Szatmárnémeti

Megdrágult a tűzifa is

Fotó: MTI/Bruzák Noémi
2021.09.15 - 08:30
Év elején még nem volt jellemző, de mostanra megtörtént: követi az építőanyagként használt fa drágulási trendjét a tűzifa is. A kereskedők a felvásárlókat vádolják, az erdészet szerint nincs hiány.

Ha nem is nyolcvan, de negyven-ötven százalékkal megdrágult a tűzifa is a szatmári kereskedőknél az év eleji viszonyokhoz képest. Amelyik fajta és féle tűzifa áprilisban köbméterenként 230 lejbe került, most 340 lejért vesztegetik. Ez az ára az erdei tűzifának, de aki abban reménykedik, hogy asztalosműhelyből származó hulladékkal oldja meg a lakása téli melegen tartását, az sincs jobb helyzetben, mert a feldolgozásból visszamaradt, egyébként hulladékként kezelt kályhába való ára köbméterenként 300 lej, ez se maradt sokkal olcsóbb

Miért mindegyik?

A kereskedők nem nagyon tudják — vagy egyszerűen csak nem akarják elmondani —, mi az oka a hirtelen és nagy mértékű drágulásnak. Amelyikük mégis belemegy az árra vonatkozó tájékoztatásba, azt mondja, az amerikai és kínai felvásárlók okolhatók azért, hogy felment a tűzifa ára is, miközben a feldolgozóipar által vásárolt fa főleg fenyő meg akác, tűzre viszont bükk, tölgy, gyertyán vagy nyárfa kerül.

Felsrófolt árak

Megkerestük a Szatmár Megyei Erdészeti Igazgatóságot is, mint a megye legnagyobb fakitermelőjét, hogy valóban tapasztalható-e tűzifahiány a megyében, de egy illetékes elmondása szerint nemcsak hogy a megyében nincs hiány tűzifából, de az ország minden táján, minden erdészeténél van elég erdei fűtőanyag. Amit észrevettek az állami hatóságnál, hogy a lábon álló fára való licitáláskor a nagybani felvásárlók hajlandók a korábban megszokottnál magasabb árat is kifizetni az árverésre bocsátott mennyiségért, egymásra licitálnak, és igen magasra srófolják az árakat, miközben ezt a rendelkezésre álló faanyag nem indokolná.

Amerika? Kína?

Az erdészek maguk is csak találgatják, hogy külföldi felvásárlóknak van-e közük az tűzifaárpánikhoz, és ha közbeékelődött cégek által fenn is áll annak a lehetősége, hogy az USA meg Kína vásárolja fel a romániai tűzifamennyiséget, az az erdőben lévő tűzifakészleten nem látszik meg. Van elég tűzifa a lakosság számára, hangsúlyozzák az erdészek.

Gázhoz a fa

Sokkal inkább reálisnak tűnik, vélik az erdészek, hogy azért drágult meg a házhoz szállított tűzifa, mert nőttek a kitermelés költségei. Többe kerül a munkaerő, drágult az energia, drágult az üzemanyag, többe kerül a gépek fenntartása és karbantartása. A vásárlók és fával fűtők szerint pedig az a legfőbb oka a tűzifa drágulásának, hogy drágultak az egyéb fűtőanyagok, és a tűzifakereskedők hajlamosak a gáz és a villany árához igazítani a saját áraikat, annak ellenére is, hogy közvetlen összefüggés ezek között a fűtésre használt anyagok között nincs.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Fatolvajok ellen vetik be a mesterséges intelligenciát

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül a környezetvédelmi minisztérium a SUMAL 2.0 faanyag-nyomkövető rendszerbe feltöltött szállítási engedélyek és a szállítmányról készült fotók ellenőrzéséhez.
Szatmár megye

Végre valami, aminek csökken az ára

A téli fűtésre használt faáruk ára kezdett el csökkenni az utóbbi időben, a pellet és az erdei tűzifa lett olcsóbb, miközben ezeknek az ára tavalyelőtt a földgáz- és energiaárak emelkedésével párhuzamosan emelkedett.
Belföld

Az Agent Green szerint súlyos hibái vannak a faanyag-követő rendszernek

A SUMAL faanyag-nyomkövető rendszer már az elindítása óta kijátszható, és talán a legsúlyosabb csalási módszer a szállítmány „elpárologtatása”, amikor a fuvarozók kikapcsolják a mobiladataikat, így nem ellenőrzik őket – figyelmeztetett kedden közzétett jelentésében az Agent Green.