Szatmárnémeti

Középtávú fejlesztési terv kell

Fotó: Magánarchívum
2021.04.19 - 16:00
Kallós Zoltán államtitkár szerint az oktatási rendszerünkben az a baj, hogy mindig csak a tűzoltásra koncentráltak, de jó lenne most már legalább egy középtávú fejlesztési tervet kidolgozni.

Májusban, a tavaszi vakáció vége után a már megszokott forgatókönyvek szerint folytatódik az oktatás, a jelenléti oktatáshoz mindenhol visszatérnek, ahol ezt a fertőzöttségi arány lehetővé teszi, nyilatkozta szerkesztőségünk megkeresésére Kallós Zoltán államtitkár, rámutatva, hogy addig is nagyon fontos, hogy a tanügyben dolgozók körében minél magasabb beoltottsági arányt érjenek el. „A mi célunk az, hogy minél nagyobb legyen a beoltottak száma, és mindenki vissza tudjon térni a jelenléti oktatásba, s az lenne a végső cél, hogy ne legyenek különböző szintű forgatókönyvek. Ezért szervezzük az országos kampányt is. Májusban biztosan a már jól ismert forgatókönyvek szerint fognak visszatérni a diákok az iskolába, és reméljük, hogy minél nagyobb számban a zöld forgatókönyv érvényesül majd” — fogalmazott Kallós.

Az államtitkár elmondta ugyanakkor, hogy csapatával azon dolgozik, hogy a következő tanévtől a kilencedik osztályt kezdő magyar tagozatos diákok számára összeállítsák a román nyelv, illetve az informatika oktatását szabályozó kerettantervet, ti. ők lesznek az első évfolyam, akik középiskolai szinten is más, a kisebbségi diákoknak szóló tanterv szerint tanulják majd a román nyelvet.

„Magyar tagozaton a román nyelv és irodalom oktatása a gimnáziumi szintig különbözik a többségi románoktatástól. Ezenkívül az informatikaoktatásban is történtek változások, hiszen most már ötödik osztálytól kezdve kötelező az informatika oktatása, míg korábban csak kilencedik osztálytól volt a tanterv része, tehát a kilencediket kezdők már sokkal előrébb járnak a tananyaggal, mint elődeik, így ma már más dolgokat kell számukra tanítani. Nekünk ez a két terület nagyon fontos, amit alapjaitól kell megírni. Muszáj elkészüljön tanévkezdésre a hiányzó dokumentum, hiszen ezeknek a gyerekeknek biztosítani kell a folytonosságot” — fogalmazott az államtitkár, elismerve, hogy most „meglepetésként érte” a rendszert, hogy ezeknek a gyerekeknek új líceumi kerettanterv kell. Kallós szerint az oktatási rendszerünkben az a baj — ami a pandémia idején még inkább kitűnt —, hogy eddig mindig a tűzoltásra koncentráltak, ám jó lenne most már, ha nem is hosszú távú, de legalább egy középtávú fejlesztési tervet kidolgozni.

„Mi, legalábbis ami a kisebbségi oktatást illeti, mindenképpen erre törekszünk, de az is igaz, hogy ezután is kell majd oltani a tüzet, mert az időközben felmerülő problémákra is megoldást kell találni. Én és a csapatom most ezen dolgozunk, és konzultálunk a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével is, tehát a szakmát is bevonjuk. Nekem ez a célkitűzésem, hogy a folyamatos tűzoltás mellett kidolgozzunk egy egészséges, vállalható és kivitelezhető fejlesztési tervet” — fogalmazott Kallós Zoltán.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Kezdődnek az érettségi vizsgák!

Hétfőn kezdődik a nyári érettségi, amelyre idén több mint 134.000-en iratkoztak be országszerte. Végleges eredményeket július 12-én lesznek.
Szatmár megye

Kallós: Szatmár megyében mintegy 1800 magyar diák részesülhet érdemösztöndíjban

A 2023-24-es tanévben havi 450 lejre nőtt a tanulmányi ösztöndíjak értéke, sőt a jogosultak köre is bővült. Azzal kapcsolatban, hogy kik, és milyen tanulmányi eredményekkel, s pontosan mennyi pénzt kaphatnak, Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár elmondta, hogy nem csak az ösztöndíjak nominális értéke nőtt, hanem bővült azoknak a köre is, akik részesülhetnek ezekben a juttatásokban.
Szatmárnémeti

Főtanfelügyelő-helyettessé nevezték ki Adrian Michovschit

Szatmár megye helyettes főtanfelügyelőjévé nevezték ki szerda délelőtt Adrian Michovschit. A kinevezéshez Nagykároly polgármestere, Kovács Jenő is gratulált.