Szatmárnémeti

Kicsik és nagyok egyaránt jelentkezhetnek a Kölcsey szavalóversenyre

2021.12.20 - 14:23
„A csoda nem a vers, hanem az őt/ befogadó gyerek. A csoda a kapcsolat./ A csoda az adomány, ami a költészet.” (L. Békési Júlia) mottóval a Szatmár megyei LiterArt Egyesület és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium 2022. január 21-én 14 órától a magyar kultúra napjának alkalmából tartja meg az iskolások részére kiírt vers- és prózamondó versenyt.

Amennyiben a januári járványügyi helyzet megengedi, a versenyt személyes jelenléttel tartják meg 2022. január 21-én 14 órától a B- és C-kategória versenyzőinek, az A-csoport megmérettetésének időpontja január 22., szombat, 10 óra. Mindkét esetben a verseny helyszíne a Kölcsey Ferenc Főgimnázium. Jelentkezni január 16-án 20 óráig lehet az A-csoportnak a [email protected], a B- és C-csoportoknak pedig a [email protected] e-mail-címen. Abban az esetben, ha a járványügyi szabályok értelmében online rendezik meg a versenyt, a részvételhez a videófelvételeket a megadott e-mail-címekre kell elküldeni január 16-án 20 óráig.

A versenyzők ezúttal is több csoportban jelentkezhetnek. A legkisebbek (A1-kategória), az előkészítősök, elsősök és másodikosok egy-egy szabadon választott, állatokról szóló, magyar szerző tollából származó verssel vagy mesével jelentkezhetnek, a harmadik és negyedik osztályosok (A2-kategória) pedig egy szabadon választott prózarészlettel készülhetnek Történetek Csodaországból témában. A B1-es csoportban az V–VI. osztályosok küldhetik el videójukat, az idei tematika pedig „A játék az gyönyörű…”, játék a nyelvben, játékos nyelv, így a diákoktól egy szabadon választott verset vagy prózarészletet várnak a XX–XXI. század gyermek- és ifjúsági irodalmából. „A világ és én — kaland, játék, játékosság, érzelmek egy kamaszkori történetben” témát kapta a B2-es csoport, a VII–VIII. osztályos tanulóknak egy szabadon választott verset vagy prózát, prózarészletet kell előadniuk a XX–XXI. század ifjúsági irodalmából. A C1-es csoportban — „Kék villogású, gyönyörű tó vagyok” (Dsida Jenő) — egy szabadon választott verset kell előadniuk a IX–X. osztályos középiskolásoknak Kölcsey Ferenc, Ady Endre, Kaffka Margit, Krüzselyi Erzsébet, Gellért Sándor, Fényi István, Dsida Jenő, Szilágyi Domokos, Páskándi Géza, Kovács András Ferenc, Jánk Károly vagy más szatmári alkotó költészetéből. A C2-es csoportban pedig a XI–XII. osztályosoknak Szilágyi Domokos „Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan” gondolata mentén olyan verset kell választaniuk, amely megjeleníti az életörömöt, szerelmet, játékosságot (nyelvi, formai játékosság, motívumok játéka) a XX–XXI. század lírájában.

A szervezők közleményéből kiderül, hogy minden iskolából csoportonként 2–2 diákot várnak, más megyékből, illetve az országhatáron túlról érkező vendégeik számára a szállást és étkezést a szervezők biztosítják, amennyiben a verseny a hagyományos módon kerül megrendezésre.

A versenyre való jelentkezéskor, a felvételt kísérő levélben meg kell írni az előadott mű szerzőjét, címét, a versenyző adatait (név, iskola, osztály, felkészítő tanár). Az A1-csoportosok produkciója maximum 3 perc, a C2-csoportosoké maximum 8 perc, a többi csoport esetén maximum 5 perc lehet, összegeztek a szervezők versenyfelhívásukban. S.B.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Gazdáktól rászorulóknak – hogy mindenkinek jusson kenyér a mindennapokban

Mezőteremen tartották vasárnap a Partiumi Búzaösszeöntő Ünnepséget.
Szatmár megye

Nagy hétvégi programajánló

Tombol a nyár, a szabadidő eltöltésének lehetőségeiből sincs hiány
Szatmárnémeti

„Fiatal bárki lehet, de öreg csak a java!”

Már az is rutinos véndiák, aki akkor végzett, amikor az első Véndiáktalálkozót szervezték. A 32. találkozó zajlik ezen a szombaton Szatmárnémetiben.