Belföld

Megvannak a próbavizsgák időpontjai

2021.02.18 - 08:23

A jelenleg rendelkezésre álló információk szerit az idei tanévben esedékes képességvizsga és érettségi gyakorlótételeit február 22-vel kezdődően teszik majd közzé az Országos Oktatási Politikai és Értékelési Központ (CNPEE) honlapján. A próbavizsgákat illetően a szaktárca a március végi időszakot jelölte meg. Ennek értelmében a nyolcadikosok március 29-én román nyelv és irodalomból, március 30-án matematikából, március 31-én pedig anyanyelv és irodalomból írnak próbafelmérőt. Az érettségi előtt álló tizenkettedikes, illetve tizenharmadikos diákok március 22-én román nyelv és irodalomból, március 23-án a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, március 24-én a szaknak megfelelő választott tantárgyból, március 25-én pedig anyanyelv és irodalomból adnak számot az egységes próbavizsgán. A vizsgatételekről, illetve azok megszervezésének módjáról egyelőre nem közöltek részletesebb információt.

Megosztó tanévszerkezet

A 2021/2022-es tanév struktúrájára vonatkozó tanügyminiszteri rendelet megjelenése után többen is elégedetlenségüknek adtak hangot, amiért az első félév 14, míg a második félév 20 hétből áll majd. Az oktatási tárca határozata értelmében a következő tanév is két szemeszterből, illetve 34 hétből fog állni, és szeptember 13-án kezdődik. Az első félév 14 hetes lesz, és szeptember 13-tól december 22-ig tart majd. A második szemeszter 20 hétből áll, január 10-én kezdődik, és június 10-ig tart. A 2021/2022-es tanév struktúrája eltér az ideitől, hiszen az első félév a téli szünidő kezdetéig tart majd, s a téli, illetve az eddigi félévközi vakációt összevonják, így a téli szünet december 23-án kezdődik, és január 9-ig tart. A kisiskolásoknak az első félévben, október 25-e és 31-e között lesz még egy egyhetes vakációjuk. A második félévben a tavaszi vakáció időszaka 2022. április 15.–május 1. Az Iskola másként elnevezésű, egyhetes tevékenységet április 8-a és 14-e között kell megtartani. Ebben az időszakban rendezik meg a tervek szerint a különböző tantárgyversenyek országos szakaszait is. Az írásbeli félévi vizsgákat legkevesebb 3 héttel a félév vége előtt kell megíratni, áll a rendeletben. A tizenkettedikeseknek május 27-én, 32 tanítási hét után, a nyolcadikosoknak pedig június 3-án, 33 tanítási hét után ér majd véget a következő tanév.

Sógor Beáta

Fotó: MTI

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Próbavizsga: két hét múlva közlik a jegyeket

A hét első felében lezajlottak a nyolcadik osztályosok próbavizsgái, amelynek keretében három tantárgyból mérték fel a diákok tudását: románból, matematikából és anyanyelvből. Az eredményekre közel két hetet kell várniuk a fiataloknak, a felmérésekre kapott osztályzatokat azonban csak akkor írják be a naplóba, ha ezt a tanulók írásban kérik.
Belföld

Gyenge eredmények születtek a képességfelmérő próbavizsgán

A 2023-as országos képességfelmérő próbavizsgán résztvevő VIII. osztályosok több mint 40%-a ötös alatt teljesített matematikából, míg közel 25%-uk román nyelvből is megbukott – tájékoztat az oktatási minisztérium.
Belföld

Apró módosítások valós reformok helyett

A hazai tanügyi rendszer reformja egyre égetőbbé válik, ám látszólag egyelőre csak tűzoltási beavatkozások történnek. Mindeközben a következő tanév kapcsán több javaslat is napvilágra került: hosszabb lenne a tanév, és több tornaórájuk lenne a gyerekeknek.