek imádják, és a felnőttek is könnyedén a rabjai lehetnek a szerepjáték típusú videojátékoknak, ezek engednek a legnagyobb szabadságot a játékosnak. Gyakran itt találhatók a legnagyobb, nyílt, szabadon bejárható világok és gyakorolható a legtöbbféle viselkedés. A szerepjátékokban érhetők el a célok a legtöbbféle módon, a békés beszélgetés útján történő megközelítéstől a manipuláción át a harcig. Ezekben a játékokban alakíthatjuk leginkább tetszésünk szerint az általunk játszott karaktert és a világot, mert a szabadsággal párhuzamosan a döntések következményei is ebben a műfajban a legerősebbek.
Kallós András