Egészség

Masszív tesztelés és karantén kell

2020.11.10 - 08:58

Márciustól szeptemberig összesen 12 SARS-CoV-2 vírussal megfertőződött páciense volt dr. Călin Bumbuluţ családorvosnak, az elmúlt hetekben viszont naponta 10–20 fertőzöttel is kapcsolatba került a szakember. Olyan lakosokról van szó, akik legfeljebb csak sejtették, hogy fertőzöttek lehetnek, a nagy többség inkább csak felső légúti megbetegedésre gyanakodott, és a családorvosi rendelőben elvégzett vizsgálat és gyorsteszt során igazolódott be a gyanú. Rohamosan nő a fertőzöttek száma közölte dr. Călin Bumbuluţ, a Román Orvosi Kamara alelnöke, a Szatmári Orvosi Kamara és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője.

A szakember az elmúlt napokban közösségi oldalán keresztül „COVID-tabletták” címen rövid kis figyelemfelkeltő szösszenetekkel próbálta felhívni a közvélemény figyelmét a borzasztó ütemben terjedő járvány realitásaira, s egyúttal azt is közölte: a fertőzés őt sem kerülte el. A családorvos az első tünetek megjelenésekor azonnal letesztelte magát, az eredmény pedig pozitív lett, így rögtön önkéntes elkülönítésbe vonult.

Bumbuluţ doktor kihangsúlyozta, hogy nehéz napok, nehéz időszak következik mindenki számára a járvány terjedésének lassításához pedig karanténra lenne szükség a szociális távolságtartás és a higiéniai szabályok nagyon szigorú betartásával, ugyanakkor a lakosság masszív tesztelésére. Mint megtudtuk, a legtöbb családorvos gyorsteszteket használ a rendelőjében, s így tett ő is, ezek pedig az elmúlt hónapok során rendkívül sokat fejlődtek, érzékenyebbek lettek: azoknak a pácienseknek, akiknek a gyorstesztjük igazolta a SARS-CoV-2-fertőzést, a hivatalosan is elfogadott PCR-tesztjük is pozitív lett.

Sokszor emlegetjük úgy az egészségügyi dolgozókat, mint a frontvonalban küzdő katonákat, ez pedig a családorvosok esetében hatványozottabban igaz. A rendelőkbe ugyanis nap mint nap egyre több koronavírusfertőzés-gyanús beteg érkezik, akik a fertőtlenítés és a maszkviselés ellenére is megfertőzhetik az ott várakozó, fertőzésmentes, de egyéb bántalmakkal küszködő személyeket, főleg az időseket és krónikus betegeket, akik esetében magasabb a rizikója a vírusfertőzésnek, nem utolsósorban pedig kezelőorvosukat így történhetett meg az is, hogy hosszú hetek kitettsége után, napi 10–20 koronavírusos pácienssel való konzultációt követően a szakember is megfertőződött.

Amint arról már korábban is beszámoltunk, egyre inkább elöregedik a családorvosi társadalom az országban. Jelenleg mintegy 11 500 szakember dolgozik Romániában, az átlagéletkor pedig egyre magasabb. Dr. Călin Bumbuluţ elmondása szerint a Szatmár megyei háziorvosok körében a 60 évet is meghaladta az átlagéletkor, nem kevesen akadnak köztük, akik 65–70 évesen is dolgoznak. Olyan orvosokról van szó, akik egy egész életen át a hivatásuknak éltek, most pedig fokozottan ki vannak téve a megfertőződés veszélyének. Köztük is akadnak bőven krónikus betegek, így rájuk az átlagosnál is nagyobb veszély leselkedik.

A háziorvosok vállára helyezett újabb és újabb feladatok és egyre nagyobb felelősség mellett az elmúlt időszakban egyre több ízben kérik a páciensek az otthoni konzultációt is. A rendelőben végzett feladatok és a terepmunka tevékenységei pedig rendkívül megterhelők, ugyanakkor a fertőzésnek való kitettségüket is jócskán növelik: nem lehet tudni ugyanis, hogy a páciens, akihez ki kell szállni, nem fertőzött-e.

Bumbuluţ doktor és a hazai alapellátásban dolgozó kollégái szerint a betegségek számának csökkentéséhez tömeges tesztelésre lenne szükség, de legalább egy 4 hetes, szigorú zárlatra, teljes karanténra bár a legtöbben kételkednek abban, hogy ez idehaza kivitelezhető.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: GettyImages

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Megkezdődtek a Szatmári Orvosi Napok

Az Orvosi Kamara és a Szatmári Családorvosok Szövetsége ebben az évben is megrendezte nagy sikerű szakmai találkozóját, a Szatmári Orvosi Napokat.
Belföld

Meghaladta a kétmilliót a járvány kezdete óta regisztrált fertőzések száma

Romániában átlépte a kétmilliót szombaton a járvány kezdete óta diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, az áldozatoké pedig a 60 ezret közelíti.
Belföld

Rafila: Romániában nem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás, a megfelelő tájékoztatáson kell dolgozni

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kijelentette, bár ő határozottan oltáspárti, véleménye szerint a koronavírus elleni védőoltás nem lesz kötelező Romániában; nem is lenne ez helyénvaló hazánkban, inkább az állampolgárok megfelelő tájékoztatásán kell dolgozni.