Szatmárnémeti

Kutyasétáltatás kánikula idején: mire figyeljünk?

2021.06.25 - 15:00

Nem árt tudni, hogy az időjárás felmelegedésével milyen negatív hatások érhetik házi kedvenceinket, hiszen az embertelen hőség akár végzetes is lehet számukra. Amennyiben nem vagyunk figyelmesek, a négy lábon járó legjobb barátaink is könnyedén kaphatnak hőgutát vagy szívrohamot.

Dr. Bonea Elena állatorvos elmondta, hogy az emberekkel ellentétben a kutyák izzadás által nem tudják csökkenteni a testük hőmérsékletét, bár van néhány izzadságmirigy a mancsaikban, de ezek nem sokat segítenek a testhőmérséklet szabályozásában. A kutyák ehelyett sokkal több hőt távolítanak el gyors légzéssel, más szóval „lihegéssel”. Fontos tudni azonban, hogy ez nem mindig elegendő a túlmelegedés elkerüléséhez. A túlmelegedésre való hajlam kutyafajonként változik. A túlmelegedésre hajlamos fajok közé tartoznak a hosszú szőrű kutyák, a nagyon fiatal, illetve idősebb kutyák, a Brachiocephalic-szindrómában szenvedő ebek, azaz azok a fajok, amelyeknek lapos arcuk van, és ez megnehezíti a légzést. Ilyen például a shih tzu, a mops, a boxer, az angol buldog, a bostoni terrier, a pekingi palotakutya vagy francia buldog. A túlsúlyos és a légzési zavarokat vagy szívproblémákat okozó betegségekben szenvedő egyedek a legérzékenyebbek a hőségre. Fontos tudni, hogy a rendkívül aktív vagy vadászkutyák — mint például a juhász, a retriever vagy a spániel — szintén nagy kockázatnak vannak kitéve, különösen a forró nyári hónapokban.

Mikor sétáltassuk a kutyákat?

Ami a sétáltatást illeti, a szakember azt javasolja, hogy próbáljuk meg a hűvösebb órákra időzíteni, kora reggelre vagy estére, de arra is figyeljünk oda, hogy mindig legyen nálunk elegendő víz, nemcsak a kutyák, de a gazdik számára is. A déli vagy kora délutáni órákban a nap olyannyira felmelegíti az aszfaltot és járdát, hogy könnyűszerrel megégethetik a kutyusok védtelen tappancsait. Amennyiben lehetséges, próbáljuk zöldövezetben lebonyolítani a sétáltatást, lehetőleg árnyékos helyen!

Más veszélyek

A zöldövezetekben sem árt figyelni, ugyanis házi kedvencünket bármikor kullancstámadás érheti. Mint azt már jól tudjuk, a kullancsok nem csak vidéken és az erdők/mezők környékén találhatók meg, hanem egyre gyakoribbak városi környezetben is, mint például a szatmárnémeti zöldövezetekben, parkokban. Fontos, hogy amennyiben bármelyik tünetet észrevesszük kutyáinkon, forduljunk minél hamarabb állatorvoshoz, aki felállíthatja a megfelelő diagnózist. Fontos tudni, hogy a kullancsok nem megfelelő eltávolítása komoly egészségügyi következményekkel járhat. Ahhoz, hogy megelőzzük a kullancstámadást, fontos, hogy a sétáltatás során kerüljük a dús növényzetű helyeket. Sétáltatás után vizsgáljuk át alaposan a kutyákat! Amennyiben kullancsot találunk házi kedvencünkben, maximális higiéniai körülmények között távolítsuk el azokat csipesszel! A megtámadott felületet feltétlenül fertőtlenítsük! A szakember kihangsúlyozta, hogy a kutyákat semmiféleképpen ne hagyjuk az autóban, még leengedett ablakoknál sem. A káros napsugarak miatt nagy a kimerülés, a túlmelegedés, a szívmegállás, valamint a napszúrás veszélye. A napszúrás tünetei: kedvetlenség, nehézkes járás, gyors lihegés, nyál megvastagodása, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, szapora szívverés, tágra nyílt pupillák, megemelkedett testhőmérséklet, eszméletvesztés és kóma. Mindezek a tünetek villámgyorsan felismerhetők.

Fontos, hogy bármilyen tünetet is észlelünk házi kedvenceinken, szakembertől kérjünk segítséget, hiszen amennyiben nem cselekszünk időben, az életükbe is kerülhet.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Fokozódik a kánikula, minden olvad

Másodfokúból elsőfokúba vált a nagy hőség miatti meteorológiai figyelmeztetés.
Szatmár megye

Megint nyakunkon a kánikula

Sárga hőségriasztás van érvényben szerdán és csütörtökön