Az 1802–1806 között épült börvelyi református templom majdnem 220 éves épület, több mint 500 férőhellyel rendelkezik — tájékoztatott Kátai Tibor lelkipásztor. Az évtizedek folyamán a falak sok nedvességet és salétromot szívtak fel, ez más régi épületeknél is előfordul. Annyira súlyos volt a helyzet, hogy a nedves falak ledobták a vakolatot úgy kívül, mint belül. A presbitérium úgy döntött, hogy elkezdi a templom felújítását. Megkeresett egy céget, melynek a szakemberei azt javasolták, hogy a hulló vakolatot el kell távolítani kívül is, belül is három-négy méter magasságban, s a szabadon maradt téglafalak egy-két évig kell hogy száradjanak, mielőtt azokra új vakolat kerülhet. A templomfalak jövő évig száradnak, jövő ősszel szellőző vakolatot helyeznek el a falakra, hogy a fal tudjon lélegezni, magyarázta a lelkipásztor.
Kátai Tibor elmondta, hogy a vakolat eltávolításával egy időben lefestették a templomtorony és a templomtető szerkezetét, mert ott is le volt kopva a festék. Előbb magasnyomású pumpával lemosták a tetőszerkezetet, eltávolították a fölösleges anyagokat, majd két rétegben adagoltak rá festéket: az első réteg egy alapozófesték, ami véd a rozsdásodás ellen, a második réteg pedig egy ezüstszürke színű festékanyag volt.
A templomban a padok összehúzását, illetve a takarítást a presbitérium és a nőszövetség tagjai végezték önkéntes munkával. Az egyházközség lélekszáma ezer körül van, az istentiszteleteken kívül jelentős közösségi élet zajlik: gyermekfoglalkozások, ifjúsági, nőszövetségi és presbiteri programok, valamint működik az énekkar — tudtuk meg a lelkipásztortól.
A munkálatok a bukaresti Vallásügyi Államtitkárság és Börvely Község Polgármesteri Hivatala anyagi támogatásával valósulnak meg.
Elek György