Szatmárnémeti

Magasabb a szatmáriak várható életkora

A nők várható élettartama 78,07, míg a férfiaké csak 70,49 év Szatmárban Fotó: freepik.com
2022.08.26 - 16:00
Már nem vagyunk utolsók a várható átlagos életkor tekintetében: Szatmárban javulás észlelhető, ami a születéskor meghatározott várható életkort illeti, jelenleg hátulról negyedikek vagyunk.

A várható élettartam megyei rangsora nem mondja ki, hogy egy bizonyos megye lakosai rosszabb egészségi állapotúak, mint a másik megyében élők, a várható élettartam figyelembe veszi a hely kulináris szokásokat, a közpolitikát és az életmódot is. Vâlcea megye rendelkezik a legmagasabb várható élettartammal — egyébként pedig ez az egyetlen megye, ahol ez a mutató meghaladja a 80 évet. Utána Bukarest (78,4 év), Kolozs (77,47 év), Brassó (77,37 év) és Szeben (76,9 év) következik. A rangsor másik végén, ahol a legalacsonyabb a várható élettartam, Tulceát (73,2 év), Giurgiut, Călăraşi-t és Szatmárt találjuk. Szatmárban 74,24 év a lakosság várható élettartama, ezen belül a nők átlaga 78,07, míg a férfiaké csak 70,49 év. Az országban egyetlen megye sincs, ahol a férfiak várható élettartama akár csak megközelítené a nőkét, országos szinten 7 évet meghaladó különbség van utóbbiak javára.

Félrevezető feltételezések

A dolgok másképp néznek ki, ha a vidéki és a városi területek adatait nézzük. És bár Romániában átlagosan körülbelül 3 évvel magasabb a várható élettartam városon, mint vidéken, két megyében (Hunyad és Vâlcea) is azt mutatják az adatok, hogy a vidékiek tovább élnek, mint a városiak. Az elmúlt évtizedekben a várható élettartam világszerte nagymértékben megnövekedett. Egy 1960-ban született személy, amikor az Egyesült Nemzetek Szervezete először kezdett globális adatokat vezetni, átalgosan 52,5 évig élhetett. Ma az átlag 72 év felett van. Romániában 1970-ben a várható élettartam nem haladta meg a 68 évet. A modern orvostudománynak és a közegészségügyi kezdeményezéseknek köszönhetően mára több mint 4 évvel hosszabbodott ez az átlag. „Félrevezető az a feltételezés, hogy élettartamunk drámaian megnőtt az évszázadok vagy évezredek során” — írja a BBC. A várható élettartam nem nőtt annyira, csak arról van szó, hogy sokkal tovább élünk, mint fajként korábban. „Létfontosságú különbség van a várható élettartam és az élettartam között” — mondja Walter Scheidel, a Stanford Egyetem munkatársa, aki az ókori római demográfiára specializálódott. A várható élettartam átlagos. Ha két gyermeke van, és az egyik az első születésnapja előtt meghal, de a másik 70 éves koráig él, az átlagos várható élettartamuk 35 év. Szem előtt kell tartani azt is, hogy a múltban magas volt a csecsemőhalandóság. Az emberiség történelmének nagy részét a gyermekek alacsony túlélési aránya sújtotta, és ez számos országban ma is folytatódik. 

Pénz és hatalom szerepe

Ezenkívül „nagy különbség volt egy szegény és egy gazdag római életmódja között” — mondja Valentina Gazzaniga, a római La Sapienza Egyetem orvostörténésze. „Az életkörülmények, az orvosi terápiákhoz való hozzáférés, még a higiénia is határozottan jobb volt az elit körében.” 1200 és 1745 között, ha egy férfit nem öltek meg, majdnem olyan sokáig élhetett, mint a mai férfiak. Körülbelül 115 000 európai nemes elemzése megállapította, hogy a királyok körülbelül hat évvel éltek kevesebbet, mint az udvari nemesek. Sőt, Nagy-Britanniában bizonyítékot találtak arra, hogy a XVII. században a parasztok várható élettartama magasabb volt, mint a nemeseké. Az alacsony és a magas iskolai végzettségűek várható élettartama között is jelentős különbség van. Az európai átlag a férfiaknál 2,3–8,2 év, a nőknél pedig 0,6–4,5 év között mozog. A rossz szokások (alkoholfogyasztás, dohányzás stb.), a mozgásszegény életmód vagy az alacsony jövedelem szintén hozzájárulnak a várható élettartam csökkenéséhez. Az életkorral összefüggő halálozási különbségek figyelembevétele érdekében az egyik cikk szerint a kutatók a „potenciális elvesztett életévek” elnevezésű mérőszámot alkalmazták, amelyet úgy számítottak ki, hogy a várható élettartam mínusz a tényleges halálozási életkor. 

A tudósok szerint az a személy, aki 25 évesen hal meg egy bűncselekmény következtében, több „elveszített potenciális életévet” halmoz fel, mint az, aki 50 évesen hal meg szív- és érrendszeri betegségben. Még azután is, hogy figyelembe vették más változók hatását, például a vizsgálatban résztvevők jövedelmét, az iskolai végzettség még mindig az élettartam hosszának legjobb előrejelzője.

Szilágyi Kinga

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Fiatalabbak vagyunk az átlagnál

Bár Szatmár lakossága is fogy és elöregedőben van, jobban állunk, mint az országos átlag, sőt: megyénk lakossága az ötödik legfiatalabb az országban. 2020-ban 40,8 év volt az átlagéletkor.
Szatmárnémeti

Átlagosan 73,8 évet él egy szatmári

Még mindig alacsonyabb a Szatmár megyei lakosok születéskor várható élettartama, mint az országos átlag, és térségünkben az elhalálozások több mint felét keringési betegségek okozzák — derül ki az Erdélystat legfrissebb elemzéséből.