14.10 – Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere felesége társaságában adta le voksát Szatmárnémetiben: “Választásokkal teli év van a hátunk mögött, ami tavaly júniusban kezdődött el a helyhatósági és európai parlamenti választással. Nagyon remélem, hogy ma pontot teszünk ennek a hosszú ciklusnak a végére, de természetesen nem mindegy hogy hogyan. Nagyon fontos, hogy ne térítsék le az országot arról az útjáról, amely jogot és teret biztosít az országban élő valamennyi közösség számára. Polgármesterként nagyon fontosnak tartom azt, hogy mindenki éljen a szavazati jogával, menjünk el minél többen, járuljunk az urnákhoz és szavazzunk arra a jelöltre, aki nem támadta a közösségünket, aki nem problémázott az iskoláinkkal, közösségi intézményekkel, magyar szimbólumainkkal. Ahogy a régi mondás is tartja: kutyából nem lesz szalonna. Nem szeretném, ha visszatérnének a kilencvenes évek problémái, visszatérne az a rossz hangulat, amellyel közösségünk kilencven márciusában szembesült, hanem azt szeretném, ha itthon tudnánk magunkat érezni és közös jövőt építeni családjainknak, gyermekeinknek, a jövő nemzedékének.”
12.50 – Magyar Lóránd, parlamenti képviselő Szatmárnémetiben szavazott ma délben. “Én már szavaztam és arra kérek mindenkit, hogy tegyen így, legyünk mindannyian ott. Számomra nagyon könnyű volt a választás hiszen két jelölt között választhatunk: az egyik, aki a magyar ügyet is hajlandó képviselni, a másik pedig a magyargyűlölő. Nem kérdés, hogy arra a jelöltre kell tennünk a voksunkat, aki hajlandó a magyar ügyet képviselni, aki hajlandó minket is képviselni. Haladjunk tovább együtt az európai úton!”
10.45 – Kovács Máté szenátor a Rákóczi Ferenc Általános iskolában adta le ma voksát: “Ez a választás nem pártokról szól. Nem kampányról. Hanem rólunk. Ma délelőtt én is leadtam a szavazatom – mert kötelességem kiállni a közösségemért. Azért szavaztam, hogy nyelvünket, iskoláinkat, jogainkat megőrizzük. Azért, hogy ne mások döntsenek rólunk – nélkülünk. Ma még van idő tenni azért, hogy a józan ész, a tisztelet és a közösségépítés iránya győzzön. Kérlek, menj el szavazni – és kérd meg erre a családodat, barátaidat is. Mert most nem nézők vagyunk. Most mi vagyunk a tét.”
10.35 – Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke feleségével adta le voksát 10 órakor Szatmárnémetiben: “Soha nem volt ekkora tétje a választásnak az újkori demokráciában az elmúlt három és fél évtizedben. Ezért mindenkit megkérek arra, hogy ne hagyja, hogy mások döntsék el azt, hogy milyen irányba mutat a közös jövőnk, hanem jöjjön és szavazatával azt az irányt támogassa, amely hidakat épít, amely előre viszi ezt a közösséget, hiszen mi itthon vagyunk, itt akarunk élni és tisztelni akarunk mindenkit. Ne legyen az, hogy mások döntenek és ne szégyenkezzünk amiatt, hogy ki vezeti majd az országot. Kérek mindenkit, hogy szóljon barátainak, ismerőseinek, hogy legyünk itt minél nagyobb számban ezen a sorsdöntő napon!”
09.10 – Egyetlen óra alatt megduplázódott a választók száma Szatmár megyében. Reggel 9 óráig 10.198-an adták le voksukat, ami a szavazásra jogosultak 3,29%-át jelenti. Két héttel ezelőtt ugyanekkor 8.678-an szavaztak, ami 2,80%-os részvételi aránynak felelt meg. Országos szinten a második fordulóban reggel 9 órára 1.672.646 szavazatot regisztráltak, ami 9,30%-os részvételt jelent. Az első fordulóban ugyanebben az időpontban 1.164.054 fő szavazott (6,47%). Külföldön is tovább nőtt az aktivitás: 9 óráig már 757.134-en voksoltak. Szatmár megye továbbra is a sereghajtók között van: ezúttal azonban nem Vaslui zárja a sort mögöttünk, hanem Beszterce-Naszód és Máramaros megye.
08.20 – Nagy Szabolcs képviselő kevéssel az urnanyitás után Érendréden adta le a voksát: "Ma az a tét, hogy magyarellenes elnöke vagy magyarellenes kormánya lesz Romániának. Ma ez a döntés nem a pártokról szól, hanem arról, hogy a közösségünk megmarad és megerősödik a következő időszakban vagy pedig az ellenségeink kerülnek hatalomra. Ma mindenképpen ott kell lenni az urnáknál." Arra bíztat mindenkit, hogy szóljon a rokonainak és ismerőseinket is, azok is jussanak el a szavazóházakba.
08.15 – Az elnökválasztás második fordulójának napján reggel 8 óráig Szatmár megyében 4.296 személy élt szavazati jogával, ami az összes választásra jogosult 1,39%-át jelenti. Országos szinten ugyanebben az időpontban 365.524 választópolgár járult az urnákhoz, ami a szavazásra jogosultak 2,03%-ának felel meg.
Két héttel ezelőtt, az első fordulóban ugyanekkor Szatmár megyében 4.600-an (1,48%), míg országosan közel 400 ezren (2,19%) szavaztak. A részvétel tehát mind a megyében, mind országosan enyhén visszaesett.
Ezzel szemben a külföldi részvétel látványosan megugrott: míg az első fordulóban reggel 8 óráig 403.904-en szavaztak külföldön, a második fordulóban ugyaneddig az időpontig már 747.371-en adták le voksukat.
07.57 – Turos Lóránd szenátor rögtön a szavazóház megnyitásakor adta le voksát Szatmárnémetiben: "Ma reggel azért szavaztam, hogy állítsuk meg a magyarelleneseket, védjük meg nyelvünket, jogainkat, iskoláinkat. Ez a választás rég nem a politikáról, régen nem a pártokról szól. Arról szól, hogy védjük meg közösségünket. Meg tudjuk tenni. Menj el te is szavazni és győzz meg minél több embert.”
07.17 – Fontos tudnivalók! A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. A lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazóhelyiségben voksolhatnak. A szavazókörzeti választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak.
A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe. Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel.
Ha a választópolgár a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők. Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának. A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül.
07.01 – Közel 18 millió román állampolgárt várnak a ma reggel 7 órakor megnyitott urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét. A külképviseleteken 965 szavazóhelyiséget rendeznek be, ott már pénteken megkezdődött a voksolás, a részvétel pedig jócskán meghaladja a két héttel ezelőttit.
Szatmár megyében hat városban és ötvenkilenc közigazgatási egységben összesen 340 szavazóházban kezdődött meg az elnökválasztás. Összesen 309.998 szavazásra jogosult személy van a regiszterekben.
A szavazás időtartama meghosszabbítható 23:59-ig azon választók számára, akik 21:00 órakor már a szavazóházban tartózkodnak, vagy sorban állnak annak bejáratánál. A hosszabbításról a szavazóház elnöke dönthet.
A külföldön élő román állampolgároknak három nap áll rendelkezésükre, hogy leadják voksukat a 2025-ös elnökválasztás második fordulójában:
• Péntek, május 16. – 07:00 és 21:00 (helyi idő szerint)
• Szombat, május 17. – 07:00 és 21:00 (helyi idő szerint)
• Vasárnap, május 18. – 07:00 és 21:00 (helyi idő vagy – esetenként – romániai idő szerint). Vasárnap a szavazás legkésőbb 21:00 órakor zárul, de nem haladhatja meg a romániai idő szerinti 21:00 órát.