A külképviseleti szavazás már csütörtökről péntekre virradóra elkezdődött, elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitottak meg a szavazóhelyiségek, romániai idő szerint pénteken 1 órakor - adta hírül az Agerpres.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson: pénteken helyi idő szerint déltől 21 óráig, szombaton és vasárnap pedig 7 és 21 óra között. A vasárnap 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
Az elnökválasztási kampány október 25-én kezdődött és szombat reggel 7 óráig tart.
A romániai államfőválasztás első fordulóját november 24-én, a második fordulót két héttel később, december 8-án tartják.
A szavazólapon 14 jelölt szerepel. Közülük kilencet politikai pártok, egyet egy nemzeti kisebbségi szervezet jelölt, négyen pedig függetlenként szállnak versenybe. A Jobboldal Erejének államfőjelöltje, a szavazólapon a sorban a tizedik Ludovic Orban hétfő este bejelentette, hogy visszalép a megmérettetéstől, és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjét, Elena Lasconit támogatja.
A Központi Választási Iroda (BEC) október 10-én sorshúzással állapította meg a jelöltek szavazólapi sorrendjét. Ez a következő:
1. Elena-Valerica Lasconi - Mentsétek meg Romániát Szövetség;
2. George-Nicolae Simion - Románok Egyesüléséért Szövetség;
3. Ion-Marcel Ciolacu - Szociáldemokrata Párt;
4. Nicolae-Ionel Ciucă - Nemzeti Liberális Párt;
5. Kelemen Hunor - Romániai Magyar Demokrata Szövetség;
6. Mircea-Dan Geoană - független jelölt;
7. Ana Birchall - független jelölt;
8. Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru - Alternatíva a Nemzeti Méltóságért párt;
9. Sebastian-Constantin Popescu - Új Románia Párt;
10. Ludovic Orban - Jobboldal Ereje (bejelentette a visszalépését, de szerepel a szavazólapon)
11. Călin Georgescu - független jelölt;
12. Cristian Diaconescu - független jelölt;
13. Cristian-Vasile Terheş - Román Nemzeti Konzervatív Párt;
14. Silviu Predoiu - Nemzeti Akció Liga párt.
A kampánycsend idején tilos a választói akaratot befolyásoló tevékenységet folytatni. Ilyen tevékenységnek minősül mindenféle választási anyag terjesztése, a választási üzenetek hang, kép vagy hang és kép formájában történő megjelenítése a köz- vagy magánterületen elhelyezett digitális képernyőkön, illetve a választók arra való ösztönzése, hogy bizonyos jelöltekre szavazzanak, illetve ne szavazzanak.
A kizárólag és egyértelműen a parlamenti választásokra vonatkozó kampánytevékenység folytatása nem minősül az elnökválasztási kampánycsend megsértésének - szögezte le a BEC.
Hírszerkesztő