Január tizedikén kezdődött és tegnap ért véget a téli vízimadár-számlálási akció, a szatmári madarászok a zárás előtti két hétvégén jártak két szatmári helyszínen felmérni a populációt. Az idei kampányban felkeresett helyszínek: majtényi tórendszer és az apai homokbányató. A számlálásba tizenöt résztvevő kapcsolódott be, ők tizenöt vízimadárfajt, de összesen 25 madárfaj 9160 példányát figyelték meg és jegyezték fel az ornitológiai szempontból hasznossá tett természetjárásuk során. A kismajtényi tavaknál négyezer madár taposta a vizet vagy pihent a parton, az apai tónál hétszáz madár húzta meg magát, hogy átvészelje a téli körülményeket.
Vendégek északról
Mint a korábbi években mindig, most is tőkésrécéből telel a legtöbb a megye vizes területein, több ezer ilyen madár kutat táplálék után szatmári vizeken. Egy száz példány alkotta szárcsacsapatot is feljegyeztek a megfigyelők, és téli vendégnek számító, északabbról a kevésbé hidegnek számító vidékünkre érkezett kisvöcsököt is felírtak a madármegfigyelők. Szintén északi vendégnek számít az átutazóban kapott gatyás ölyv is az egyik helyszínen. Említésre méltó még a nádi sármány és a barkós cinege, amelyekből szintén láttak tóparton keresgélni, de érdekes látvány volt a tizenhat nagy bukóréce, illetve a majtényi tavon megfigyelt harminc darab nagy kormorán is. Egy-két példányát látták még a következő madaraknak: nagy kócsag, szürke gém, bütykös hattyú, nagy lilik, fütyülő réce és barátréce.
Statisztikai adatok
A telelésre a majtényi tavat kiszemelő madarak voltak könnyebb helyzetben, mert az E671-es út mentén lévő tórendszer vízfelületei nem voltak befagyva, így nagyobb esélyük volt táplálékot találni, miközben az apai tó felületét kilencven százalékban jégpáncél borította, a madarak folyamatos mozgásukkal tartottak nyitva kisebb-nagyobb vízfelületeket a tavon.
A téli, minden évben januárban megejtett vízimadár-számlálási akciók célja hosszú távon kezelni a vízimadár-populációk méretét és ha van, a változási trendeket. A felmérések, az információk és a változók alapján új, az aktuális helyzethez mért megőrzési és kezelési terveket állapíthatnak meg a szakemberek, amelyekkel fajokat menthetnek meg a kihalástól és élőhelyeket az eltűnéstől, a számlálás nyomán készülő világszintű statisztikák hozzájárulnak mind a fajok, mint az élőhelyek megőrzéséhez.
Princz Csaba