A fakitermeléssel foglalkozók romániai egyesülete (ASFOR), németországi forrásra hivatkozva tette közzé a jó hírt a pellettel, brikettel, vagy fával fűtők számára: a fapellet ára Németországban egyre csökken, mert olcsóbb lett az erdei fa is. Hasonló tendencia várható a préselt fűrészpor, a brikett árát illetően is. A pelletárak mostanra elérték a két évvel ezelőtt mért szintet. Ám a nagyszámú új pelletfűtési rendszer miatt a kereslet továbbra is magas és az ár sem annyira alacsony, mint a pelletes fűtési rendszerek hajnalán. A továbbra is nagy kereslet egyik oka az energiaválság idején telepített pelletfűtéses rendszerek nagy száma.
További csökkenés
A pellet átlagára 2024 januárjának második hetében 303 euró/tonnára (mintegy 1515 lej/tonna) csökkent, és az előrejelzések szerint a csökkenés folytatódni fog és 295 euró/tonnánál fog hosszabb időre megállapodni. Erre rásegíthet a fűtési szezon végén, március folyamán megcsappanó kereslet.
Szakértők szerint a pellet ára csökkenésének egyik oka a fa és a fából készült melléktermékek árának erőteljes esése. Emellett a fapellettermelés közelmúltbeli erőteljes növekedése meghaladja a keresleti igényeket. A pelletkereskedők pedig azt mondják, hogy sok vásárló 2023 elején raktározott, hogy elkerülje az év végi esetleges áremelkedést, ezért kicsit torzulnak a jelenlegi keresletre vonatkozó mutatók.
A tüzifa is olcsóbb
Az árcsökkenés már mifelénk is érezhető, pellettel fűtők szerint a barkácsboltokban 15 kilós kiszerelésben, zsákonként tavaly év végén 27 lejért vásárolható bükkfa-pellet ára mára 25 lejre csökkent. Olcsóbb lett a szintén fűtési célra árult erdei tűzifa ára is, itt mintegy tíz százalékos az árcsökkenés. Az erdei fa árára lefelé ható nyomást gyakorol az is, hogy ilyenkor csökken az építőipari tevékenység, télen kevesebb építőfára van szükség, ez a többi fatípus árát is magával húzza.
Princz Csaba