Szatmárnémeti

Mélyül a válság az egészségügyi alapellátásban

(Fotó: MTI)
2024.01.15 - 14:43
Februártól ingyenes egészségügyi alapellátás nélkül maradhatunk, miután a kormány a tavalyi évhez képest közel 30 százalékkal lecsökkentette a hálózatra szánt költségvetést. A családorvosok szerződése a hónap végén lejár, feburárra már nem írnának alá.

A háziorvosi rendelőkben és a járóbeteg-szakellátásban nyújtott szolgáltatásokért járó pontértékek újratárgyalását és emelését követelik az egészségügyi szakemberek. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) közvitára bocsátott egy dokumentumot, amelyben az egészségügyi alapellátásban a fejenkénti díjat 7,7 lejben, a szolgáltatásonkénti pont értékét 6,2 lejben, a járóbeteg-szakellátásban pedig a szolgáltatásonkénti pont értékét 3,3 lejben szabta meg. 

Ezek a pontértékek viszont 30 százalékkal alacsonyabbak a tavaly megszabottaknál, ennyivel csökkenne tehát a járóbeteg-szakellátásra és a családorvoslásra szánt költségvetés. A tavaly év végén elfogadott adóügyi módosításokkal és az áremelkedésekkel pedig összességében 40–50 százalékkal fog csökkenni az orvosok jövedelme. 

Ennek okán megtörténhet, hogy a családorvosok nem kötnek szerződést februárra az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS), ha az nem emeli meg a szolgáltatásokért járó elszámolási díjakat. "Egészségügyi Minisztérium, Országos Egészségbiztosítási Pénztár, kormány, ország, biztonsági öveket becsatolni, mert február elsejétől már nem lesz szerződésünk" – közölte közösségi oldalán dr. Călin Bumbuluț, a Román Orvosi Kamara alelnöke, a Szatmári Orvosi Kamara elnöke. 

Ez azt jelenti, hogy a háziorvosok február elsejétől csak térítés ellenében nyújtanának egészségügyi szolgáltatásokat a pácienseknek, mivel a szerződésük január 31-én lejár az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, ilyen körülmények között pedig nem írnak alá. Mint megtudtuk, a szakemberek országos szinten megvitatják ezt a lépést és közösen hoznak döntést. 

Bumbuluț doktor az Eurostat statisztikáját is bemutatja, melyből kiderül: a családorvosok és a járóbeteg-szakrendelések orvosai  hihetetlen mennyiségű munkát végeznek. A legutóbbi elérhető adatok szerint, 2021-ben, amikor javában zajlott a pandémia, egy romániai lakosra 4,9 konzultáció jutott, ami közel áll az európai átlaghoz. Egyetlen év alatt az orvosok tehát 90 millió konzultációt végeztek el, vagyis havonta 7,5 milliót.

Mindezt olyan körülmények között, hogy az egészségügyi alapellátásban eddig sem volt magas a bevétel, az elmúlt hónapokban folyamatosan késve vagy részletekben fizette ki a CAS a működéshez szükséges összegeket, jelenleg még a novemberi költségvetésüknek is csak a 40 százalékát törlesztette, ráadásul egyre inkább kiöregszik a családorvos-társadalom, a nehéz megélhetés miatt pedig a fiatalok számára egyáltalán nem vonzó a háziorvosi rendszer, így az utánpótlás is komoly gondot jelent.

Bumbuluţ Krisztina

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Most az egészségügyi minisztériumban tüntetnek

Tiltakozó akciót tart az egészségügyi minisztérium személyzete csütörtökön 9 és 12 óra között, hogy felhívja a figyelmet a közszférában lévő béregyenlőtlenségekre, a bérezési elvek megsértésére.
Belföld

Egészségügyi minisztérium: az elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 25,80%

Az egy nap alatt elvégzett koronavírustesztek pozitivitási aránya 25,80% — közölte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Egészség

Eleget tesznek kötelezettségeiknek

Felháborodást váltott ki a romániai családorvosok körében az a kormányhatározat, mely a koronavírusos betegek ellátására kötelezi őket. Sérelmük oka a kommunikáció és a tisztelet hiánya.