„Nagyon kedvező feltételekkel lesz majd lehetőség arra pályázni, hogy a tízemeletes toronyblokkokhoz hasonlóan a négyemeletes tömbházakat is korszerűsíthessük a városban. Ennek érdekében folyamatosan arra biztatnám a nagykárolyiakat, hogy alakítsák meg hivatalosan a lakóegyesületeket, mert csak a megfelelő jogi háttér biztosításával lesz lehetőség arra, hogy kormánypénzt hívjunk le erre a célra. A tömbháztulajdonos számára ez 10 százalékos kiadást jelentene, öt százalékot adna az önkormányzat, míg a többi részt uniós és kormánypénzből finanszíroznánk. Cseke Attila fejlesztési miniszter úr korábban azt mondta nekem, hogy a kormány elképzelése szerint hitelből is finanszírozhatnák a lakosok az önrészt. A rájuk háruló 10 százalékos önrészt öt vagy tíz éven keresztül törleszthetik, s ez szerintem szintén sokat emel a lehetőség értékén.
Elképzeléseim szerint a nagykárolyi tömbházakat tíz csoportra osztanánk. Az ott lakókkal közösen megpróbálnánk találni egy személyt, aki vállalná az adminisztrációs feladatokat. Ezt a személyt a parkolással megbízott cég alkalmazná, s onnan biztosítva lenne számára egy fizetés.
Biztos lesznek komoly viták és nehézségek, míg ezt a projektet is véghez visszük. Az első problémát a már szigetelt lakások kérdése jelentené, hiszen sokan nem megfelelő vastagságú szigetelőanyagot használtak, többnyire valószínűleg feketén végeztették a szigetelést. Ez a korszerűsítés, amiről én beszélek, nemcsak a külső hőszigetelésből állna, hanem a lépcsőházak, erkélyek szigeteléséből is. Nézzék meg a tízemeletes tömbházakat, mennyivel szebbek, mint amilyenek voltak. Biztos ott sem tökéletes a munka, de már szemre is tetszetősebbek azok a lakótömbök, mint korábban voltak. Abban is biztos vagyok, hogy a hőveszteség is jóval kisebb azokban a lakásokban. Arra biztatnék tehát mindenkit, hogy gondolják át, kezdjék el a lakóközösségek létrehozását, mert a jövő ebben van, ha környezetük szépítését tervezik a lakosok” — jelentette ki Kovács Jenő nagykárolyi polgármester. SZFÚ
Fotók: SZFÚ archívum