Belföld

Későn érkeznek és korán távoznak

Mutasd mit fogtál?! A szalakóta az egyik olyan madár, amelyik elég keveset marad mifelénk. (Fotó: berek.hu / Barta Gábor)
2022.09.19 - 11:44
Lezajlott az őszi vonulás, megritkultak a madárhangok a városi, erdei és mezei kottákban. Már csak azokat a vadmadarakat lehet látni, amelyek a mi égövünkön telelnek, vagy azokat a kóborlókat, amelyek északabbról érkeznek lassan.

A gyurgyalag, a kakukk, a szalakóta és a fecskefélék azok, amelyek tavasszal a legkésőbb érkeznek és ősszel az elsők között távoznak, meleget szerető, rovarevő fajokról van szó, amelyek már augusztus végén is kezdik nem jól érezni magukat nálunk, ők indulnak őszi vándorútra elsőkként. A román madártani egyesület szatmárnémeti osztályától kértünk rövid összefoglalót az elköltözőkről, az ideköltözőkről és a mindig maradókról.

Bejönnek a házak közé

A korán indulókhoz csatlakozik még az apró termetű, rovarevő énekesmadarak nagy többsége, maradni az étrendjén változtatni tudó tengelic, csíz, cinege, őszapó, vörösbegy, ökörszem, vagy a kenderike marad. Ebben az a jó, hogy ezek a madarak igyekeznek lakott településre költözni a hideg évszakban, ilyenkor nagyobb eséllyel lehet találkozni ezekkel az amúgy félénk, rejtőzködő, mezőn, erdőben élő madarakkal a házak között is. Augusztus vége óta üresek a fehér gólyák fészkei is, de közeli rokonaik, a villanyoszlop helyett erdei fákon fészkelő fekete gólyák, csak szeptember végén kezdik meg a vonulást.

Vonulók és kóborlók

Sokáig maradnak és enyhe tél esetén akár helyben át is telelnek a szürkegémek, kócsagok, egyes récefélék és a mindenfelé látható balkáni gerlék és mezei, meg háziverebek nem is mennek sehová egész télen. A gerléhez hasonlító, de azoktól kövérebb, nagyobb termetű örvös galambok nem vonulók, csak úgynevezett kóborlók, ők maradnak a kontinensen, csak délebbre vonulnak ha nagyon fáznak, mint ahogy például a fekete rigók is. Ugyanez a helyzet a vetési varjakkal is, amelyek nem vonulnak, csak kóborolnak és átadják például a Kossuth-kerti fákat északabbi, a közép-orosz területekről érkező fajtársaiknak, a mieink pedig Bulgáriába, Horvátországba vonulva vészelik át a hideg évszakot. Északról érkező téli vendégeink lesznek hamarosan a bukó- és búvárrécék, a kercerécék, a hattyúk, seregélyek és telente a városi fákról pislogó fülesbaglyok. A mezei nagy vadászok közül maradnak a vörös vércsék, a karvalyok és a barna rétihéja, sokáig maradnak az ölyvek, ha enyhe a tél áttelelnek egyes kányafélék is.

Rövid és hosszabb

Az őszi vonulás nem csak irányában különbözik a tavaszitól, mutattak rá a madarászok, hanem időtartamában is. Míg a tavaszi érkezés gyorsan lezajlik, a madarak igyekeznek mielőbb jó fészkelőhelyet találni maguknak, addig az őszi sokkal komótosabb. Több pihenővel, hosszabb időn át történik, hacsak az időjárás közbe nem szól.

Princz Csaba
(Galéria fotók: Vajda Béci)

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

33 gólya veszett oda Zsadánynál

Csapatos madárpusztulásról kaptunk információt a madarászoktól.
Vidék

Érkeznek lassan haza a költözők

Az egyre melegebb idő és egyre több napfény mellett a tavasz félreérthetetlen jele, hogy elkezdenek hazaérkezni a vándormadarak. Jó pár Szatmár megyei településről március elej óta jönnek a jelzések: megérkeztek a gólyák!
Szatmárnémeti

Madarak napja — most kivételesen beltérben

A szabadtéri tevékenységnek egyáltalán nem kedvező idő miatt a Kossuth-kerti Zöld Házban tartották meg a madarak világnapi rendezvényüket a madarászok és az iskolai madárbarát csapatok.