A magyar kultúra napja alkalmából a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban tartott közös megemlékezésen a városvezetők mellett a tanfelügyelőség képviselői, a megyeközpont magyar tannyelvű iskoláinak igazgatói és aligazgatói is részt vettek.
Az emléktábla-avatással egybekötött ünnepségen Pataki Enikő, a házigazda iskola igazgatója köszöntötte az iskola előterében megjelenteket. „Számunkra, kölcseysek számára külön ünnep, külön megtiszteltetés, hogy olyan iskolába járhatunk, mely Kölcsey Ferenc szellemét idézi, nevét őrzi. A Kölcsey által megfogalmazott parancs, a „Hass, alkoss, gyarapíts” vezessen titeket, kölcseys diákok mindennapjaitokban. Ennek a gondolatnak mementójaként pedig álljon itt e tábla, ne csak a mai, de minden napunk annak jegyében teljen, hogy tiszteljük anyanyelvünket, tartsuk fontosnak hagyományainkat, ismerjük történelmünket és irodalmunkat, őrizzük kincsként magyarságunkat, tegyünk mindennap valamit közösségünkért, kultúránkért. Mindenki a maga során és a maga eszközeivel” – fogalmazott és azt kérte, hogy Kölcsey imája és áldáskérése – Isten, áldd meg a magyart! – legyen mindennapjaink kísérője.
Kárpinszki Zsófia kölcseys diák az elmúlt év végén váratlanul elhunyt Kovács András Ferenc Theatrum mundi című versét mondta el, majd Kereskényi Gábor polgármester mondott beszédet.
„Azon gondolkodtam, hogy mit is jelent számomra a magyar kultúra: jelenti elsősorban a szülőföldet, ezt a vérrel-verítékkel öntözött Kárpát-medencét, és benne szeretett városunkat, Szatmárnémetit. Jelenti az anyanyelvünket, amit az anyatejjel szívtunk magunkba, a családot, ahol szintén nap mint nap megéljük magyarságunkat. Jelenti az iskolát és a templomot is, nem utolsósorban pedig jelent egy örökséget, amit erkölcsi kötelességünk továbbadni utódainknak. Ehhez viszont kultúránkat meg kell védeni”– hívta fel a figyelmet az elöljáró és emlékeztetett arra, hogy ebben a küzdelemben nagyon jó iránytű lehet számunkra az a három szó – „Hass, alkoss, gyarapíts” –, ami a Kölcsey Ferenc Főgimnázium előterében ma, a magyar kultúra napján tartott megemlékezés keretében leleplezett emléktáblára van vésve.
A ma leleplezett táblának érdekes sorsára is kitért a polgármester. „A Kölcsey Ferenc Főgimnázium több költözésen esett át, míg a jelenlegi, végleges otthonát 2011-ben megtalálta. Ekkor készíttettünk az emléktáblát, de nem találtuk jó ötletnek, hogy az akkori, leromlott állapotban lévő épületbe kihelyezzük, ezért úgy döntöttünk, hogy elnapoljuk mindaddig, amíg az épületet fel nem újítjuk. Aztán az épület felújítása végre megtörtént, a város ékszerdoboza lett. Közben egyéb prioritások adódtak, eltűnt az emléktábla, majd pár hónapja, amikor előkerült, döntés született arról, hogy ez lesz a megfelelő alkalom a leleplezésére” – magyarázta Kereskényi Gábor.
Az emléktábla leleplezését követően Kölcsey Ferenc előtérben álló szobránál az RMDSZ küldöttsége helyezett el koszorút, de Petőfi Sándor, Páskándi Géza és Szilágyi Domokos szobránál is koszorúztak a megemlékezésen jelen lévő intézmények képviselői.
Az ünnepség záróakkordjaként az iskola kórusa Nevezi Dobosi Csilla zenetanárnő vezetésével elénekelte a Himnuszt.
Hírszerkesztő