Szatmárnémeti

Márciusban próbanépszámlálás lesz

2021.02.25 - 07:19

Ötvenezer háztartást választott ki az Országos Statisztikai Intézet (INS), hogy részt vegyenek a 2021 márciusában zajló próbanépszámláláson, a 2022 első felében esedékes népszámlálás előkészítési szakaszában. Az INS által kiválasztott háztartások lakóinak — függetlenül attól, hogy román állampolgárok-e — március 10–16. között lesz lehetőségük arra, hogy önállóan töltsék ki adataikat az internetes kérdőíven. A hazai népszámlálások történetében első alkalommal alkalmazzák az önkitöltés módszerét, írja az MTI. Az INS szerint a — számítógépen, okostelefonon vagy táblagépen is használható — módszer előnyei közé tartozik, hogy csökkenti a fertőzésveszélyt a koronavírus-járvány közepette, mindenki maga gondoskodhat az összeírt adatok hitelességéről, az adatrögzítésre pedig mindenki a számára alkalmas időpontban szakíthat időt. Azokat, akik az önkitöltést nem tudják elvégezni, március 22–31. között személyesen is felkeresik a számlálóbiztosok. A próbacenzussal az adatok begyűjtését, tárolását és feldolgozását tesztelik. A statisztikai hivatal felhívta a figyelmet, hogy a népszámlálás során az adatszolgáltatás megtagadása kihágásnak minősül, ami 1000-től 5000 lejig terjedő bírsággal sújtható. Az RMDSZ javaslatai alapján a tavaly ősszel véglegesített népszámlálási törvénybe bekerült, hogy az útmutatókat és kérdőíveket a kisebbségek nyelvén is elérhetővé teszik, de az INS honlapján egyelőre csak román és angol nyelven lehet elérni a romániai próbacenzus regisztrációs oldalát.

A 2011-es népszámlálás során Románia lakossága 20 121 641 fő volt, mely a 2002-es adathoz képest 1 559 300 fővel volt kevesebb. Megyénk lakossága 344 360 fő volt 2011-ben, 22 900 személlyel kevesebb, mint 2002-ben. Szatmár megyében a lakosság 16-féle nemzetiségű, és 17 vallási felekezethez tartozónak vallották magukat a hívek 2011-ben. 

Fotó: playtech.ro

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

109 ezer szatmárinak magyar az anyanyelve

A Szatmár megyei lakosok 36,9 százalékának magyar az anyanyelve – ez derült ki azoknak a válaszaiból, akik a népszámláláskor nem mulasztották el, hogy válaszoljanak az anyanyelvre vonatkozó kérdésre.
Mi újság?

Meghosszabbított népszámlálási határidő

Pár nappal ismét meghosszabbították, így július 31-én éjfélkor ér véget a népszámlálás — Szatmár megyében 90,10 százalékos a lekérdezettség, ami országos szinten nem is rossz arány, viszont a prefektus mozgósítást szorgalmaz az utolsó métereken.
Mi újság?

Több mint 150 ezer magyar kimaradhat a népszámlálásból

Szatmár megyében és Szatmárnémetiben, mint ahogy Nagykárolyban is vannak hiányosságok — bár távolról sem olyan nagy százalékban, mint a székelyföldi megyékben. Az eddig jó példaként emlegetett Hargita és Maros megye tucatnyi településén nincs összeírva a magyarság.