Mint írják, 2023-ban 1521 gyermek jött a világra a szatmári kórház szülészeti osztályán, 53 apróság szülei más megyékből érkeztek, 4 újszülött szülei pedig külföldiek.
A 2023-as évben 5 újszülött hunyt el a kórházban, ugyanakkor jócskán megnőtt a koraszülések száma. Míg 2021-ben a csecsemők 3 százaléka volt koraszülött, 2022-ben pedig 3,7 százalékuk, tavaly már a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban született gyermekek 8 százaléka jött hamarabb a világra.
A koraszülésnek számos oka lehet, a kiváltó tényezők és az előjelek időben történő felismerése azonban rendszerint sokat segít a probléma megelőzésében – közölte egy korábbi tájékoztató kampánya során az Országos Közegészségügyi Intézet.
A közegészségügyi szakemberek a gyermekvállaláson gondolkodó nőknek azt tanácsolják, hogy igyekezzenek egészségesen táplálkozni, mozogni és kerülni a káros szenvedélyeket. Már ebben az időszakban érdemes felkeresni a háziorvost vagy kezelőorvost, akivel meg lehet beszélni minden fontos egészségügyi teendőt a gyermekvállalás küszöbén.
A várandós kismamáknak azt javasolják, hogy vegyenek részt rendszeresen terhesgondozáson, és ha még nem tették meg, hagyjanak fel minden káros szokással! A koraszülés megelőzéséért az orvos előírása szerint kell folsavat szedni — ennek alkalmazását már a babatervezés idején el lehet kezdeni. A rendszeres háziorvosi és nőgyógyászati konzultáció és különböző, a terhesség bizonyos szakaszaiban fontos vizsgálatok során felfedezhetők és kordában tarthatók olyan betegségek, mint az anyai magas vérnyomás, diabétesz, véralvadási problémák, illetve nyomon követhető a magzat megfelelő fejlődése.
Bumbuluț Krisztina