Vidék

Már az új otthonokban kellene lakniuk

Fotó: SZFÚ archívum
2022.02.23 - 16:25
Az egekbe szökött építőanyagárak miatt nincs jelentkező, aki megépítené a családi típusú nevelőotthonokat, ahová a halmi Havasi Gyopár Gyermekotthon lakói költöznek majd át. A megyei tanács 9 millióra emelte az összeget, hátha így már lesz kivitelező.

A törvény értelmében 2019 végéig fel kellett számolni, be kellett zárni országszerte a régi típusú, úgynevezett klasszikus árvaházakat-nevelőotthonokat (bármennyire rendbe tettek és jól működők voltak is), és az ott élőket családi típusú nevelőotthonokban kell majd elhelyezni. Ez a sors vár a régió legnagyobb, 1963-ban létrehozott ilyetén intézményére, a halmi árvaházra is, amely 1997-ben gyermekelhelyezési központtá alakult, és azóta Havasi Gyopár Gyermekotthon néven működik.

S hogy miért csak vár, ha már évek óta be kellett volna zárni a nem mellesleg egyik legmodernebb felszereltségű nevelőotthont? Mert egyetlen kivitelező sem jelentkezett a közbeszerzési eljárásra, hogy megépítse az új, családi típusú nevelőotthonokat — az egekbe szökött építőanyagárak miatt a megyei tanács kénytelen volt jelentős summával, az eredeti 6 millióról 9 millióra emelni a pályázati önrészt, hátha így már akad vállalkozó, aki elvállalja a kivitelezést, építést.

A nevelőotthonok bezárását célzó törvény életbelépését követően, 2019 nyarán az érintettek (gyermekvédelmi felügyelőség, megyei tanács és a Havasi Gyopár Gyermekotthon vezetősége) sokáig keresték a (jó) megoldást, felvetődött az is, hogy esetleg magánházakat vásárolnak az ugocsai községközpontban, s azokban alakítják ki az új, családi típusú nevelőotthonokat, ám kiderült, hogy a vásárlás és a ház standard szabályozásnak megfelelővé való átalakítása szinte többe kerül, mint ha újat építenének, s végül az építés mellett döntöttek. A projekt értelmében Halmiban két, 166 négyzetméteres, manzárdos, 12–12 gyermek elhelyezését biztosító, családi típusú nevelőotthont építenek a Havasi Gyopár otthon közvetlen közelében (a már meglévő épületben nappali központot alakítanak ki), valamint Tasnádon, a Nicolae Bălcescu utca 38. szám alatt is építenek egy ugyancsak 12 férőhelyes otthont az egykori radiológia épületének helyén; az új otthonoknak két év alatt kell megépülniük, ez idő alatt a gyermekek természetesen a jelenlegi nevelőotthonban maradnak — azóta megtörténtek a különféle, szükséges adminisztratív lépések, elkészültek az épülettervek, csak épp kivitelező nem jelentkezett még. Hogyan élik meg a nevelőotthon lakói, a gyermekek ezt a már jó ideje tartó, „egyszer majd el fogunk költözni, de most még nem, és nem is lehet tudni, mikor” bizonytalanságot, helyzetet? — kérdeztük a Havasi Gyopárt több mint húsz éve vezető Vasilovici Enikőt.

„Mondjam úgy: folyamatos a felkészítésük a majdani költözésre — 2019-ben, amikor felröppent a hír, hogy bezárják az árvaházat, nagyon megijedt mindenki, a gyermekek és az alkalmazottak is, de aztán megnyugodtak, s megértették, hogy a nevelőotthon nem szűnik meg, csak átalakul. Eddig is és most is modulokban laknak (öt, úgynevezett család típusú, nappaliból, hálókból, fürdőkből és konyhából álló modult magában foglaló épületkomplexumban) — ott is egy udvarban lesznek, hiszen a két új épület egymás mellett helyezkedik majd el, a mostani otthonnal szemben; a területet jól ismerik, hiszen ott van a focipálya és működik az asztalosműhely. Egyszóval — mint mindenki — izgatottan várják az újat, ami ugyanakkor szerencsére nem lesz ismeretlen számukra. Jelen pillanatban a Havasi Gyopár Gyermekotthonban 33-an vannak elhelyezve, mire felépül a tasnádi épület, lehet, hogy oda tőlünk már nem is kerülnek gyermekek… Sajnos üresen állni nem fog, lesz ki belakja, mert nagyon sok gyermek kerül a rendszerbe” — mondta.

Szabó Kinga Mária

 

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Nem csalódtak a halmi borokban

A felvonultatott borok közül kilencnek adott aranyérmet szombaton a halmi borverseny zsűrije. Azok a nedűk kapták a legtöbb pontot, amelyek a jó borok között is valami különlegeset tudtak felmutatni.
Vidék

20 órát is várakozniuk kell a kamionosoknak Halminál

Megközelítőleg 20 órát kell várakozniuk az Ukrajnába tartó kamionosoknak a halmi határátkelőnél - közölte szombaton a máramarosszigeti határrendészeti felügyelőség.
Vidék

Határmenti logisztika: partnerség a foglalkoztatási együttműködésben

A 2020.02.01-2023.01.31 időszakban Halmi község, partnerségben Ajak város Önkormányzatával (Magyarország) megvalósítja a ROHU391 „Határmenti logisztika: partnerség a foglalkoztatási együttműködésben“ című projektet, az INTERREG V-A Románia Magyarország határon átnyúló együttműködési program finanszírozásával, melynek összköltségvetése 2.356.602 EUR, amiből az Európai Unió (ERFA) hozzájárulása 2.003.111,70 EUR.