Belföld

Magyar nyelvű tájékoztató portált indított a népszámlálásra egy civil szervezet

2021.07.14 - 14:35

 A szerdán elindított Népszámlálás.ro honlapon összefoglaló olvasható a 2011-es népszámlálás eredményeiről, és azt is elmagyarázzák, hogy a jövő évi népszámlálás kihatással lesz a magyarokat megillető jogokra.
    "Számos, eddig elért jogunk függ attól, hányan élünk az országban. A népszámlálás az elkövetkező tíz évben meghatározza majd a magyar nyelv használatát, iskoláink, egyetemeink, egyházaink, kulturális intézményeink sorsát is. Ezért fontos, hogy mindannyian részt vegyünk a népszámláláson" - írják a honlap szerkesztői.
    Amint összefoglalták: a jövő év márciusától induló népszámlálás két fontos újítása, hogy a lakosok saját kezűleg, az interneten és várhatóan magyarul is kitölthetik a kérdőívüket. A honlap elsősorban ehhez kíván naprakész információkat és módszertani útbaigazítást nyújtani az érdeklődőknek.
    Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro oldalon nyújtott tájékoztatási kampány koordinátora az MTI kérdésére elismerte annak a kérdésnek a fontosságát, hogy az időszakosan külföldön tartózkodó román állampolgárok bekerülnek-e a nyilvántartásba.
    Megjegyezte: a népszámlálás - az ezt szabályozó törvény értelmében - Románia rezidens lakosságát veszi számba. Azokra a román és nem román állampolgárokra vonatkozik, akik életvitelszerűen Romániában élnek. Utóbbi - az Eurostat meghatározása szerint azt jelenti, hogy az elmúlt 12 hónapban az országban tartózkodtak, vagy itt szándékoznak élni az elkövetkező 12 hónapban.
    Azt is hozzátette azonban, hogy az interneten keresztül azok is kitölthetik az adatlapot, akik huzamosabb ideje külföldön tartózkodnak.
    "Mi azt kérjük, hogy minden külföldön élő román állampolgár regisztráljon, és töltse ki a népszámlálási űrlapot, mert ezen belül lesz lehetőség a pontos helyzetük tisztázására" - magyarázta a szociológus.
    A népszámlálás során 2022. március 14. és május 15. között ki-ki maga töltheti ki az interneten keresztül az adatlapját. Ezt az otthonában is megteheti, vagy akár egy olyan összeíró ponton is, ahol magyar anyanyelvű segítők állnak rendelkezésére. Május 16. és július 17. között következik a népszámlálás hagyományos, személyes kikérdezéses szakasza. A kérdezőbiztosok azokat a személyeket keresik fel, akik nem töltötték ki az űrlapot az első szakaszban. A statisztikai intézet ezt követően a lakossági nyilvántartó, az egészségbiztosító, a nyugdíjpénztár és más intézmények adatbázisai alapján pótolja a hiányzó adatokat. A pótlás során bevitt adatok azonban már nem térnek ki a személyek nemzetiségére.
    A Népszámlálás.ro oldal arra buzdít, hogy minél többen az interneten töltsék ki adatlapjukat.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

109 ezer szatmárinak magyar az anyanyelve

A Szatmár megyei lakosok 36,9 százalékának magyar az anyanyelve – ez derült ki azoknak a válaszaiból, akik a népszámláláskor nem mulasztották el, hogy válaszoljanak az anyanyelvre vonatkozó kérdésre.
Mi újság?

Meghosszabbított népszámlálási határidő

Pár nappal ismét meghosszabbították, így július 31-én éjfélkor ér véget a népszámlálás — Szatmár megyében 90,10 százalékos a lekérdezettség, ami országos szinten nem is rossz arány, viszont a prefektus mozgósítást szorgalmaz az utolsó métereken.
Mi újság?

Több mint 150 ezer magyar kimaradhat a népszámlálásból

Szatmár megyében és Szatmárnémetiben, mint ahogy Nagykárolyban is vannak hiányosságok — bár távolról sem olyan nagy százalékban, mint a székelyföldi megyékben. Az eddig jó példaként emlegetett Hargita és Maros megye tucatnyi településén nincs összeírva a magyarság.