Belföld

Kötelező lesz a népszámlálás

2020.12.30 - 14:27
2021-ben népszámlálást tartanak Európa-szerte, így hazánkban is. Az ezen való részvétel kötelező, aki nem adja meg adatait, az 3000 lejes pénzbírsággal szankcionálható a 2020. február 4-én elfogadott 19-es számú sürgősségi rendelet értelmében, tájékoztat a Mediafax.

Jövőre több szakaszban valósul meg július és november között a lakás- és népszámlálás. Először lehetőség lesz arra, hogy online is kitölthesse a lakosság a kérdőíveket augusztusban és szeptemberben, míg a számlálóbiztosok október 1. és november 30. között keresik fel a lakosságot. A http://www.recensamantromania.ro honlapon egy november 4-ei határozat alapján a koronavírus-járvány miatt eltolódhatnak a népszámlálási időszakok: az online kérdőív kitöltése 2022. március 14. és május 15. között zajlik, míg a számlálóbiztosok 2022. május 16. és július 17. között keresik fel a polgárokat otthonaikban. Az adatok feldolgozása 2023 októberéig, míg a statisztikai adatok nyilvánosságra hozása 2023 decemberéig kell hogy megvalósuljon. A népszámláláson való részvétel minden olyan polgárnak kötelező, aki Románia területén él, a külföldi állampolgároknak is, de kötelező a külföldi lakhellyel rendelkező román állampolgárok számára is, amennyiben külföldi lakhatási engedélyük 12 hónapnál rövidebb időre szól.

A népszámlálásban való részvétel megtagadása vagy nem valós információk közlése 1000 és 3000 lej közötti pénzbírsággal szankcionálható. A népszámlálás tízévente ismétlődő, a teljes lakosságot érintő adatfelvétel, amelyben mindenki számára kötelező a részvétel. A 2011-es népszámlálási adatok alapján hazánk lakossága 20 121 641 fő volt, míg Szatmár megyéé 344 360 fő. Előreláthatóan jelentős lakosságcsökkenést mutat majd a jövő esztendőben esedékes népszámlálás, hiszen egyre kevesebb gyerek születik, míg az elhalálozások száma növekszik.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

109 ezer szatmárinak magyar az anyanyelve

A Szatmár megyei lakosok 36,9 százalékának magyar az anyanyelve – ez derült ki azoknak a válaszaiból, akik a népszámláláskor nem mulasztották el, hogy válaszoljanak az anyanyelvre vonatkozó kérdésre.
Mi újság?

Meghosszabbított népszámlálási határidő

Pár nappal ismét meghosszabbították, így július 31-én éjfélkor ér véget a népszámlálás — Szatmár megyében 90,10 százalékos a lekérdezettség, ami országos szinten nem is rossz arány, viszont a prefektus mozgósítást szorgalmaz az utolsó métereken.
Mi újság?

Több mint 150 ezer magyar kimaradhat a népszámlálásból

Szatmár megyében és Szatmárnémetiben, mint ahogy Nagykárolyban is vannak hiányosságok — bár távolról sem olyan nagy százalékban, mint a székelyföldi megyékben. Az eddig jó példaként emlegetett Hargita és Maros megye tucatnyi településén nincs összeírva a magyarság.